Skip to content

طرز تهیه خورشت قیمه مجلسی خوشمزه با گوشت برای نذری

خورشت قیمه
۲۱۰ دقیقه
۴ نفر
۱۸۵ کالری
ایران

قیمه جزو خورشت‌های بسیار خوشمزه و مجلسی ایرانیست که یک پیشنهاد عالی برای سرو در میهمانی‌ها محسوب می‌شود. این غذا در انواع مراسمات خاص بخصوص محرم نیز تهیه می‌گردد. از معروف‌ترین خورشت‌های قیمه میتوان به خورشت قیمه پلو مخلوط، قیمه بادمجان و قیمه نثار اشاره کرد. همچنین این خورشت محبوب در کشور همسایه عراق نیز تهیه می‌شود که اصطلاحاً به خورشت نجفی معروف است و برای تهیه روش مخصوص به خود را دارد. خورشت قیمت بصورت سنتی و اصیل با گوشت قرمز تهیه می‌شود اما افرادی که منع هستند میتوانند آن را با سویا و یا با مرغ تهیه کنند و از طعم آن نهایت لذت را ببرند. در ادامه با روش پخت قیمه مجلسی و تمامی نکات آن بیشتر آشنا خواهید شد.

مواد لازم برای تهیه خورشت قیمه مجلسی با گوشت:

 • ۱. گوشت خورشتی: ۳۰۰ گرم
 • ۲. لپه: ۱۵۰ گرم
 • ۳. پیاز: ۲ عدد
 • ۴. سیب زمینی: ۲ عدد
 • ۵. رب گوجه فرنگی: ۳ قاشق غذاخوری
 • ۶. لیمو عمانی: ۴ عدد
 • ۷. پودر گل سرخ: به میزان کافی
 • ۸. برگ بو: ۲ عدد اختیاری
 • ۹. نمک، فلفل سیاه: به میزان کافی
 • ۱۰. زردچوبه و روغن: به میزان کافی
 • ۱۱. زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه خورشت قیمه مجلسی با گوشت:

 • ۱. خیس کردن لپه :

  در مرحله اول برای تهیه قیمه مجلسی لازم است لپه‌ها را به مدت ۲ ساعت خیس کنید تا نفخ آن کامل از بین برود و بخوبی پخته شود.

 • ۲. گرفتن تلخی لیمو:

  برای از بین بردن تلخی لیموعمانی در این مرحله با کمک چنگال روی سطح لیمو چند سوراخ ایجاد نمایید. حال لیموها را در ظرف حاوی آب جوش قرار داده و سپس یک جسم سنگین مانند بوشکوب را نیز روی آن قرار دهید. حدوداً پس از گذشت ۱۵ دقیقه آب آن را عوض کنید.

 • ۳. سرخ کردن پیازها:

  قابلمه‌ای با سایز مناسب برای پخت خورشت انتخاب نمایید (قابلمه سایز ۲۲ پارس استیل برای این حجم مواد مناسب می‌باشد). حال پیاز را شسته و پوست بگیرید و سپس بصورت نگینی و ریز خرد کنید. داخل قابلمه مقداری روغن ریخته و زمان دهید تا داغ شود. پیاز را به قابلمه اضافه کرده و زمان دهید تا تحت حرارت ملایم بخوبی سبک و طلایی رنگ گردد.

 • ۴. آماده کردن گوشت :

  در این مرحله گوشت را شسته و در سایز متوسط بصورت حبه‌ای خرد کنید. حال گوشت‌های خرد شده را به همراه فلفل سیاه و زردچوبه به پیازها اضافه نمایید و بخوبی تفت دهید تا زمانی که گوشت تغییر رنگ پیدا کند.

 • ۵. اضافه کردن رب گوجه و لپه :

  در مرحله‌ای که گوشت بخوبی سرخ شد رب گوجه فرنگی را اضافه نمایید. بهتر است ابتدا رب گوجه فرنگی را در قسمت خالی قابلمه اضافه کرده و مقداری تفت دهید تا بوی خامی رب از بین برود. حال لپه‌های از قبل خیس خورده را نیز آبکش کرده و در این مرحله به همراه پودر گل سرخ و دارچین به خورشت اضافه نمایید. رب گوجه فرنگی، گوشت، لپه، پودر گل سرخ و دارچین را با یکدیگر مخلوط نمایید تا کاملاً یکدست شود.

 • ۶. پخت خورشت :

  حال ۴ پیمانه آب را به مواد اضافه کرده و حرارت را زیاد کنید تا آب بجوش بیاید (دقت کنید شعله در حدی باشد که به بدنه قابلمه نخورد). پس از بجوش آمدن آب حرارت را کم کرده تا خورشت تحت حرارت ملایم پخته شود و حسابی جا بیفتد. در ۳۰ دقیقه پایانی پخت، لیموعمانی‌ها را به همراه گلاب، زعفران دم کرده به خورشت اضافه نمایید.

 • ۷. سرخ کردن سیب زمینی :

  حال سیب زمینی‌ را بصورت خلالی خرد کرده و بخوبی بشویید. زمان دهید تا آب سیب زمینی برود و خشک شود. داخل ماهیتابه ۲۴۰ دسته بلند پارس استیل مقداری روغن ریخته و بگذارید تا تحت حرارت ملایم بخوبی داغ شود. حال سیب زمینی را اضافه کرده و زمان دهید تا بخوبی سرخ شود.

