Skip to content

طرز تهیه شیرینی پنجره‌ای یزدی مرحله به مرحله همراه با فوت و فن

طرز تهیه شیرینی پنجره‌ای یزدی مرحله به مرحله همراه با فوت و فن
۶۰ دقیقه
۴ نفر
۲۷۲ کالری

یکی از شیرینی‌های ساده و خوشمزه، شیرینی پنجره‌ای است که براحتی برای میهمانی‌ها و ایام خاص قابل تهیه است. خواستگاه این شیرینی به هندوستان بازمی‌گردد و از زمان گذشته تا کنون مسیحیان هندوستانی در ایام کریسمس آن را تهیه می‌کنند. این شیرینی بافت ترد و سبکی دارد و از ساده‌ترین مواد مانند آرد سفید گندم، تخم مرغ، پودر نشاسته و ... تهیه می‌شود. شیرینی پنجره‌ای نیاز به رعایت نکته خاصی ندارد و تنها برای تهیه آن باید از قالب مخصوصی استفاده شود که در فروشگاه‌های لوازم قنادی قابل تهیه می‌باشد. در استان یزد هم شیرینی پنجره‌ای و یا خاتون پنجره‌ای جزو شیرینی‌های شاخص محسوب می‌شود که از روش خاصی برای تهیه آن استفاده می‌شود و دارای عطر و طعم متفاوتی نسبت به دیگر نقاط جهان است. پیشنهاد می‌کنیم حتماً یکبار این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید و از طعم آن نهایت لذت را ببرید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی پنجره‌ای:

 • ۱. آرد قنادی: ۱ پیمانه
 • ۲. شیر: ۲/۳ پیمانه
 • ۳. نشاسته گل: ۱/۲ پیمانه
 • ۴. گلاب: ۱/۳ پیمانه
 • ۵. تخم مرغ: ۳ عدد
 • ۶. وانیل: نوک قاشق غذاخوری
 • ۷. پودر قند: به میزان لازم

طرز تهیه شیرینی پنجره‌ای:

 • ۱. مخلوط شیر و نشاسته:

  در ابتدا کاسه‌ای در ابعاد متوسط انتخاب کرده و شیر را اضافه نمایید. حال نشاسته را با شیر مخلوط کنید، برای آنکه نشاسته بخوبی با شیر مخلوط شود حتماً باید دمای شیر سرد باشد.

 • ۲. افزودن گلاب و وانیل :

  پس از حل شدن نشاسته، گلاب و وانیل را به داخل کاسه اضافه کرده و شروع به همزدن کنید تا کاملاً یکدست شود. تخم مرغ‌ها را بصورت مرحله‌ای اضافه نمایید و در هر مرحله بخوبی ترکیب کنید تا با دیگر مواد یکدست شود.

 • ۳. الک کردن آرد:

  جهت اضافه کردن آرد از الک استفاده نمایید. الک را در قسمت بالای کاسه قرار داده و کم کم آرد اضافه شده به داخل کاسه را با یکدیگر ترکیب کنید. این عمل از گلوله شدن آرد جلوگیری خواهد کرد. حال مایع آماده شده را از صافی عبور داده تا ناخالصی‌های آن گرفته شود.

 • ۴. داغ کردن روغن:

  تابه‌ای را روی حرارت قرار داده و به میزانی که شیرینی در روغن شناور باشد روغن اضافه نمایید. زمان دهید تا روغن تحت حرارت ملایم داغ شود. حال قالب مخصوص را چند دقیقه داخل روغن قرار داده تا بخوبی داغ شود و سپس داخل مایع شیرینی قرار دهید. مجدداً قالب را به داخل روغن منتقل کنید. برای جدا شدن شیرینی لازم است قالب را به آرامی داخل روغن تکان دهید. مجدداً همین روال را تا پایان یافتن مواد ادامه دهید. زمانی که سطح شیرینی‌ها مقداری طلایی رنگ شد آن را از داخل تابه خارج کرده و روی دستمال قرار دهید تا روغن اضافی آن گرفته شود.

 • ۵. سرو شیرینی نان پنجره‌ای:

  نان پنجره‌ای شما آماده است. در ادامه آن را در ظرف حاوی پودر قند بغلتانید و در ظرف مورد نظر خود سرو کنید.

سینی پارس

سینی یک وسیله پذیرایی مورد نیاز در هر خانه‌ایست که امروزه در انواع طرح و مدل در بازار مورد عرضه ...

مشاهده محصول

نکات لازم زمان تهیه نان پنجره‌ای خوشمزه:

با توجه به بافت نازک این شیرینی باید مراقب باشید تا داخل روغن زیادی نماند زیرا باعث سوختن آن خواهد شد.

میزان استفاده از پودر قند کاملاً سلیقه‌ایست و بنا به ذائقه قابل تغییر است.

علت جدا نشدن شیرینی پنجره‌ای از قالب می‌تواند به داغ بودن زیاد قالب برگردد. اگر قالب بیش از حد در روغن بماند و داغ شود ممکن است از قالب جدا نشده و در نهایت شکسته شود.

بهترین دمای روغن ۳۶۰ درجه سانتیگراد است و در صورتی که روغن به این میزان داغ نشده باشد نیز باعث چسبیدن مواد شیرینی به قالب می‌گردد.

در پاسخ به علت نرم شدن شیرینی پنجره‌ای باید گفت در صورتی که در طول پخت شیرینی روغن زیادی را به خود جذب کند باعث نرم شدن آن می‌گردد.

همچنین استفاده از روغن بی‌کیفیت، حرارت کم و خارج کردن زود هنگام مایع شیرینی از روغن از دیگر علت‌های نرم شدن شیرینی است.

آموزش پخت شیرینی پاپیونی خوشمزه با خمیر هزارلا

یکی از شیرینی‌های بسیار خوشمزه که در اکثر شیرینی فروشی‌ها نیز یافت می‌شود شیرینی پاپیونی است. این شیرینی خوشمزه از ...

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم شیرینی پنجره‌ای:

انرژی: ۲۷۲ کیلو کالری

کربوهیدرات: ۳۶/۵ گرم

پروتئین: ۶/۵ گرم

چربی: ۱۱/۳ گرم

فیبر: ۰/۷ گرم

امتیاز ۰ از ۵، تعداد امتیازات ۱.