Skip to content

طرز تهیه کباب ترش خوشمزه همراه با سس مخصوص به روش اصیل شمالی

کباب ترش
۵۹ دقیقه
۴ نفر
ایران

یکی از غذاهای اصیل و مجلسی ایرانی کباب ترش است که متعلق به شمال ایران، استان گیلان می‌باشد. کباب ترش به شیوه متفاوتی طعم‌دار می‌شود و از رب انار، گردو آسیاب شده، فلفل و سبزی محلی (چوچاق) استفاده می‌شود که طعم آن را خاص و بینظیر می‌کند. معمولاً این کباب در استان‌های شمالی بصورت بسیار ترش تهیه می‌شود و در دیگر نقاط معمولاً از رب انار ملس هم استفاده می‌شود. این کباب خوشمزه دارای سس مخصوصی است که آن را دوچندان لذیذ خواهد کرد. در صورتی که طعم دیگر کباب‌ها برای شما تکراری شده است و می‌خواهید تنوعی در طعم و مزه آن ایجاد کنید پیشنهاد می‌کنیم حتما از این دستور پخت استفاده کنید.

مواد لازم برای تهیه کباب ترش خوشمزه همراه با سس مخصوص:

 • ۱. گوشت راسته گوساله: ۶۰۰ گرم
 • ۲. رب انارترش: ۱/۲ پیمانه
 • ۳. مغز گردو: ۱ عدد متوسط
 • ۴. سیر: ۱ حبه
 • ۵. چوچاق یا نعنا خشک: ۱ قاشق غذاخوری
 • ۶. نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم

طرز تهیه کباب ترش خوشمزه همراه با سس مخصوص:

 • ۱. خرد کردن گوشت:

  در اولین مرحله یک تخته مناسب جهت برش دادن گوشت انتخاب کرده و سپس راسته گوساله را بصورت مکعب در سایز متوسط خرد نمایید.

 • ۲. ترکیب گوجه فرنگی و سیر و پیاز :

  حال یک عدد کاسه در سایز مناسب انتخاب کرده و در ادامه گوجه فرنگی پوست گرفته را رنده کنید و به داخل کاسه اضافه نمایید. یک عدد پیاز و سیر را نیز پوست گرفته و پس از رنده کردن به داخل کاسه اضافه کنید.

 • ۳. اضافه کردن گردو و سبزی مخصوص:

  با استفاده از خرد کن و یا هاونگ مغز گردو را در سایز بسیار کوچک خرد نمایید و به همراه سبزی چوچاق خرد شده به ترکیب اضافه کنید.

 • ۴. مرحله نهایی سس مخصوص و اضافه کردن رب انار :

  در آخرین مرحله نیز رب انار و مقداری فلفل سیاه را به ترکیب اضافه نمایید و بخوبی کلیه مواد را ترکیب کنید تا کاملاً یکدست شود و سپس گوشت‌های خرد شده را اضافه کرده و مجدداً کلیه مواد را زیر و رو کنید تا کاملاً گوشت آغشته به مواد شود.

 • ۵. نگهداری گوشت و طعم دار کردن آن:

  برای آنکه گوشت بخوبی طعم‌دار شود بهتر است در این مرحله آن را به مدت ۲۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید. پس از گذشت این زمان متوجه خواهید شد گوشت بافتی کاملاً نرم خواهد داشت.

 • ۶. کباب کردن گوشت :

  حال گوشت طعم‌دار شده را به سیخ کشیده و با استفاده از منقل زغال شروع به کباب کردن کنید. با توجه به اینکه روی سطح این کباب دارای مواد است لازم نیست در طول کباب کردن آن را باد بزنید زیرا باعث سوختن مواد روی سطح گوشت خواهد شد. تنها کافیست بصورت مداوم سیخ‌های کباب را بچرخانید تا گوشت به آرامی پخته شود.

