Skip to content

طرز تهیه مرغ ناردونی مجلسی و اصیل شمالی

مرغ ناردونی
۱۵۰ دقیقه
۴ نفر
ایران

یکی دیگر از غذاهای بینظیر استانهای شمالی کشور مرغ ناردونی است که معمولاً در فصول پاییز و زمستان تهیه می‌گردد. ماده اصلی این غذا همانطور که از نامش مشخص است دانه انار و رب انار است. این غذا جزو غذاهای مجلسی استان مازندران محسوب شده و معمولاً در مجالس عروسی و ایام خاصی مانند شب یلدا آن را تهیه می‌کنند. در استانهای شمال کشور معمولاً برای تهیه این خورشت از گوشت اردک، غاز و یا دیگر پرندگان مانند خوتکا، پرلا و ... استفاده می‌گردد. بدلیل طعم لذیذ این غذا، مرغ ناردونی نه تنها در استانهای شمالی بلکه امروزه در دیگر استانهای کشور نیز تهیه می‌شود. این غذا معمولاً دارای طعم ترش و یا ملس است و همراه با چلو سرو می‌گردد. طرز تهیه مرغ ناردونی لذیذ بسیار ساده و سریع است. با این آموزش این غذای ویژه و خوشمزه را تهیه کرده و از طعم آن نهایت لذت را ببرید.

مواد لازم برای تهیه مرغ ناردونی مجلسی مازندرانی :

 • ۱. ران و یا سینه مرغ: ۴ تکه
 • ۲. آب انار طبیعی: ۱ پیمانه
 • ۳. دانه انار: ۱ پیمانه
 • ۴. پیاز: ۱ عدد
 • ۵. سیر: ۲ حبه
 • ۶. رب انار: ۲ قاشق غذاخوری
 • ۷. شکر: ۱ قاشق غذاخوری
 • ۸. نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم
 • ۹. زردچوبه و روغن: به میزان لازم
 • ۱۰. سرکه سفید: ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه مرغ ناردونی مجلسی مازندرانی :

 • ۱. طعم دار کردن مرغ:

  برای تهیه این خورشت لذیذ اولین مرحله طعم‌دار کردن تکه‌های مرغ می‌باشد. به همین منظور تکه‌های مرغ را در ظرف قرار داده و سپس مخلوط ادویه شامل نمک، فلفل سیاه و زردچوبه را روی سطح مرغ بمالید و به مدت ۳۰ دقیقه زمان دهید تا مرغ‌ها طعم‌دار شود.

 • ۲. سرخ کردن مرغ:

  در ادامه تابه‌ای را روی حرارت قرار داده و به میزان مناسب روغن اضافه نمایید. پس از داغ شدن روغن تکه‌های مرغ را در تابه بچینید و زمان دهید تا دو طرف آن بخوبی سرخ شود.

 • ۳. تهیه سس مرغ ناردونی:

  در مرحله بعدی پیازها را بخوبی شسته و بصورت نگینی خرد نمایید. حال با میزان مناسبی روغن شروع به سرخ کردن پیازها کنید. پس از ترد و طلایی شدن پیازها سیر رنده شده را نیز اضافه کرده و شروع به تفت دادن آن کنید. پس از بلند شدن عطر سیر رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و مجدداً شروع به تفت دادن رب کنید تا رنگ آن باز شده و بوی خامی‌اش از بین برود. پس از سرخ شدن رب گوجه، رب انار را اضافه کرده و تفت کوتاهی به سس بدهید. در پایان آب انار را به سس اضافه نمایید و زمان دهید تا بجوش بیاید.

 • ۴. اضافه کردن مرغ به سس مخصوص:

  پس از بجوش آمدن سس، تکه‌های مرغ را اضافه کرده و به میزان دلخواه نیز نمک اضافه کنید. بهتر است در طول پخت مرغ، آنها را برگردانید تا هر دو سمت آن بخوبی پخته و طعم‌دار شود. در نهایت درب تابه را بگذارید و زمان دهید تا خورشت به خوبی جا افتاده شود.

 • ۵. مرحله پایانی و اضافه کردن دانه انار :

  حدوداً ۲ الی ۳ ساعت برای پخت خورشت کافیست. پس از گذشت این زمان دانه‌های انار را به خورشت اضافه نمایید و حدوداً ۱۵ دقیقه دیگر زمان دهید تا پخت خورشت تکمیل شود. در پایان پس از تکمیل پخت خورشت آن را در ظرف مخصوص به همراه برنج دمی و یا کته سرو نمایید.

