Skip to content

طرز تهیه و مدت زمان پخت باقلا تازه و خشک در زودپز

پخت باقلا تازه و خشک در زودپز
۷۰ دقیقه
۴ نفر
۱۱۰ کالری
ایران

یکی از میان وعده‌های بسیار خوشمزه و پرطرفدار ایرانی باقالیست که معمولاً در فصل زمستان محبوبیت بیشتری دارد. با توجه به شیوع بیماری و شرایط خاص امروزی، شما میتوانید این میان وعده‌ی لذیذ را در خانه و در مدت زمان کوتاهی با کمک زودپز تهیه نمایید تا از سلامت آن نیز مطمئن باشید. برای پخت باقلا تازه معمولاً دو روش وجود دارد یا میتوان آن را از غلاف و پوسته اصلی خارج کرد و مراحل پخت را انجام داد و یا همراه با پوست اصلی آن را تهیه کرد. در ادامه با هر دو روش بیشتر آشنا خواهید شد.

مواد لازم برای تهیه پخت باقلا تازه:

 • ۱. باقالی تازه: ۴ کیلوگرم
 • ۲. نعنا خشک و گلپر: به میزان لازم
 • ۳. سرکه: به میزان لازم
 • ۴. نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم
 • ۵. سماق: به میزان لازم

طرز تهیه پخت باقلا تازه:

 • ۱. پاک کردن باقالی‌ها:

  در این روش ابتدا برای پخت باقالی آن ها را از پوست اصلی خارج نمایید و بخوبی بشویید. پخت باقالی در زودپز باقالی‌ها را داخل دیگ زودپز ریخته و به میزان مناسب به آن آب اضافه نمایید. درب زودپز را بگذارید و به مدت ۱۰دقیقه زمان دهید تا باقالی‌ها پخته شود.

  نکته: اگر از زودپزهای پارس استیل استفاده می‌کنید هم همین مقدار زمان برای پخت باقالی کافیست.

 • ۲. اضافه کردن مخلوط سرکه و ادویه:

  در صورتی که آب باقلا به میزان زیادی باقی مانده بود مقداری از آن را دور ریخته تا میزان آب و باقالی هم تراز شود. در این مرحله نمک، سرکه و فلفل را به میزان دلخواه خود به باقلا اضافه کرده و حدوداً ۵ دقیقه دیگر زمان دهید تا ترکیب شوند و باقالی‌ها طعم دار شوند.  

 • ۳. اضافه کردن نعنا :

  ۳ قاشق از نعنا خشک را به باقالی‌‌ها اضافه نمایید و درب پیرکس را بگذارید. به مدت ۵ دقیقه زمان دهید و مجدداً درب قابلمه را برداشته و باقالی‌ها را هم بزنید. این کار را ۳ بار انجام دهید. حتماً به شعله گاز نیز دقت کنید که روی حرارت ملایم قرار گرفته باشد.

 • ۴. سرو باقالی:

  حال مراحل پخت باقالی به اتمام رسیده و می‌توانید آن را سرو کنید. در صورتی که میزان نمک و سرکه در حین پخت به میزان مناسب اضافه شده بود دیگر در این مرحله نیاز به اضافه کردن مجدداً مواد وجود ندارد. تنها مقداری گلپر کافیست که زمان سرو در کنار باقالی‌ها باشد.

طرز تهیه باقالی پلو با ماهیچه در زودپز

ماهیچه یکی از غذاهای لذیذ و بسیار معروف و سنتی ایرانیست که عموماً در مجالس و میهمانی‌های مهم سرو می‌شود. ...

پخت باقالی خشک با زودپز

زمستان فصل باقالی تازه است. اما اگر در دیگر فصول هوس خوردن باقالی خوشمزه را داشته باشید به راحتی می‌توانید از باقالی خشک و یا فریز شده استفاده کنید و با رعایت یکسری نکات به همان طعم دلخواه خود برسید.

مواد لازم:

۱. باقالی خشک: ۵۰۰ گرم

۲. فلفل تند: ۴ عدد

۳. سرکه: ۲ قاشق غذاخوری

۴. گلپر: ۱ قاشق غذاخوری

۵. نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم

طرز تهیه باقالی خشک در زودپز

۱. خیس کردن باقالی ها:

ابتدا لازم است باقالی‌ها را بخوبی بشویید و آنها را در ظرف مناسب از شب قبل خیس کنید.

۲. پخت باقالی در زودپز:

پس از گذشت یک روز باقالی‌ها را آبکشی کرده و در داخل دیگ زودپز بریزید و به میزان لازم فلفل اضافه نمایید. حدوداً نیمی از دیگ را پر از آب کنید و درب زودپز را بگذارید. حدوداً ۴۵ الی ۵۰ دقیقه زمان برای پخت باقالی خشک لازم است و این زمان تقریبیست و بستگی به جنس باقالی‌ها دارد.

۳. اضافه کردن ادویه جات:

پس از گذشت زمان لازم درب زودپز را بردارید و باقالی‌ها را تست کنید. زمانی که باقالی‌ها به پخت مطلوب رسید و نرم‌تر شد میتوانید نمک و فلفل سیاه را اضافه نمایید. پس از گذشت 5 دقیقه میتوانید شعله گاز را خاموش کنید.

۴. سرو باقالی:

باقالی ها را در ظروف مورد نظر ریخته و از گلپر و سرکه برای سرو استفاده کنید. اضافه کردن مقداری سماق قرمز هم باعث طعم دلپذیرتر باقالی ها خواهد شد.

نکات کلیدی هنگام خرید باقالی

 • به رنگ باقالی ها دقت کنید. معمولاً باقالی های باکیفیت دارای رنگ سبز هستند.
 • محل دانه ها در داخل غلاف پوسته‌ی باقلا دقت کنید، باقالی مرغوب در داخل پوسته فضای خالی ندارد.
 • پوست دانه های باقلا نباید سفید باشد.
 • معمولاً باقالی هایی که به نسبت سفت هستند و رنگ زردی دارند کیفیت مطلوبی ندارند.

 روش نگهداری باقلا سبز به مدت طولانی

برای نگهداری طولانی مدت باقلا میتوان آن را خشک و یا فریز کرد که هرکدام مراحل مختص خود را دارد:

خشک کردن باقلا سبز:

برای خشک کردن باقالی تازه لازم است آن ها را از پوست خارج کرده و به خوبی بشویید. باقالی‌ها را داخل سینی فر ریخته و فر را روی درجه حرارت کم تنظیم نمایید تا خشک شود. پس از آن باقالی‌ها را مدتی روی دستمال پهن کنید تا حسابی خشک شود.

فریز کردن باقلا سبز:

ابتدا لازم است پوست باقالی‌ها را جدا نمایید و بخوبی تمامی آنها را بشویید. یک قابلمه با سایز مناسب انتخاب کرده و داخل آن آب بریزید تا بجوش بیاید. به جهت حفظ رنگ سبز و جلوگیری از قهوه‌ای شدن آن لازم است به مدت ۳ دقیقه باقالی‌ها بجوشد. سپس آنها را آبکش کرده و پس از سرد شدن بسته بندی نمایید.

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم باقالی:

کربوهیدرات: ۱۹/۶۵ گرم

پروتئین: ۷/۶۰ گرم

چربی: ۰/۴۰ گرم

آب: ۷۱/۵۴ گرم

فیبر: ۵/۴۰ گرم

قند: ۱/۸۲ گرم

امتیاز ۴ از ۵، تعداد امتیازات ۱۱.