 • ۷. تهیه کته زعفرانی مخصوص :

  این کباب را معمولاً همراه با کته قالبی زعفرانی سرو می‌کنند. برای تهیه کته قالبی نیز لازم است ابتدا ۱ پیمانه برنج را بخوبی شسته و سپس به داخل قابلمه مناسب منتقل کنید. به میزان کمی روغن اضافه کرده و قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند. پس از آنکه آب داخل برنج تبخیر شد برنج را از قابلمه خارج کرده و ۱/۲ آن را با کره و زعفران بخوبی مخلوط کنید. حال قابلمه تک نفره را انتخاب کرده و از مخلوط برنج زعفرانی اضافه کنید. لازم است با پشت قاشق فشار دهید تا بخوبی فیکس شود. حال مقداری از برنج سفید نیز روی سطح آن اضافه نمایید و مجدداً با پشت قاشق فشار دهید. حدوداً ۴۵ دقیقه زمان لازم است تا برنج بخوبی پخته شود. پس از گذشت این زمان درب قابلمه را برداشته و بشقاب مورد نظر سرو برنج را روی قابلمه قرار دهید و قابلمه را برگردانید تا کته قالبی داخل بشقاب قرار بگیرد.

سرویس قابلمه ۵ پارچه مدل رایکا دسته سبز

این سرویس جزو محصولات جدید پارس استیل است و در سه رنگ دسته تولید می‌شود و این امکان را در ...

مشاهده محصول

کباب جوجه ترش

برای تهیه کباب ترش گیلانی و مازندرانی می‌توانید از مرغ نیز استفاده کنید که اصطلاحاً به آن کباب جوجه ترش گفته می‌شود. طعم این کباب نیز فوق العاده‌است و مطمئناً در صورتی که یکبار آن را امتحان کنید محال است از آن بگذرید.

مواد لازم برای تهیه جوجه کباب ترش مخصوص:

سینه مرغ: ۶۰۰ گرم

رب انار ترش: ۲ قاشق غذاخوری

ماست پرچرب: ۲ قاشق غذاخوری

مغز گردو: ۸ عدد

پیاز: ۱ عدد بزرگ

زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری

روغن مایع: ۲ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم

طرز تهیه جوجه کباب ترش:

برای تهیه جوجه کباب ترش ابتدا سینه‌های مرغ را بصورت مکعب در سایز متوسط برش زده و داخل کاسه اضافه نمایید.

حال مانند روش قبلی کاسه مناسبی را انتخاب کرده و سپس پیاز را بصورت خلالی خرد نمایید و به داخل کاسه اضافه کنید. در ادامه زعفران دم کرده را به همراه ماست چکیده پرچرب و گردو آسیاب شده به داخل کاسه اضافه نمایید.

کلیه مواد را بخوبی با یکدیگر ترکیب نمایید و در ادامه رب انار را به همراه ۲ قاشق غذاخوری روغن، نمک و فلفل به کاسه اضافه کرده و مجدداً کلیه مواد را زیر و رو کنید تا کاملاً یکدست شود.

حال گوشت مرغ را داخل مواد قرار دهید و بخوبی ورز دهید تا کاملاً آغشته به مواد شود. ترکیب آماده شده را به مدت ۲۴ ساعت داخل یخچال قرار دهید تا بخوبی گوشت طعم‌دار شود.

پس از گذشت ۱ روز گوشت مرغ طعم‌دار شده را به سیخ کشیده و با کمک منقل زغال شروع به کباب کردن آن نمایید.

طرز تهیه کباب کوبیده خوشمزه و مجلسی به روش خانگی

یکی از غذاهای شناخته شده ایرانی که بسیار پرطرفدار است کباب کوبیده می‌باشد. این غذای خوشمزه پای ثابت بسیاری از ...

نکات لازم زمان تهیه کباب ترش:

این کباب را می‌توانید همراه با گوجه فرنگی کبابی، سیر ترشی، زیتون و سیر سرو نمایید.

برای جلوگیری از سفت شدن گوشت به هیچ عنوان به آن نمک اضافه نکنید و اضافه کردن نمک را به مراحل پایانی واگذار کنید.

می‌توانید از آب انار تازه نیز بعنوان طعم دهنده این کباب استفاده نمایید.

وجود سبزی مخصوص چوچاق و خالواش عطر کباب را بینظیر خواهد کرد.

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.