Skip to content

طرز تهیه مربای آلبالو خوشرنگ و خوشمزه بصورت خانگی

مربای آلبالو
۹۰ دقیقه
۱۵۸ کالری
ایران

مربا یکی از لذیذترین موارد در میز صبحانه است. معمولاً برای سرو صبحانه در کنار نان، پنیر و چای استفاده از مربا نیز حسابی میچسبد. آلبالو جزو یکی از میوه‌های خوشمزه و خوشرنگ تابستانی است که در اواخر فصل بهار می‌توان با خرید آلبالو مربای خوشمزه و خوش طعم را بصورت تازه و خانگی تهیه کرد. شهد مربای آلبالو مصرف بالایی دارد و می‌توان برای سرو بستنی، شیرینی و کیک از آن استفاده کرد. همچنین شربت خوشرنگ و خوش طعم آلبالو با استفاده از همین شهد تهیه می‌گردد. طعم این مربا بسته به ذائقه هر شخص دارد و در برخی از دستورها ملس و در برخی دیگر شیرین است. طرز تهیه مربای آلبالو بسیار ساده و راحت است و تنها نیاز به یکسری نکات دارد تا در طول نگهداری شکرک نزند. با ما همراه باشید تا با دستور تهیه مرحله به مرحله مربای آلبالو بیشتر آشنا شوید.

مواد لازم برای تهیه مربای آلبالو خوشرنگ و خوشمزه:

 • ۱. آلبالو: ۵۰۰ گرم
 • ۲. شکر: ۵۰۰ گرم
 • ۳. جوهر لیمو: نوک قاشق غذاخوری
 • ۴. وانیل: ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه مربای آلبالو خوشرنگ و خوشمزه:

 • ۱. پاک کردن آلبالوها:

  برای تهیه این مربای خوشمزه در مرحله اول باید آلبالوها را بخوبی شسته و دم آلبالو و برگ‌های اضافی آن را جدا کنید.

 • ۲. جداسازی هسته آلبالو:

  در ادامه با کمک دستگاه مخصوص شروع به جداسازی هسته‌های آلبالو کنید. همچنین می‌توانید با کمک نی و یا سیخ چوبی این کار را انجام دهید. تنها کافیست نی را از محل دم که مقداری سوراخ شده وارد آلبالو کرده و پس از یافتن هسته از سمت دیگر آلبالو خارج کنید. حال آلبالوها را روی یک دستمال حوله‌ای پهن کرده تا تمامی رطوبت سطحی آن گرفته شود.

 • ۳. اضافه کردن شکر :

  کاسه‌ای مناسب نسبت به حجم آلبالوها انتخاب کرده و زمانی که رطوبت آنها کاملاً گرفته شد بصورت مرحله‌ای به داخل ظرف اضافه نمائید و در هر مرحله روی آلبالوها شکر اضافه نمایید.

 • ۴. قراردادن آلبالوها داخل یخچال:

  آلبالوها باید بخوبی آب بیاندازد. برای اینکار لازم است روی ظرف آلبالوها را با سلفون بپوشانید و به مدت ۱ شبانه روز داخل یخچال قرار دهید. پس از گذشت این زمان خواهید دید که آلبالوها بخوبی آب خواهد انداخت.

 • ۵. مرحله پخت مربا:

  در ادامه محتویات کاسه را به داخل قابلمه انتقال دهید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب‌تر بهتر است از قابلمه مسی و یا لعابی استفاده کنید. قابلمه مورد نظر را روی حرارت متوسط رو به بالا قرار دهید و زمان دهید تا کاملاً بجوش بیاید. دقت کنید برای آنکه مربای شفاف و خوشرنگی داشته باشیم هرگونه کف ایجاد شده در حین جوشیدن را با قاشق بردارید و دور بریزید.

 • ۶. جا افتادن شهد مربا:

  پس از گذشت حدوداً ۱۰ دقیقه آلبالوها را از داخل قابلمه جدا نمائید. حال مجدداً زمان دهید تا شهد مربا به مدت ۱۰ دقیقه دیگر بجوشد تا کاملاً جا افتاده شود.

