Skip to content

طرز درست کردن کشمش پلو خوشمزه و مجلسی به روش ساده همراه با ذکر نکات

کشمش پلو
۹۰ دقیقه
۴ نفر
ایران

یکی دیگر از غذاهای محلی و رسمی استان اردبیل و آذرباییجان شرقی کشمش پلو است که در سراسر کشور نیز با روش‌های متفاوتی تهیه می‌گردد. این غذای خوشمزه دارای طعم شیرینی است و معمولاً افرادی که غذاهای شیرین و ملس را می‌پسندند از این غذا استقبال می‌کنند. برای تهیه این پلو به اختیار می‌توان از گوشت چرخکرده بصورت گوشت قلقلی، گوشت تکه‌ای، گوشت ریش ریش و یا از گوشت مرغ بصورت مجلسی و یا ریش ریش استفاده کرد. این غذا در شمال کشور، استان مازندران به سبک ویژه خود تهیه می‌گردد و معمولاً از گوشت اردک استفاده می‌کنند. کشمش پلو دارای خواص و ارزش غذایی بالایی است، از این رو پیشنهاد می‌شود حتماً کودکان آن را میل کنند. اگر بدنبال یک رسپی سالم و جدید هستید پینشهاد می‌کنیم این آموزش را حتماً دنبال کنید.

مواد لازم برای تهیه کشمش پلو خوشمزه به روش ساده:

 • ۱. برنج: ۴ پیمانه
 • ۲. گوشت چرخکرده: ۲۰۰ گرم
 • ۳. کشمش: ۱/۲ پیمانه
 • ۴. لپه: ۱/۲ پیمانه
 • ۵. پیاز: ۱ عدد
 • ۶. فلفل سیاه: نوک قاشق چایخوری
 • ۷. زعفران دم کرده: ۲ قاشق غذاخوری
 • ۸. دارچین: به میزان لازم
 • ۹. زردچوبه: ۱/۲ قاشق چایخوری
 • ۱۰. پاپریکا: ۱/۲ قاشق چایخوری

طرز تهیه کشمش پلو خوشمزه به روش ساده:

 • ۱. خیس خوردن مواد :

  در مرحله اول باید مواد بخوبی خیس بخورد. برنج و لپه را بصورت مجزا از ۲ ساعت قبل پخت خیس کنید و کشمش‌ها را نیز در کاسه‌ای همراه با آب ولرم خیس کنید تا مقداری نرم شود.

 • ۲. سرخ کردن پیاز:

  ۱ عدد پیاز را بخوبی شسته و پوست بگیرید و سپس بصورت نگینی خرد نمایید. تابه‌ای در ابعاد متوسط انتخاب کرده و پس از اضافه کردن روغن زمان دهید تا داغ شود. حال پیازهای خرد شده را به تابه اضافه کرده و شروع به تفت دادن آن کنید تا حسابی سبک و طلایی رنگ شود.

 • ۳. طعم‌دار کردن گوشت :

  در ادامه گوشت چرخکرده را همراه با نمک، فلفل سیاه، پودر پاپریکا و زردچوبه مخلوط کرده و بخوبی ورز دهید تا ادویه‌ها کاملاً با گوشت ترکیب شود. در ادامه گوشت را به میزان کم جدا کرده و هریک را با کمک کف دست بصورت دایره شکل دهید.

 • ۴. تفت دادن گوشت قلقلی:

  حال گوشت قلقلی‌ها را به تابه اضافه کرده و شروع به تفت دادن کنید تا زمانی که عطر ادویه‌ها بلند شود و گوشت بخوبی تغییر رنگ پیدا کند. در ادامه حدوداً ۱/۲ لیوان آبجوش به تابه اضافه کرده و درب تابه را قرار دهید تا گوشت حسابی مغز پخت شود.

 • ۵. پخت لپه‌ها:

  در این فاصله لپه‌ها را آبکش کرده و یک قابلمه متناسب با حجم لپه‌ها انتخاب کنید. لپه‌ها را اضافه کرده و تا روی سطح آن آبجوش اضافه نمایید. زمان دهید تا حسابی پخته شود و در طول پخت نیز بهتر است کف‌های ایجاد شده روی سطح را برداشته تا نفخ آن از بین برود.

