Skip to content

طرز تهیه مرصع پلو بسیار خوشمزه با مرغ مجلسی همراه با ذکر نکات

طرز تهیه مرصع پلو بسیار خوشمزه با مرغ مجلسی همراه با ذکر نکات
۱۴۰ دقیقه
۴ نفر
۲۵۴ کالری
ایران

یکی از غذاهای سنتی و مشهور ایرانی مرصع پلو قزوین است که جزو غذاهای مجلسی و خاص محسوب شده و در انواع مراسمات و مجالس تهیه می‌گردد. نوع دیگری از مرصع پلو در استان فارس تهیه می‌شود که به مرصع پلو شیرازی مشهور است. فرق مرصع پلو با شیرین پلو طعم آن است که مقداری شیرین‌تر است ولی از لحاظ ظاهری بسیار به یکدیگر نزدیک‌تر هستند. علاوه بر این معمولاً شیرین پلو را معمولاً همراه با کوکوی شرین سرو می‎کنند. وجود انواع خلال‌های تفت خورده و جذاب در این غذا باعث شده تا آن را به نام جواهر پلو نیز بشناسند. در دستور پخت اصلی این غذا از مرغ استفاده می‌گردد ولی میتوان با توجه به ذائقه و سلیقه خودتان از گوشت قلقلی نیز استفاده نمایید. اگر در پخت غذاها دچار تکرار و روزمرگی شده‌‎اید پیشنهاد می‌کنیم از طرز تهیه مرصع پلو قزوین استفاده کنید و از طعم آن نهایت لذت را ببرید.

مواد لازم برای تهیه مرصع پلو قزوین با مرغ زعفرانی:

 • ۱. برنج: ۴ پیمانه
 • ۲. سینه مرغ: ۴۰۰ گرم
 • ۳. کشمش: ۱/۲ پیمانه
 • ۴. زرشک: ۱/۲ پیمانه
 • ۵. پیاز: ۳ عدد بزرگ
 • ۶. خلال بادام: ۱/۴ پیمانه
 • ۷. خلال پسته: ۱/۴ پیمانه
 • ۸. خلال پوست پرتقال: ۱/۴ پیمانه
 • ۹. زعفران دم کرده: ۲ قاشق غذاخوری
 • ۱۰. دارچین: ۱/۲ قاشق چایخوری
 • ۱۱. آب لیمو ترش: ۲ قاشق غذاخوری
 • ۱۲. نمک و فلفل سیاه: به میزان کافی
 • ۱۳. زردچوبه و روغن: به میزان کافی

طرز تهیه مرصع پلو قزوین با مرغ زعفرانی:

 • ۱. طعم‌دار کردن مرغ:

  در مرحله اول برای تهیه این غذای ویژه لازم است مرغ‌ها را بصورت مکعبی خرد کنید. در ادامه یکی از پیازها را نیز پوست گرفته و بصورت حلقه حلقه برش دهید و همراه با مرغ‌ها به کاسه‌ای انتقال دهید. در ادامه مقداری آبلیمو و نمک را روی مواد ریخته و کلیه مواد را زیر و رو کنید تا گوشت مرغ آغشته به مواد شود. در پایان مخلوط مرغ را به مدت ۱ ساعت در یخچال قرار دهید تا طعم دار شود.

 • ۲. خلال پوست پرتقال:

  برای تهیه خلال پرتقال در این مرحله پوست پرتقال را داخل کاسه آب قرار داده و به مدت ۱ ساعت زمان دهید تا خیس بخورد. برای گرفتن تلخی پوست پرتقال پس از گذشت زمان مشخص شده پوست را همراه با آب به قابلمه کوچکی منتقل کرده و زمان دهید تا آب بجوش بیاید. پس از جوشیدن آب مجدداً آب داخل شیرجوش را عوض کرده و روی حرارت قرار دهید تا آب بجوش بیاید. لازم است کلیه مراحل را ۳ الی ۴ بار تکرار کنید. پس از پایان یافتن کلیه مراحل گفته شده داخل همان شیرجوش و یا تابه ۱ قاشق روغن و ۱ قاشق شکر اضافه کرده و پوست پرتقال را با آن ترکیب کنید. در پایان پوست پرتقال خوش طعم و شیشه‌ای تشکیل خواهد شد.

 • ۳. خیس کردن برنج:

  در این مرحله نوبت به خیس کردن برنج است. لازم است برنج را در کاسه‌ای مناسب ریخته و تا روی سطح آن آب اضافه کنید. مقداری نمک به آب برنج اضافه کرده و حدوداً ۲ ساعت زمان دهید تا برنج خیس بخورد.

