Skip to content

دستور تهیه کاچی زعفرانی دسر خوشمزه و مقوی به روش اصل آذرباییجان

کاچی
۵۰ دقیقه
۴ نفر
ایران

کاچی یکی از غذاهای سنتی و مقوی آذرباییجان است که به نام قویماق نیز شناخته شده است. این غذای تقویتی و کمکی را معمولاً پس از زایمان و دوران قاعدگی تهیه می‌کنند. همچنین از این دسر مقوی در ایام ماه مبارک رمضان استفاده می‌شود. معمولاً در اکثر نقاط ایران پایه و اساس تهیه این دسر یکسان است و در برخی از شهرها ممکن است آن را با شکر و در دیگر شهرها با نمک و زردچوبه تهیه کنند. بطور کلی کاچی با آرد برنج و آرد گندم تهیه می‌شود که می‌توان از هر دو آرد استفاده نمود. بدلیل وجود آرد و کره محلی این غذا انرژی بالایی خواهد داشت به همین دلیل افرادی که دچار ضعف هستند از آن میل می‌کنند.

مواد لازم برای تهیه کاچی زعفرانی اصل آذرباییجان :

 • ۱. کره: ۱۰۰ گرم
 • ۲. آب: ۴ پیمانه
 • ۳. شکر: ۱/۲ پیمانه
 • ۴. گلاب: ۱/۲ پیمانه
 • ۵. پودر هل: ۱ قاشق مرباخوری
 • ۶. مخلوط آرد برنج و آرد گندم: ۱ پیمانه
 • ۷. خلال پسته، بادام و دارچین: به میزان کافی

طرز تهیه کاچی زعفرانی اصل آذرباییجان :

 • ۱. تهیه شربت :

  در ابتدا برای تهیه کاچی باید شربت آن را آماده کنید. قابلمه مناسبی را انتخاب کرده و به میزان مناسب آب اضافه نمایید و روی حرارت ملایم قرار دهید. پس از گرم شدن آب شکر را اضافه کرده و بخوبی مخلوط کنید تا آب و شکر بطور کامل با یکدیگر ترکیب گردد. حرارت زیر قابلمه را روی شعله ملایم رو به کم تنظیم نموده و اجازه دهید شربت به قوام مورد نظر برسد. پس از آنکه دانه‌های شکر بطور کامل در آب حل شود و شربت به قوام مورد نظر رسید می‌توانید پودر هل، زعفران و گلاب را اضافه نمایید و مقداری ترکیب را مخلوط کنید. پس از آن حرارت زیر قابلمه را خاموش کرده و زمان دهید تا شربت مقداری خنک شود.

 • ۲. تفت دادن آرد :

  پس از تهیه شربت نوبت به تفت دادن آرد است. تابه مناسبی را روی حرارت قرار داده و آرد را از الک عبور دهید و به تابه منتقل کنید. بصورت مداوم آرد را هم بزنید تا نسوزد. . پس از آنکه آرد تغییر رنگ پیدا کرد کره را اضافه نمایید و تحت حرارت ملایم آن را تفت دهید تا زمانی که کره بطور کامل ذوب شود. در ادامه خواهید دید پس از افزودن کره آرد از حالت خمیری خارج شده و کاملاً روان خواهد شد. انتخاب رنگ کاچی کاملاً به سلیقه شما بستگی دارد و هرچه بخواهید کاچی تیره‌تر باشد لازم است در این بخش بیشتر آن را تفت دهید.

 • ۳. اضافه کردن شربت به آرد:

  زمانی که آرد تغییر رنگ پیدا کرد و متمایل به رنگ قهوه‌ای شد به آرامی یک ملاقه از شربت آماده شده را بیافزایید تا مخلوط نپاشد و دچار سوختگی نشوید. بصورت مرحله‌ای شربت را اضافه کرده و آرد را به خوبی مخلوط کنید تا زمانی که قوامی شبیه به فرنی پیدا کند.

 • ۴. دم کردن کاچی:

  در پایان در صورتی که کاچی سفت شد می‌توانید مقداری آب جوش اضافه کرده و تمامی مواد را بخوبی هم بزنید. در مرحله نهایی روی قابلمه یک عدد دمکنی قرار دهید و به مدت ۱۵ دقیقه زمان داده تا دم بکشد و روغن بیاندازد. پس از آن می‌توانید در ظرف مورد نظر خود سرو نمایید و از دارچین و پودر پسته جهت تزئین آن استفاده کنید.

سرویس قابلمه ۸ پارچه دسته باکالیت پارس

از مدل‌های دیگر در سرویس قابلمه‌های پارس، سرویس ۸ پارچه دسته باکالیت است. دسته‌های این سرویس دارای جنس باکالیت نسوز ...

مشاهده محصول

مواد لازم جهت تهیه کاچی با شیر:

شیر: ۵ لیوان

آب: ۵ لیوان

شکر: ۲/۳ لیوان

گلاب: ۱/۲ لیوان

زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری

آرد سنگک: ۱ لیوان

کره: ۳۰ گرم

طرز تهیه کاچی با شیر:

برای تهیه شربت قابلمه مناسبی را روی حرارت قرار داده و سپس آب، شیر و شکر را اضافه نمایید. پس از آنکه شکر بطور کامل در آب حل شد می‌توانید زعفران دم کرده و گلاب را به مخلوط اضافه نمایید. پس از اولین قل شربت می‌توانید حرارت زیر قابلمه را خاموش کرده و زمان دهید تا خنک شود.

حال برای تهیه آرد تابه‌ای را روی حرارت ملایم قرار دهید و بصورت مداوم آن را هم بزنید تا آرد بوی سوختگی نداشته باشد. پس از آنکه آرد تغییر رنگ پیدا کرد و بوی خامی آن از بین رفت کره را اضافه نموده و بخوبی با یکدیگر مخلوط کنید تا بصورت کامل با ترکیب شود.

پس از روان شدن مخلوط آرد و شکر شربت را اضافه نموده و پس از آنکه به قوام مورد نظر رسید در ظرف مخصوص خود سرو نمایید.

نکات لازم زمان تهیه کاچی:

در گذشته برای تقویت بیشتر کاچی یک عدد تخم مرغ نیز به آن اضافه می‌کردند اما امروزه کمتر از آن استفاده می‌گردد.

می‌توان برای رنگ بیشتر کاچی مقدار کمی زردچوبه اضافه نمایید.

میزان استفاده از شکر کاملاً به ذائقه شما بستگی دارد.

استفاده از روغن حیوانی کرمانشاهی در نهایت کاچی را لذیذتر خواهد نمود.

میزان غلظت کاچی باید متناسب باشد و در حد فرنی روان باشد.

می‌توانید مقداری عسل و یا شیره انگور را جایگزین شکر نمایید.

می‌توانید برای عطر بیشتر کاچی مقداری پودر هل اضافه نمایید.

دستور تهیه فرنی مجلسی و ساده ایرانی مناسب نوزادان

یکی از دسرهای بسیار خوشمزه و سبک ایرانی فرنی است. این غذای خوشمزه را معمولاً در ایام خاصی همچون ماه ...

ارزش غذایی کاچی برای هر نفر:

انرژی: ۳۶۶ کیلو کالری

پروتئین: ۲/۸

چربی کل: ۲۰/۶

کربوهیدارت: ۴۴

فیبر کل: ۱/۲

قند: ۲۵

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۳.