Skip to content
فواید و مضرات قابلمه سرامیکی

فواید و مضرات قابلمه های سرامیکی

ظروف پخت و پز با رویه سرامیک از جمله ظروفیست که به تازگی وارد بازار شده است. قبل از آن با ورود ظروف تفلون و ویژگی هایی مانند نچسب بودن، مقاومت در برابر حرارت و مواد شیمیایی که در آن وجود داشت باعث شد بسیاری از افراد از این ظروف استقبال کنند ولی با گذشت زمان و مشخص شدن مضرات این ظروف برای پخت، باعث کاهش محبوبیت آن در بین مردم شد.

ظروف سرامیکی از آن دسته ظروف مناسب برای پخت و پز است که علاوه بر زیبایی در آشپزخانه دارای کیفیت مناسبی نیز هست. سرامیک پوششی است مانند تفلون که روی بدنه‌ای از جنس آلومینیوم قرار می‌گیرد. تفاوتی که پوشش سرامیک نسبت به تفلون دارد مقاومت بالاتر آن در برابر خش خوردگی است و در واقع در برابر سایش دیرتر آسیب می‌بیند. در ادامه به فواید و مضرراتی که این دسته از ظروف دارند اشاره می‌کنم:

قابلمه ۲۸۰ دسته فلزی

از آنجا که پخت غذا در ظروف استیل روشی بسیار سالم است و همچنین در طعم غذا تاثیری نخواهد گذاشت ...

مشاهده محصول

مزایای قابلمه های سرامیکی

 • استفاده از روغن کمتر زمان طبخ غذا، به علت چسبندگی کم‌تر و در نتیجه پخت غذای سالم تر
 • مقاومت رویه در برابر سایش با انواع قاشق‌های فلزی (پوشش رویه سرامیکی بسیار قوی‌تر نسبت به دیگر پوشش‎ها است بنابراین خش خوردگی روی سطح را به حداقل می‌رساند)
 • این ظروف عایق گرما هستند و می‌توانند گرما را پس از خاموش شدن حرارت حفظ کنند و باعث گرم ماندن غذا شوند.
 • این ظروف از لحاظ زیبایی بسیار خوب عمل کرده و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف بصورت سرویس و یا قابلمه سرامیک صورتی، سفید، بادمجانی، زرد، زرشکی و … مورد عرضه قرار می‌گیرد.
 • در طعم غذا تغییر ایجاد نمی‌کند چرا که این ظروف از ماده کاملاً طبیعی ساخته شده است.
 • شستشو آن بسیار راحت است بدلیل اینکه چسبندگی بسیار پایینی دارد و به آسانی تمیز می‌شوند.
 • پخت غذا به علت وجود لایه سرامیکی و پخش حرارت یکسان در تمامی نقاط کاملاً یکنواخت است.
 • نگهداری از این ظروف آسان است و برای شستشو می‌توانید از ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
 • برخلاف دیگر ظروف، قابلمه های سرامیکی در برابر غذاهای اسیدی مقاوم است و دچار واکنش نخواهند شد.

معایب قابلمه‌های سرامیکی

 • از لحاظ وزن این ظروف نسبتاً سنگین هستند.
 • در برابر حرارت بالا مقاومت کمتری دارد در نتیجه برای پخت با حرارت زیاد مناسب نیست.
 • در برابر ضرب دیدگی حساس است و ممکن است دچار ریزش شده و به مرور خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهند.
 • این دسته از قابلمه‌ها شکننده‌اند و به هنگام استفاده از این ظروف باید احتیاط کرد.
 • از لحاظ قیمت جزو ظروف پخت و پز با قیمت بالا هستند.

روش های نگهداری از ظروف سرامیکی

قابلمه‌های سرامیکی داغ را در آب سرد قرار ندهید چرا که باعث ترک خوردگی‌های ریز در سطح آن و در نتیجه کاهش حالت چسبندگی خواهد شد.

به علت مقاومت پایین این ظروف در برابر حرارت از قرار دادن آن بر روی شعله زیاد خودداری نمایید.

هیچ وقت قابلمه‌های سرامیکی را بدون موادغذایی و خالی روی شعله گاز قرار ندهید.