 • ۴. پخت مرغ:

  ۲ عدد پیاز باقی مانده را بصورت خلالی و ریز خرد کرده و همراه با مقدار کمی روغن تفت دهید تا مقداری نرم شود. در ادامه مرغ طعم‌دار شده را اضافه کرده و مقداری زردچوبه و فلفل روی آن اضافه نمایید. زمان دهید تا مرغ‌ها همراه با پیاز تحت حرارت ملایم بخوبی پخته شود. پس از گذشت ۲۰ دقیقه مقدار کمی زعفران، نمک، ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو و کمی دارچین روی مواد اضافه کرده و پس از گذشت ۲ دقیقه تابه را از روی حرارت بردارید.

 • ۵. دم کردن برنج:

  در ادامه برای پخت برنج داخل قابلمه حدوداً ۶ لیوان آب به همراه مقدار کمی نمک اضافه کرده و روی حرارت زیاد قرار دهید تا زمانی که بجوشد. حال آب برنج خیس خورده را بیرون ریخته و سپس برنج را به قابلمه محتوی آب جوش اضافه نمایید و زمان دهید تا آب بجوش بیاید. پس از گذشت ۸ الی ۱۰ دقیقه برنج را تست کنید. در صورتی که اطراف آن نرم و مغز برنج مقدار کمی سفت بود برنج را آبکش نمایید. حال قابلمه را روی حرارت ملایم قرار داده و مقدار کمی روغن اضافه نمایید. میتوانید از نان و یا سیب زمینی برای ته دیگ آن استفاده نمایید. در ادامه برنج را با کمک کفگیر به داخل قابلمه اضافه کرده و سپس برنج را از کناره‌های قابلمه جمع کنید. برای پخت بهتر برنج یک حفره در وسط برنج ایجاد کنید. درب قابلمه را بگذارید و مقداری حرارت را زیاد کنید تا بخار داخل قابلمه جمع شود. پس از گذشت ۵ دقیقه حرارت زیر قابلمه را کم کرده تا برنج پخته و دم بکشد.

 • ۶. تفت دادن خلال‌ها:

  در این فاصله خلال‌های بادام و زرشک را بصورت مجزا خیس نمایید. برای خوش عطر شدن غذا یک قاشق گلاب به بادام اضافه نمایید. پس از گذشت ۳۰ دقیقه آنها را آبکش کرده و کنار بگذارید. روی کشمش‌ها را نیز آب گرفته تا گرد و غبار از روی آنها برداشته شود و در ادامه هریک را بصورت مجزا تفت دهید. تابه کوچکی را روی حرارت قرار داده و مقداری روغن اضافه نمایید. حال خلال بادام‌ها را اضافه کرده و 1 دقیقه تفت دهید.  پس از خلال بادام زرشک و کشمش را بصورت مجزا و به مدت ۱ دقیقه تفت دهید.

 • ۷. سرو مرصع پلو:

  حال برنج را در دیس مورد نظر بریزید. در ادامه روی برنج مرغ‌های پخته شده را بچینید و در کنار آن از خلال بادام، کشمش، زرشک  و خلال پرتقال به ردیف استفاده کنید.

دیگ زودپز دوقلوی ۴ و ۶ لیتری پارس مدل شف با درب پیرکس

زودپز دو قلو مدل ۴ و ۶ لیتری پارس مدل شف از محصولات کاربردی و بروز پارس استیل است. سیستم ...

مشاهده محصول

نکات لازم زمان تهیه مرصع پلو:

در صورتی که تمایل دارید میتوانید گوشت چرخکرده را جایگزین مرغ کنید. در صورت استفاده از گوشت می‌توانید گوشت‌های خرد شده را همراه با ۳ عدد پیاز خرد شده، فلفل و زردچوبه تفت دهید و مقداری آب اضافه نمایید.‌ در پایان زمان دهید تا تحت حرارت ملایم مراحل پخت تکمیل گردد.

بهتر است برای تهیه این غذای از برنج ایرانی آبکش شده استفاده نمایید.

زمان جوشیدن برنج دقت کنید. جوش خوردن زیادی برنج باعث خمیر شدن آن خواهد شد.

برای جلوگیری از تلخی پوست پرتقال زمان خلال کردن پوست آن حتماً سفیدی داخل پوست را بگیرید.

برای تهیه مرصع پلو بهتر است از سینه مرغ بدون استخوان استفاده نمایید.

میزان خلال‌های مورد استفاده کاملاً به ذائقه شما بستگی دارد و میتوان آن را کم و یا زیاد کرد.

طرز تهیه شیرین پلو مجلسی با طعمی بینظیر به روش رستورانی

یکی از پلوهای بسیار خوشمزه و پرطرفدار ایرانی شیرین پلو است که در میان ایرانیان بسیار محبوب می‌باشد. شیرین پلو ...

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم مرصع پلو:

انرژی (کالری): ۲۵۴ کیلو کالری

کربوهیدارت: ۲۵/۱۶ گرم

پروتئین: ۱۱/۳۲ گرم

قند: ۲/۴۳ گرم

چربی: ۱۱/۸۴ گرم

آب: ۶۷/۹۲ گرم

فیبر: ۱/۳۰ گرم

کلسترول: ۲۲/۵۳ گرم

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.