Skip to content

طرز تهیه خورشت شش انداز گیلانی به روش آسان بصورت مرحله‌ای

خورشت شش انداز
۱۴۰ دقیقه
۴ نفر
ایران

یکی از غذاهای بسیار خوشمزه و البته گیاهی خورشت شش انداز است که جزو یکی از غذاهای مناسبتی مرسوم در چهارشنبه سوری و ایام عید است. شش انداز مربوط به مناطق شمال ایران می‌باشد که البته این غذا به روش‌های دیگری در دیگر نقاط ایران مانند شیراز و زنجان تهیه می‌گردد و از لحاظ طعم نیز کاملاً با شش انداز گیلانی متفاوت است. ماده اصلی برای تهیه این غذا بادمجان می‌باشد و جزو پیشنهادات ویژه برای گیاهخواران محسوب می‌گردد. این غذا بصورت خورشتی سرو می‌گردد و از لحاظ ظاهری شباهت بالای به خورشت فسنجان دارد. روی تهیه این غذا بسیار ساده و آسان است که متناسب با هر نوع ذائقه‌ایست. در ادامه می‌توانید با روش تهیه مرحله به مرحله این خورشت خوشمزه و گیاهی بیشتر آشنا شوید.

مواد لازم برای تهیه خورشت شش انداز گیلانی:

 • ۱. بادمجان: ۴ عدد
 • ۲. یخ: ۴ الی ۵ تکه
 • ۳. پیاز: ۲ عدد متوسط
 • ۴. گردوی خرد شده: ۳۰۰ گرم
 • ۵. رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذاخوری
 • ۶. رب انار: ۲ قاشق غذاخوری
 • ۷. نمک، فلفل، زردچوبه و ادویه کاری: به میزان لازم

طرز تهیه خورشت شش انداز گیلانی:

 • ۱. خرد کردن بادمجان‌ها:

  به منظور گرفتن تلخی بادمجان‌ها و استفاده کمتر از روغن لازم است در مرحله اول پوست بادمجا‌ن‌ها را گرفته و سپس بصورت نگینی خرد نمایید. حال بادمجان‌های خرد شده را به مدت ۹۰ دقیقه داخل ظرف حاوی آب و نمک قرار دهید.

 • ۲. سرخ کردن پیازها:

  در مرحله بعدی پیاز را بخوبی شسته و پوست بگیرید. حال پیازها را بصورت نگینی و ریز خرد نمایید. قابلمه‌ای در سایز مناسب انتخاب کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید. پس از داغ شدن روغن، پیازها را به داخل تابه اضافه نمایید. پیازها را بخوبی تفت داده تا سبک و طلایی رنگ شود.

 • ۳. اضافه کردن مغز گردو به ترکیب :

  مغز گردوها را نیز با کمک خرد کن بصورت خیلی ریز خرد کرده و به قابلمه اضافه نمایید، در ادامه بخوبی تفت دهید تا گردوها از حالت خامی خارج شود.

 • ۴. اضافه کردن رب :

  در مرحله بعدی در قسمتی از قابلمه فضایی را جدا کرده و سپس رب گوجه فرنگی را اضافه نمایید. رب را بخوبی تفت دهید تا بوی خامی آن از بین برود و بخوبی رنگ باز کند. در مرحله بعدی ۱ قاشق از رب انار را نیز به ترکیب اضافه کرده و مقداری تفت دهید. در پایان ۲ الی ۳ لیوان آب به خورشت اضافه کرده و درب قابلمه را قرار دهید. حدوداً ۱ ساعت زمان دهید تا خورشت تحت حرارت ملایم بخوبی جا افتاده شود. برای آنکه خورشت بخوبی روغن بیاندازد پس از گذشت ۱ ساعت چند عدد تکه یخ را به خورشت اضافه نمایید. شوکه حرارتی ایجاد شده باعث می‌شود گردوها بخوبی روغن بیاندازد. حدوداً یک ساعت دیگر جهت پخت خورشت زمان دهید و پس از گذشت این زمان یک قاشق دیگر از رب انار را به خورشت اضافه نمایید و مقداری خورشت را هم بزنید.