قیمه نثار- طرز تهیه قیمه نثار حرفه ای و مجلسی اصل قزوین

قیمه نثار یکی از محبوب‌ترین و مشهور‌ترین غذای ایرانیست که متعلق به استان قزوین است. معمولاً قیمه نثار قزوینی جزو ...

مواد لازم برای تهیه قیمه بادمجان:

۱. بادمجان قلمی: ۶ عدد

۲. گوشت خورشتی: ۴۰۰ گرم

۳. گوجه فرنگی: ۲ عدد

۴. لپه: ۲۰۰ گرم

۵. پیاز متوسط: ۲ عدد

۶. زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری

۷. روغن مایع: به میزان کافی

۸. رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری سر پر

۹. غوره: ۱ قاشق غذاخوری

۱۰. نمک، فلفل سیاه و زردچوبه: به میزان کافی

طرز تهیه برای تهیه قیمه بادمجان:

۱. آماده کردن بادمجان:

در ابتدا بادمجان‌ها را پوست بگیرید و از وسط به دو نیم تقسیم کنید. روی سطح آنها نمک بزنید تا آب و تلخی آن گرفته شود و زمان سرخ شدن روغن کمتری جذب بادمجان‌ها شود. پس از گذشت ۳۰ دقیقه می‌توانید سطح آن را بشویید، خشک کنید و شروع به سرخ کردن بادمجان‌ها کنید.

۲. مراحل پخت:

برای تهیه خورشت قیمه بادمجان با استفاده از زودپز کافیست مانند مراحل قبل عمل نمایید. به همین منظور ابتدا خورشت قیمه را در زودپز پخته و در انتهای پخت، زمان برداشتن درب زودپز زعفران و غوره را هم به خورشت اضافه نمایید. بادمجان و گوجه‌های سرخ شده را در این مرحله به خورشت اضافه کنید.

در صورتی که خورشت آبدار بود برای جا افتادن بهتر آن میتوانید پس از برداشتن درب زودپز اجازه دهید روی حرارت ملایم چند قل بزنید تا حسابی جا افتاده شود.

نکات کلیدی در پخت خورشت قیمه:

در صورتی که دوست ندارید از خود غوره در خورشت استفاده نمایید میتوانید از آبغوره و یا گرد لیمو عمانی در انتهای زمان پخت اضافه کنید.

در صورتی که برای پخت خورشت از دیگ زودپز استفاده می کنید حتماً به زمان پخت گوشت و لپه توجه کنید. بطور مثال زمان پخت گوشت گاو در زودپزهای پارس استیل بین ۵۰ – ۴۵ دقیقه است. گوشت گوسفند بین ۴۰ – ۳۵ دقیقه، گوشت مرغ بین ۳۰ – ۲۵ دقیقه است. زمان پخت لپه نیز بین ۲۰ – ۱۵ دقیقه است.

برای جذب روغن کمتر توسط بادمجان‌ها مقداری از ماست روی سطح آن بریزید این کار تاثیری در طعم بادمجان‌ها نخواهد داشت. همچنین می‌توانید کمی سرکه روی سطح بادمجان‌ها بمالید و سپس سرخ کنید. پس از پایان پخت طعم و بوی سرکه باقی نخواهد ماند.

ديگ زودپز ۳ ليتري پارس (کف سه لایه)

دیگ زودپز ۳ لیتری پارس کوچکترین حجم در سری زودپزهای مدل پارس است. این محصول با گنجایش ۳ لیتر برای ...

مشاهده محصول

استفاده از گوشت کاملاً اختیاری است و شما میتوانید آن را به صورت گیاهی تهیه نمایید.

در صورتی که دوست دارید میتوانید از مقدار کمی رب انار به عنوان چاشنی استفاده کنید.

برای طعم خوش خورشت قیمه میتوانید طی مراحل پخت از یک تکه چوب دارچین استفاده کنید.

از آنجا که این خورشت باید در انتهای پخت جا افتاده و کم آب باشد بهتر است پس از پایان زمان پخت در زودپز، از درب پیرکس استفاده کنید تا مقداری آب آن تبخیر شود.

نمک را در انتهای پخت به خورشت اضافه نمایید تا تاثیری در زمان پخت گوشت نگذارد و باعث دیرپز بودن آن نشود.

برای خورشت قیمه سیب زمینی و یا بادمجان میتوانید از گوشت قلقلی چرخ کرده و یا گوشت تکه‌ای هم استفاده کنید. در صورتی که از گوشت تکه‌ای در خورشت قیمه بادمجان استفاده می‌کنید بهتر است گوشت را در سایز بزرگتر نسبت به خورشت قیمه سیب زمینی خرد نمایید.

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم خورشت قیمه

انرژی (کالری): ۱۸۵ کیلوکالری

کربوهیدرات: ۱۳/۴۴ گرم

پروتئین: ۷/۳۰گرم

چربی: ۱۱/۴۷ گرم

آب: ۴۴/۳۵ گرم

فیبر: ۳/۳۲ گرم

قند: ۱/۴۶ گرم

کلسترول: ۱۵/۳۹ میلی گرم

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.