 • ۶. تفت دادن کشمش‌:

  کشمش‌ها را در این مرحله شسته و آبکش کنید. بخوبی آبکش را تکان داده تا آب اضافی آن گرفته شود. حال برای آنکه کشمش‌های پلویی بخوبی پف کند لازم است داخل تابه مجدداً مقداری روغن اضافه کرده و پس از داغ شدن روغن کشمش‌های پلویی را اضافه نمایید. حداکثر ۱ دقیقه برای تفت دادن کشمش‌ها کفایت می‌کند تا نسوزد.

 • ۷. جوش خوردن برنج:

  در ادامه برای پخت برنج قابلمه را تا نیمه آب کرده و روی حرارت قرار دهید. پس از بجوش آمدن آب، برنج را همراه با ۱ قاشق غذاخوری نمک و به میزان خیلی کم روغن به داخل قابلمه اضافه نمایید. در ادامه زمان دهید تا محتویات بجوش آمده و ۱ الی ۲ قل بزند. پس از گذشت ۸ الی ۹ دقیقه برنج را تست کنید. در صورتی که اطراف آن پخته و مرکز آن سفت بود می‌توانید برنج را آبکش کنید. در ادامه لپه‌های خیس خورده را نیز آبکش کرده و داخل تابه همراه با گوشت تفت دهید. پس از آنکه ترکیب بخوبی یکدست شد می‌توانید حرارت زیر تابه را خاموش کنید.

 • ۸. دم کردن پلو:

  حال قابلمه متناسب برای پخت پلو را روی حرارت قرار داده و سپس ۲ قاشق غذاخوری روغن اضافه نمایید. ته‌دیگ مورد نظر خود را در انتهای قابلمه قرار دهید. بخشی از برنج را روی ته‌دیگ اضافه کرده و سپس از مخلوط گوشت به همراه کشمش روی برنج اضافه نمایید و مجدداً یک لایه دیگر از برنج را اضافه نمایید. این روند را تا پایان یافتن مواد ادامه دهید و در لایه آخر برنج سفید را اضافه کنید. در ادامه به میزان نصف کاسه ماست‌خوری، مقدار کمی روغن را با آبجوش مخلوط کرده و روی سطح برنج اضافه کنید و پلو را دم بگذارید.

 • ۹. مرحله نهایی و سرو:

  پس از گذشت حدوداً ۴۵ الی ۶۰ دقیقه کشمش پلو خوشمزه خود را تست کنید و در صورت پخت کامل آن را بخوبی مخلوط کنید تا مواد لایه‌ای بخوبی با برنج ترکیب و یکدست شود و سپس در دریس مورد نظر خود اضافه کنید.

نکات لازم زمان تهیه کشمش پلو:

می‌توانید برای راحتی کار مواد میانی را در آخرین مرحله و روی پلو اضافه نمایید و برنج را بصورت سفید دم بگذارید.

اضافه کردن مقداری دارچین در مواد میانی عطر این پلو را دو چندان خواهد کرد.

میزان استفاده از کشمش کاملاً بسته به ذائقه شما دارد و مقدار آن قابل تغییر است.

اضافه کردن ادویه پلویی نیز در طعم نهایی بسیار تاثیرگذار است.

برای تزیین کشمش پلو میتوانید از مخلوط خلال بادام و پسته به همراه برنج زعفرانی استفاده کنید.

برای تهیه پلو به روش اردبیلی معمولاً به میزان کم در حد ۱ پیمانه از شیر برای پخت برنج استفاده می‌شود.

طرز تهیه شیرین پلو مجلسی با طعمی بینظیر به روش رستورانی

یکی از پلوهای بسیار خوشمزه و پرطرفدار ایرانی شیرین پلو است که در میان ایرانیان بسیار محبوب می‌باشد. شیرین پلو ...

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.