از آنجا که این ظروف در اثر برخی از ضربه‌ها دچار ریزش لایه سرامیکی شده و باعث از بین رفتن حالت نچسبی خود خواهد شد، بنابراین از قابلمه های سرامیکی در برابر ضربه به خوبی محافظت کنید.

تا جای ممکن از کشیدن وسایل تیز مانند چاقو و یا کفگیر بر روی سطح قابلمه خودداری کنید.

در هنگام شتشو نیز بهتر است از اسکاچ زبر و خشن استفاده نکنید و با اسکاچ نرم و یا ابر استفاده نمایید.

آیا ظروف سرامیکی را میتوان در مایکروویو گذاشت

ماکروویو از جمله وسیله های پرکاربرد در آشپزخانه است. اکثر ظروف سرامیکی، شیشه و چینی را می‌توان در ماکروویو استفاده کرد. به هنگام استفاده از این وسیله باید دقت کنید که از چه ظرفی جهت گرم کردن استفاده می کنید. استفاده از ظروف نامناسب داخل ماکروویو ممکن است باعث شکستگی و یا ورود مواد شیمیایی به داخل غذا شود. البته برخی از این ظروف نیز به دلیل رنگ، تزئینات فلزی و یا مایعات سرب قابل استفاده در ماکروویو نیستند و تولید کننده در مشخصات ظروف باید این مورد را مشخص نماید.

مقایسه قابلمه های سرامیکی با ظروف چدنی و گرانیت

ظروف سرامیکی بهتر یا چدنی و یا گرانیتی؟ این سوال از جمله سوالاتی است که بسیاری از مصرف کنندگان زمان خرید کالا با آن مواجه می‌شوند و برای انتخاب دچار سردرگمی هستند. در این قسمت به مقایسه این سه نوع ظروف می پردازیم تا زمان خرید انتخاب دقیق تری داشته باشید.

از جمله نقاط قوت ظروف سرامیک و گرانیت می‌توان به شستشوی آسان و بهداشتی بودن آنها، حفظ حرارت تا مدتی پس از پخت، امکان استفاده از حداقل روغن، عدم واکنش‌پذیری با مواد غذایی و تنوع بالا در طرح و رنگ اشاره کرد. در مقایسه ظروف گرانیت نسبت به سرامیک میتوانیم به استحکام بالاتر ظروف گرانیت در برابر ضربه و حرارت بالا اشاره کنیم. همچنین ظروف سرامیکی پس از مدتی قابلیت نچسب بودن خود را از دست می‌دهند در صورتی که دوام قابلمه‌های گرانیتی بسیار بالاست و به راحتی پوشش نچسب خود را از دست نمی‌دهند. در کنار این موارد از جمله معایب ظروف گرانیتی میتوان به سنگین‌تر بودن آن نسبت به سرامیک و قیمت بالای آن اشاره کرد.

در مقایسه ظروف چدن و سرامیک، میتوان گفت هردو این ظروف قابلیت نچسب و استقاده کم روغن را دارند. و از جمله مزایای ظروف چدن نسبت به سرامیک قیمت مناسب آن، قابلیت استفاده با حرارت بالا است. این ظروف دارای معایبی نیز هستند که از جمله آن به واکنش پذیری آن با غذاهای اسیدی، زنگ زدگی این ظروف در محیط مرطوب و نیاز به لعاب کاری مجدد آن اشاره کرد.

منظور از سرویس قابلمه فورج چیست؟

فورج از جمله اصطلاحاتی است که امروزه بسیار در بحث خرید  انواع قابلمه بیان میشود و شاید برای شما هم ...

نکاتی برای استفاده از قابلمه های سرامیکی

 • برای قراردادن قابلمه های سرامیکی داخل کابینت، ما بین آن‌ها از فوم استفاده کنید و درون هم قرار ندهید چرا که این کار باعث می‌شود لایه سرامیک قابلمه زیرین و همچنین پوشش رنگ قابلمه فوقانی آسیب ببیند.
 • همیشه برای استفاده از قابلمه های سرامیک مقدار کمی آب در آن بریزید و سپس روی حرارت قرار دهید، توجه کنید هرگز قابلمه‌های سرامیکی را خالی روی حرارت قرار ندهید.
 • برای استفاده از ظروف سرامیکی بهتر است از قاشق چوبی و یا پلاستیکی استفاده کنید، چرا که باعث افزایش طول عمر محصول خواهد شد.