Skip to content

طرز تهیه شیرین پلو مجلسی با طعمی بینظیر به روش رستورانی

طرز تهیه شیرین پلو مجلسی با طعمی بینظیر به روش رستورانی
۲۰۰ دقیقه
۳ نفر
۲۴۱ کالری
ایران

یکی از پلوهای بسیار خوشمزه و پرطرفدار ایرانی شیرین پلو است که در میان ایرانیان بسیار محبوب می‌باشد. شیرین پلو جزو غذاهای اصیل استان قزوین به شماره می‌رود ولی در دیگر نقاط کشور نیز به سبک‌های متفاوتی همچون شیرین پلو همدانی، شیرازی، بوشهری، اردبیل و تبریزی طبخ می‎‌گردد. در دستور اصلی تهیه این غذا از مرغ استفاده می‌شود اما در برخی از دستورها میتوان گوشت قلقلی را جایگزین نمود. آن چیزی که این غذا را بیش از پیش خاص کرده است عطر فوق العاده پرتقال و یا نارنج در این غذا می‌باشد. طعم اصلی این غذا مقداری شیرین است و از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به مرصع پلو دارد. استفاده از انواع خلال بادم، پسته و زرشک آن را به یکی از غذاهای مجلسی مبدل کرده است و هم اکنون در انواع مراسمات و مجالس مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً این غذا را با نام‌های برنج نگین‌دار، برنج عروس و جواهر پلو می‌شناسند. طرز تهیه این غذا بسیار ساده است و در ادامه میتوانید با مراحل تهیه آن آشنا شوید.

مواد لازم برای تهیه شیرین پلو مجلسی به روش رستورانی:

 • ۱. سینه مرغ: ۲ عدد
 • ۲. خلال بادام: ۵۰ گرم
 • ۳. خلال پسته: ۵۰ گرم
 • ۴. پیاز: ۳ عدد
 • ۵. کره: 75 گرم
 • ۶. برنج: ۴ پیمانه
 • ۷. شکر: ۶ قاشق غذاخوری
 • ۸. زعفران: ۴ قاشق سوپخوری
 • ۹. پوست پرتقال خلال شده: ۵۰ گرم
 • ۱۰. هویج: ۳ عدد
 • ۱۱. پودر هل: ۱ قاشق چایخوری
 • ۱۲. نمک و زردچوبه: به میزان کافی
 • ۱۳. روغن مایع: به میزان کافی

طرز تهیه شیرین پلو مجلسی به روش رستورانی:

 • ۱. خیس کردن برنج:

  برای تهیه این پلوی خوشمزه در مرحله اول برنج را خیس نمایید. کاسه مناسبی را انتخاب کرده و سپس برنج و ۱ قاشق غذاخوری نمک را به آن اضافه نمایید و تا روی سطح برنج آب اضافه کنید. حدوداً ۲ ساعت زمان برای خیس خوردن برنج کافیست.

 • ۲. خیس کردن خلال :

  خلال پسته و بادام را نیز بصورت مجزا در کاسه‌ای مناسب ریخته و مقداری آب جهت خیس خوردن آن اضافه نمایید. میتوانید برای عطر بیشتر مقداری گلاب به خلال بادام‌ها اضافه نمایید.

 • ۳. پخت مرغ:

  برای پخت مرغ، پیازها را به صورت خلالی خرد کرده و به داخل قابلمه اضافه نمایید. پس از تفت خوردن پیازها مرغ را اضافه کرده و در ادامه نمک، فلفل سیاه و زردچوبه را اضافه نمایید. مقداری تفت دهید تا ادویه‌ها بصورت کامل بخورد مرغ برود. در ادامه تا روی سطح مرغ‌ها آب اضافه کرده و زمان دهید تا مرغ تحت حرارت ملایم پخته شود.

 • ۴. تفت دادن پوست پرتقال:

  برای گرفتن تلخی پوست پرتقال لازم است قابلمه کوچکی را تا نیمه آب کرده و سپس روی حرارت قرار دهید. حال پوست پرتقال‌ها را اضافه کرده و زمان دهید تا آب بجوش بیاید. پس از بجوش آمدن آب خلال پرتقال را آبکش نمایید تا آب اضافی آن گرفته شود. این کار را ۵ مرتبه تکرار کنید.

 • ۵. آماده کردن هویج:

  هویج‌ها را نیز بخوبی شسته و پوست بگیرید و سپس بصورت خلالی و نازک خرد نمایید. همچنین برای راحتی کار می‌توانید از رنده سایز درشت استفاده نمایید.