 • ۷. اضافه کردن جوهر لیمو و وانیل:

  پس از آنکه شهد کاملاً غلیظ شد آلبالوها را به قابلمه اضافه کرده و در ادامه جوهر لیمو را به ترکیب اضافه نمایید. وجود جوهر لیمو از شکرک زدن مربا در طول نگهداری جلوگیری خواهد کرد. حدوداً ۳ دقیقه زمان دهید تا محتویات قابلمه کاملاً با یکدیگر ترکیب شوند و جوهرلیمو به خورد مربا برود. پس از گذشت این زمان قابلمه را از روی حرارت برداشته و وانیل را به ترکیب اضافه نمایید، دقت کنید وانیل را در مراحل پایانی به مربا اضافه نمایید زیرا حرارت دیدن وانیل به مدت طولانی باعث تلخ شدن مربا خواهد شد.

 • ۸. مرحله نهایی و نگهداری مربا:

  به آرامی کلیه محتویات را ترکیب کرده تا وانیل بطور کامل با محتویات ترکیب گردد. حال مربا را کنار گذاشته تا کاملاً خنک شود و سپس آن را در ظرف‌های مخصوص مربا اضافه نمایید و در محیط خنک نگهداری کنید.

آموزش مرحله به مرحله مربا بِه با رنگ و لعاب بینظیر و خوشمزه

زمان آماده کردن صبحانه در کنار نان، پنیر و چای نیاز به یک مربای خوشمزه، خصوصاً مربای خوش عطر و ...

نکات لازم زمان تهیه مربا آلبالو:

حرارت زیر قابلمه را لازم نیست زیاد کنید، حرارت زیاد باعث سیاه شدن رنگ مربا خواهد شد.

حدوداً ۳۰ دقیقه زمان را جهت پخت مربا اختصاص دهید. زمان طولانی‌تر کیفیت مربا را کاهش خواهد داد. در صورتی که پس از این مدت مربا به قوام دلخواه نرسید حتماً آلبالوها را از قابلمه خارج کنید و زمان دهید خود شهد به تنهایی به قوام مورد نظر برسد.

می‌توانید آبلیمو را جایگزین جوهر لیمو کنید.

برای تهیه این مربا می‌توان از آلبالوهای فریز شده نیز استفاده کرد اما هرچه آلبالوها تازه‌تر باشد طعم و رنگ مربا متفاوت‌تر خواهد بود.

معمولاً مربای آلبالو را می‌توان ملس و شیرین درست کرد که این بستگی به ذائقه شما دارد. بنابراین لازم است در حین پخت میزان شکر را طبق ذائقه خود تنظیم نمائید.

می‌توانید برای جلوگیری از شکرک زدن آلبالوها از شیرین کننده‌های طبیعی مثل عسل استفاده نمایید.

همچنین اضافه کردن یک تکه پوست لیمو در حین پخت مربا از شکرک زدن آن جلوگیری خواهد کرد.

بالا رفتن شعله گاز در حین پخت باعث شکرک زدن مربا خواهد شد.

برای آنکه رنگ مربا روشن‌تر و شفاف‌تر باشد می‌توانید از آلبالوهایی با رنگ روشن استفاده نمائید تا در نهایت رنگ مربا روشن‌تر شود.

در حین پخت به هیچ عنوان درب قابلمه را قرار ندهید.

از قرار دادن مربا زیر نور آفتاب جلوگیری نمایید.

در صورتی که در طول پخت حرارت زیر قابلمه بالا بود و باعث خشک شدن آب آلبالوها گردید می‌توانید از یک لیوان آبجوش استفاده نمایید.

شیرجوش ۱۴۰ دسته فلزی

از مدل‌های پرفروش شیرجوش میتوان به شیرجوش ۱۴۰ دسته فلزی با قطر داخلی ۱۴ سانتی متر اشاره کرد. علاوه بر ...

مشاهده محصول

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم مربای آلبالو:

انرژی: ۱۵۸ کیلو کالری

کربوهیدرات: ۴۰/۵۸ گرم

پروتئین: ۰/۲۵ گرم

چربی: ۰/۰۸ گرم

آب: ۲۱/۸۱ گرم

فیبر: ۰/۴۰ گرم

قند: ۳۹/۵۹ گرم

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.