قابلمه ۲۸۰ دسته فلزی

از آنجا که پخت غذا در ظروف استیل روشی بسیار سالم است و همچنین در طعم غذا تاثیری نخواهد گذاشت ...

مشاهده محصول

مرغ ناردون شکم پر

یکی دیگر از روش‌ها برای تهیه این غذای لذیذ آماده کردن مرغ کامل بصورت شکم پر در سس مخصوص است که میتوانید در ادامه از این دستور ویژه نیز استفاده نمایید.

مواد لازم برای تهیه مرغ ناردونی شکم پر:

جوجه محلی و یا مرغ کوچک: ۱ عدد

نمک و فلفل سیاه: ۱/۵ قاشق چایخوری

زردچوبه: ۱ قاشق چایخوری

روغن زیتون: ۴ قاشق غذاخوری

پیاز خرد شده: ۱ عدد

سیر رنده شده: ۴ حبه

گردو آسیاب شده: ۵۰۰ گرم

سبزی مخصوص شامل چوچاق، خالواش، نازخاتون، نعنا و گشنیز خشک: ۲ قاشق غذاخوری

رب انار ملس: ۲ قاشق غذاخوری

آب انار: ۱/۲ لیوان

دارچین: ۱ قاشق چایخوری

رب گوجه فرنگی: ۱ قاشق غذاخوری

دانه انار: ۱/۲ انار متوسط

آب انار طبیعی: ۱/۲ لیوان

زعفران دم کرده: ۱/۲ استکان

طرز تهیه مرغ ناردونی شکم پر:

در اولین مرحله نوبت به طعم دار کردن و پر کردن شکم مرغ است. مرغ را بخوبی شسته و تمامی قسمت‌های آن را با استفاده از مخلوط نمک، فلفل و زردچوبه مزه‌دار کنید. با دست خود بخوبی تمامی قسمت‌ها را ماساژ داده تا ادویه بخورد مرغ برود.

قابلمه مناسبی را روی حرارت قرار داده و به میزان مناسب روغن اضافه نمایید. تمامی قسمت‌های جوجه را تحت حرارت متوسط بخوبی سرخ کنید. مرغ‌ها را از قابلمه خارج کرده و سپس رب گوجه فرنگی و ۱/۲ قاشق غذاخوری رب انار را اضافه نمایید و بخوبی تفت دهید. در ادامه آب جوش، آب انار، نمک و فلفل را اضافه کرده و بخوبی مواد را ترکیب کنید.

تابه دیگر را روی حرارت متوسط قرار داده و پس از داغ شدن روغن پیاز خرد شده را اضافه نمایید. پس از سرخ کردن پیازها سیر را به ترکیب اضافه کرده و مجدداً شروع به تفت دادن مواد کنید تا عطر سیر بلند شود. در نهایت گردوی آسیاب شده و سبزی را به مخلوط اضافه کرده و شروع به تفت دادن مواد کنید تا بوی خامی آن از بین برود.

پس از گذشت 5 دقیقه حرارت را خاموش کرده و ۱/۵ قاشق غذاخوری رب انار، آب انار، گلپر، دارچین و دانه انار را به ترکیب اضافه کرده و بخوبی با یکدیگر ترکیب کنید.

حال مرغ آماده شده را روی سطح کار خود قرار داده و ترکیب آماده شده را داخل شکم مرغ بصورت فشرده قرار دهید و سپس با کمک نخ پاهای مرغ را به یکدیگر ببندید تا در حین پخت شکل مرغ حفظ شود.

پس از آماده شدن جوجه شکم پر آن را داخل سس مخصوص قرار داده و زعفران دم شده را به سس اضافه نمایید. حدوداً ۲ الی ۳ ساعت زمان دهید تا خورشت حسابی جا افتاده شود.

طرز تهیه مرغ شکم‌پر رستورانی با فوت و فن مخصوص

یکی از غذاهای بسیار خوش خوراک و مجلسی مرغ شکم‌ پر است که در اکثر میهمانی‌های خاص آن را تهیه ...

نکات لازم زمان تهیه مرغ ناردونی:

میزان ترشی و یا شیرینی این خورشت به ذائقه شما بستگی دارد و می ‌توانید از رب انار ترش، ملس و یا شیرین استفاده نمایید.

این غذای خوشمزه را میتوانید در دیگر فصول سال و با استفاده از دانه انار خشک تهیه نمایید.

برای مرغ شکم پر در صورت عدم دسترسی به سبزی محلی میتوانید از مخلوط گشنیز، جعفری و نعنا استفاده کنید.

دقت کنید زمان سرو، خورشت حسابی جا افتاده و کم آب باشد.

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.