Skip to content
علت نپختن گوشت در زودپز

علت اصلی نپختن گوشت در زودپز چیست؟( بهترین راه حل برای پخت)

با توجه به اینکه ما همیشه انتظار داریم زودپزها زمان پخت غذا را کاهش دهند، ممکن است عواملی این روند را طبق انتظار همیشگی ما پیش نبرند. یکی از دلایل مهمی که باعث می‌شود گوشت در زودپز نپزد این است که احتمالا زودپز دچار مشکل شده است و باید حل شود تا از خطرات احتمالی نیز جلوگیری شود. از آنجا که تعمیر زودپز یک کار تخصصی است حتماً باید به مراکز تخصصی تعمیر زودپز مراجعه نمایید. در صورت تعمیر توسط خود شخص ممکن است با عواقب خطرناکی مانند ترکیدن زودپز مواجه شوید.

علت اصلی نپختن گوشت در زودپز

از جمله عواملی که خرابی آنها ممکن است در مراحل پخت اختلال ایجاد کند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خرابی سوپاپ کار
  • خرابی سوپاپ اطمینان زودپز
  • خرابی واشر
  • خرابی درب زودپز

تاثیر خرابی سوپاپ کار در مراحل پخت

وظیفه اصلی سوپاپ تنظیم ایجاد سطح متعادلی از بخار داخل دیگ باتوجه به نوع ماده غذایی و حرارت داخل دیگ است. در صورتی که سوپاپ تنظیم دچار مشکل شده باشد نمی‌تواند آن میزان بخار مورد نیاز برای پخت مواد غذایی داخل دیگ را تهیه کند در نتیجه پخت مواد در زمان مشخص شده اتفاق نخواهد افتاد.

تاثیر خرابی سوپاپ اطمینان زودپز در مراحل پخت

وجود سوپاپ اطمینان در زودپز اهمیت دارد چرا که از ایجاد بسیاری از حوادث جلوگیری می‌کند. خرابی سوپاپ اطمینان در دو حالت خود را نشان میدهد:

۱- در حالت اول ممکن است سوپاپ اطمینان بخار اضافی دیگ را خارج نکند در نتیجه بخار بیش از حد داخل دیگ تجمع پیدا کند و در نهایت باعث ترکیدن زودپز شود.

۲- در حالت دوم سوپاپ اطمینان کم‌ترین میزان بخار داخل دیگ را خارج می‌کند در نتیجه هیچگونه بخاری داخل دیگ تجمع پیدا نخواهد کرد و پخت مواد به سرعت انجام نخواهد شد.

تاثیر خرابی واشر در مراحل پخت

عملکرد اصلی پخت سریع غذا در زودپز تحت فشار بخار تجمع یافته داخل آن اتفاق خواهد افتاد. در صورت خراب بودن واشر هیچ گونه بخاری داخل دیگ تجمع پیدا نمی‌کند و به خارج نفوذ می‌کند و فشار داخلی دیگ کاهش می‌یابد.

خراب بودن واشر باعث می‌شود پس از گذشت مدت زمان مشخص شده جهت پخت انواع مواد غذایی در زودپز بازهم غذا پخت کامل را طی نکند و نیاز به زمان بیشتری داشته باشد.

تاثیر خرابی درب زودپز در مراحل پخت

درب زودپز یکی از مهم‌ترین اجزای زودپز است. هرگونه آسیب و تغییر در زودپز را باید جدی بگیرید. قر شدن درب، شکستگی و تغییر در شکل ظاهری آن از جمله مواردی است که باعث خروج بخار زودپز می‌شود و کارایی زودپز را کاهش می دهد.

زودپز برقی بهتر یا گازی (مقایسه کامل انواع زودپزها)

انتخاب بین زودپز برقی و یا گازی کاملاً سلیقه‌ای و بستگی به خود افراد دارد. هرکدام از این نوع زودپزها ...