 • ۶. تفت دادن خلال‌ها:

  تابه مناسبی را روی حرارت ملایم قرار داده و روغن را به آن اضافه نمایید. حال خلال‌های هویج را به همراه ۱/۲ زعفران دم کرده به تابه اضافه نمایید. زمان دهید تا کره بصورت کامل ذوب شود و سپس زرشک و شکر را به تابه اضافه نمایید. پس از یک تفت کوتاه مخلوط شکر و زرشک را از تابه خارج کنید. حال خلال‌های پرتقال را به همراه مابقی شکر به تابه اضافه نمایید و بخوبی مخلوط را تفت دهید تا سرخ شوند.

 • ۷. خرد کردن مرغ:

  پس از گذشت دو ساعت از خیس خوردن خلال‌های بادام و پسته آن را در آبکش ریخته تا آب اضافی آن خارج شود. حال در تابه به میزان لازم کره را اضافه نموده و زمان دهید تا ذوب شود و در ادامه خلال‌ها همراه با کره تفت دهید. سینه مرغ را نیز آبکش نموده و سپس بصورت مکعبی خرد نمایید.

 • ۸. پخت برنج:

  مواد لازم برای شیرین پلو آماده است و در ادامه برای پخت برنج لازم است قابلمه مناسبی را انتخاب نمایید و تا نیمه آب کنید. حرارت زیر قابلمه را روی درجه زیاد تنظیم نموده تا آب بجوش بیاید. پس از بجوش آمدن آب برنج را اضافه کرده و حدوداً ۸ دقیقه زمان دهید تا برنج قل بخورد. پس از گذشت زمان مشخص شده یک برنج را برداشته و با انگشت آن را تست کنید. در صورتی که اطراف آن پخته و وسط آن خام بود می‌توانید برنج را آبکش کنید.

 • ۹. مخلوط کردن پلو و سرو آن:

  پس از آبکش کردن برنج کف قابلمه مقدار کمی روغن ریخته و نان را در کف قابلمه قرار دهید. حال برنج آبکش شده را به داخل قابلمه بصورت مرحله‌ای اضافه نمایید و در هر مرحله مخلوط مرغ، هویج، زعفران و پودر هل را اضافه کنید. تا پایان یافتن برنج و مخلوط لازم است این مراحل را تکرار کنید. در ادامه حرارت را روی شعله ملایم قرار دهید تا به مدت ۴۰ الی ۴۵ دقیقه بخوبی پخته و دم بکشد. پس از پایان پخت برنج کل پلو را به آرامی قاطی نمایید تا کاملاً یکدست شود. حال پلو را در ظرف مخصوص سرو کرده و از خلال بادام، پسته و زرشک جهت تزئین استفاده نمایید.

قابلمه ۲۸۰ دسته فلزی

از آنجا که پخت غذا در ظروف استیل روشی بسیار سالم است و همچنین در طعم غذا تاثیری نخواهد گذاشت ...

مشاهده محصول

نکات لازم زمان تهیه شیرین پلو:

میزان شکر را بسته به ذائقه شما قابل تغییر است.

از اضافه کردن شکر به میزان زیاد خودداری نمایید زیرا باعث چسبندگی برنج خواهد شد.

در صورت دلخواه می‌توانید کشمش را جایگزین زرشک نمایید.

برای افزایش عطر این غذا بهتر است کره را جایگزین روغن نمایید.

در صورت دلخواه می‌توانید گوشت قرمز را جایگزین گوشت مرغ نمایید.

زمان خیس کردن خلال‌ها دقت کنید فقط به خلال بادام گلاب اضافه نمایید.

می‌توانید برنج را بصورت ساده پخته و زمان سرو از مخلوط هویج و مرغ روی آن استفاده نمایید.

برای آنکه زعفران زمان دم کشیدن کاملاً رنگ باز کند می‌توانید از یک قطعه یخ کوچک استفاده نمایید.

می‌توانید مرغ را پس از پخت خرد نکرده و در مقدار کمی کره سرخ نمایید و همراه با غذا سرو کنید.

قیمه نثار- طرز تهیه قیمه نثار حرفه ای و مجلسی اصل قزوین

قیمه نثار یکی از محبوب‌ترین و مشهور‌ترین غذای ایرانیست که متعلق به استان قزوین است. معمولاً قیمه نثار قزوینی جزو ...

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم شیرین پلو:

انرژی: ۲۴۱

کربوهیدرات: ۲۶/۵۸ گرم

پروتئین: ۱۱/۴۲ گرم

چربی: ۹/۵۶ گرم

آب: ۶۹/۷۸ گرم

فیبر: ۰/۸۱ گرم

قند: ۴/۰۳ گرم

کلسترول: ۲۴/۴۲ گرم

امتیاز ۴ از ۵، تعداد امتیازات ۳.