 • ۵. سرخ کردن بادمجان‌ها :

  در فاصله پخت و جا افتادن خورشت بادمجان‌ها را از آب نمک خارج کرده و آن را خشک کنید. حال در تابه‌ای با سایز مناسب مقداری روغن ریخته و سپس ادویه های مورد نظر شامل زردچوبه، نمک و فلفل را اضافه نمایید و بخوبی کلیه مواد را ترکیب کنید. در این مرحله بادمجان‌های خرد شده را در روغن سرخ نمایید و در پایان به خورشت اضافه کنید. حدوداً ۳۰ دقیقه دیگر زمان دهید تا پخت خورشت بصورت کامل انجام شود و سپس در ظرف مخصوص خود سرو نمایید.

آیدی پست اشتباه است

خورشت شش انداز شیراز و زنجان

همانطور که در ابتدا مطلب اشاره شد این خورشت در دیگر شهرها به سبک متفاوتی تهیه می‌گردد. در ادامه با طرز تهیه خورشت شش انداز شیرازی و زنجان اشاره کوچکی خواهیم کرد.

مواد لازم برای تهیه خورشت شش انداز شیرازی:

هویج: ۵۰۰ گرم

پیاز: ۱ عدد

تخم مرغ: ۴ عدد

آب نارنج: ۵ قاشق غذاخوری

کره: ۱ قاشق غذاخوری

شکر: ۱ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل: به میزان لازم

دستور پخت خورشت شش انداز شیرازی:

برای تهیه خورشت شش انداز به روش شیرازی در ابتدا پیازها را بصورت نگینی و ریز خرد کرده و سپس در تابه‌ای تحت حرارت ملایم سرخ کنید تا زمانی که بخوبی سبک و طلایی شود.

در ادامه هویج‌های رنده شده را نیز به پیازها اضافه کرده و مقداری تفت دهید. برای آنکه هویج از حالت خامی خارج شود لازم است مقداری زمان دهید تا بخوبی نرم شود.

پس از پایان پخت هویج شکر را اضافه کرده و بخوبی تفت دهید. در ادامه کره، آب نارنج، فلفل و نمک را نیز به ترکیب اضافه نمایید.

پس از آنکه آب ترکیب بخوبی تبخیر شد تخم مرغ‌ها را شکسته و اضافه نمایید و درب ظرف را بگذارید تا تخم مرغ‌ها کاملاً ببندد.

مواد لازم برای تهیه خورشت شش انداز زنجانی:

خرما بدون هسته: ۱/۲ پیمانه

پیاز کوچک: ۱ عدد

گردو: ۱ پیمانه

کشمش پلویی: ۱ پیمانه

تخم مرغ: ۴ عدد

دارچین: ۱ قاشق چایخوری

کره: ۳۰ گرم

نمک و فلفل: به میزان لازم

طرز تهیه شش انداز زنجانی:

در تابه‌ای بصورت مجزا کره و روغن را مخلوط کرده و زمان دهید تا تحت حرارت ملایم ذوب شود. در ادامه هسته خرما را جدا کرده و خرد کنید. حال خرمای آماده شده را به تابه اضافه کرده و تا زمان نرم شدن آن لازم است پیوسته خرماها را تفت دهید تا دچار سوختگی نشود.

گردوها را نیز بصورت ریز خرد کرده و در ادامه همراه با پیاز داغ، کشمش پلویی و دارچین به ترکیب اضافه نمایید. کلیه مواد را بخوبی مخلوط کنید تا کاملاً با یکدیگر ترکیب گردد.

در پایان ۴ عدد تخم مرغ را روی مخلوط شکسته و درب تابه را بگذارید تا تخم مرغ‌ها کاملاً بسته شود.

دستور پخت خورشت فسنجان مجلسی در زودپز (با مرغ و گوشت قلقلی)

خورشت فسنجان یکی از خورشت‌های بسیار خوشمزه و اصیل ایرانیست که اصالت آن نیز به منطقه گیلان و مازندران برمیگردد. ...

نکات لازم زمان تهیه خورشت شش انداز:

برای تهیه شش انداز گیلانی می‌توانید ۲ الی ۳ حبه سیر استفاده نمایید. همچنین می‌توانید از ترکیب سبزی محلی شامل چوچاق، نعنا، خلواش، ترخون و جعفری استفاده نمایید.

در تهیه خورشت به سبک گیلانی می‌توان تخم مرغ را جایگزین بادمجان نمایید و در مرحله پایانی تخم مرغ را اضافه کرده و بدون هم زدن درب تابه را بگذارید تا حسابی بسته شود. برای خورش شش انداز زنجانی به دلخواه از گوشت چرخکرده نیز می‌توان استفاده کرد.

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.