دیگر عوامل تاثیر گذار در نپختن گوشت در زودپز

ممکن است زودپز مورد استفاده هیچ یک از مشکلات گفته شده را نداشته باشد بنابراین بهتر است موارد دیگری که در نپختن غذا و یا گوشت تاثیر گذار هستند را بررسی نمایید.

بی کیفیت بودن مواد غذایی مورد استفاده: حتماً زمان پخت مواد غذایی به سلامت و تازگی آن توجه داشته باشید. برخی از مواد غذایی مانند گوشت با گذشت زمان ناپز میشوند و مدت زمان پخت آنها به نسبت پخت گوشت تازه بیشتر است.

رعایت حجم مواد غذایی نسبت به حجم زودپز: میزان حجم مواد غذایی در داخل زودپز باید طبق اصول مشخص شده باشد. بطور مثال در دیگ‌های زودپز پارس استیل ۲/۳ از زودپز از آب و مواد غذایی پر می‌شود و زمانی که این میزان بیشتر از مقدار مشخص شده باشد نباید انتظار پخت خوب مواد غذایی را داشته باشید.

زودپزهای بی کیفیت و متفرقه: حتماً زمان خرید زودپز دقت کنید تا برندهای نام آشنا که رضایت‌مندی بیشتری را دارد خریداری نمایید. معمولاً زودپزهای متفرقه از قطعاتی استفاده می‌کنند که با گذشت زمان مستهلک می‌شود و کارایی اولیه خود را ندارند.

رعایت نکردن دستورالعمل‌های زودپز: حتماً جهت پخت مواد غذایی به روش مشخص شده در دفترچه راهنما عمل کنید یکی دیگر از مواردی که در نپختن مواد غذایی تاثیرگذار است رعایت نکردن موارد گفته شده در دفترچه راهنماست.

راهنمایی جهت انتخاب گوشت تازه و سالم

از آنجا که یکی از عوامل پخته نشدن مواد غذایی در زودپز بی‌کیفیتی آن بوده باید توجه داشته باشید زمان خرید نکات لازم جهت انتخاب گوشت سالم و تازه را در نظر بگیرید.

اولین نکته در انتخاب گوشت رنگ آن است. معمولاً گوشت‌های تازه رنگ سرخ روشن و صورتی شفاف دارند و در صورتی که رنگ گوشت قرمز تیره باشد نشان از مانده بودن گوشت و یا پیر بودن دام دارد . میزان سرخی در انواع گوشت‌ها متفاوت است و بستگی به نوع گوشت دارد.

استخوان‌ها نیز در انتخاب گوشت کمک کننده هستند. استخوان دام جوان به رنگ سرخ و مایل به کبودی است درحالی که دام پیر استخوان‌های سفید و توپری دارد.

حتماً به بوی گوشت نیز توجه داشته باشید معمولاً گوشت‌هایی که بوی بد و تعفن مانند میدهند نشان دهنده کهنگی آن است.

بافت گوشت تازه زمانی که در دست گرفته می‌شود کاملاً منسجم است در صورتی که گوشتی مانده باشد اگر در دست گرفته شود دچار وارفتگی می‌شود.

نکات مفید زمان استفاده از زودپز

قبل از بسته شدن درب زودپز حتماً مطمئن شوید حلقه لاستیک به درستی جا افتاده است. در غیر اینصورت طی مراحل پخت بخاری داخل دیگ تجمع نمی‌یابد و از زودپز نشتی پیدا می‌کند.

در صورتی که از زودپز برقی استفاده می‌کنید حتماً قبل از ریختن مواد به داخل دیگ مطمئن شوید قابلمه داخلی داخل زودپز قرار گرفته باشد تا از مشکلات احتمالی پیشگیری شود.

حتماً زمان پخت از سلامت سوپاپ کار، سوپاپ اطمینان مطمئن شوید تا در دیگر مراحل پخت دچار مشکل نشوید.