Skip to content

طرز تهیه زولبیا و بامیه خوشمزه و درجه یک به روش بازاری

زولبیا و بامیه
۶۰ دقیقه
۴ نفر
۲۸۲ کالری
ایران

یکی از شیرینی‌های بسیار خوشمزه مختص ماه مبارک رمضان زولبیا و بامیه است. پیدایش این شیرینی محبوب به دوره قاجار باز می‌گردد. علت پیدایش این خوراکی نبودن شیرینی‌جاتی همچون کشمش و خرما در برخی از استانها بدلیل وضعیت آب و هوایی بوده است. زولبیا و بامیه رفته رفته محبوبیت بسیار بالایی چه در ایران و چه در خاورمیانه پیدا کرد و هم اکنون نیز عضو اصلی در سفرهای افطار می‌باشد. برای داشتن زولبیا و بامیه خوشمزه و تازه می‌توانید از این دستور پخت خانگی استفاده کرده و نهایت لذت را ببرید.

مواد لازم برای تهیه زولبیا خوشمزه و درجه یک:

 • ۱. آرد گندم: ۱ قاشق غذاخوری
 • ۲. گلاب: ۱/۳ قاشق غذاخوری
 • ۳. ماست: ۱/۴ لیوان
 • ۴. کره: ۱/۲ قاشق چایخوری
 • ۵. جوش شیرین: ۱/۴ قاشق چایخوری
 • ۶. روغن مایع: به میزان کافی
 • ۷. شکر: ۲ لیوان
 • ۸. زعفران سابیده: ۱/۴ قاشق چایخوری
 • ۹. آب: ۱/۵ لیوان
 • ۱۰. آبلیمو: ۱/۲ لیوان

طرز تهیه زولبیا خوشمزه و درجه یک:

 • ۱. مخلوط کردن آب و شکر برای تهیه شربت:

  برای تهیه این شرینی خوشمزه و خانگی ابتدا شروع به تهیه شهد آن نمایید. بر این منظور قابلمه‌ای در اندازه مناسب انتخاب کرده و به میزان مناسب آب داخل آن اضافه نمایید. شروع به هم زدن محلول کنید تا شکر داخل آب بخوبی حل شود. زعفران سابیده شده را به میزان کمی آب جوش اضافه کرده و زمان دهید تا بخوبی دم کشیده و رنگ باز کند.

 • ۲. اضافه کردن زعفران و دیگر مواد به شربت:

  در ادامه زعفران دم کرده را به به همراه آبلیمو و ۱/۴ گلاب به ترکیب اضافه کردن و سپس شروع به مخلوط کردن کنید تا کاملاً یکدست شود. در این مرحله باید زمان دهید تا شربت به غلظت مورد نظر برسد و پس از غلیظ شدن حرارت را خاموش کرده و زمان دهید تا شربت خنک شود. می‌توانید برای تسریع کار شربت را داخل یخچال قرار دهید فقط دقت کنید به میزان زیاد سرد نشود.

 • ۳. تهیه خمیر زولبیا:

  حال برای تهیه خمیر زولبیا دقت کنید کلیه مواد با دمای محیط سازگار باشد. کاسه مناسبی را انتخاب کرده و سپس ماست و نشاسته را اضافه نمایید. حدوداً ۵ دقیقه با هم زدن دستی مخلوط را ترکیب کنید و سپس کنار بگذارید.

 • ۴. اضافه کردن آرد به خمیر:

  پس از گذشت زمان مشخص شده آرد را الک کرده و به ترکیب اضافه نمایید. در این مرحله کره نرم شده، جوش شیرین و گلاب را به ترکیب اضافه کرده و به آرامی شروع به مخلوط کردن ترکیب نمایید. می‌توانید در صورت دلخواه از یک قطره اسانس هل در این ترکیب اضافه نمایید. پس از ترکیب کردن مایع همانند غلظت ماست خواهد شد در صورتی که مایع سفت‌تر شد می‌توانید از مقداری گلاب استفاده نمایید.

 • ۵. سرخ کردن زولبیا:

  در این مرحله در تابه‌ای با دیواره‌های بلند به میزان مناسب روغن سرخ کردنی اضافه نمایید. زمان دهید تا روغن تحت حرارت ملایم بخوبی داغ شود. حال مایع آماده شده را داخل قیف ریخته و سپس قیف را فشار داده و سعی کنید مایع بصورت یک دایره داخل قابلمه شکل بگیرد. به همین ترتیب داخل روغن به زولبیا شکل دهید. در پایان زولبیاها را در روغن برگردانید تا دو طرف آن سرخ شود.

 • ۶. مرحله نهایی و چیدمان شیرینی:

  زولبیاهای سرخ شده را داخل توری قرار داده تا روغن اضافی آن خارج شود. شربت آماده شده را از یخچال خارج کرده و سپس زولبیاها را به داخل شربت اضافه کنید. پس از گذشت ۱ الی ۲ دقیقه زولبیاها را داخل توری قرار داده تا شربت اضافه آن گرفته شود.

ماهيتابه ۲۸۰ دسته فلزي بلند پارس مدل کابان

یکی از جدیدترین محصولات پارس استیل ماهیتابه ۲۸۰ مدل کابان می‌باشد. طراحی منحصر به فرد کفه این محصول باعث استفاده ...

مشاهده محصول

مواد لازم برای تهیه بامیه:

آرد: ۱/۲ پیمانه

شکر: ۱ قاشق غذاخوری

تخم مرغ: ۱ عدد

کره: ۲۵ گرم

آب: ۱/۲ پیمانه

بکینگ پودر: ۱/۴ قاشق چایخوری

روغن مایع: به میزان کافی

طرز تهیه بامیه اصل بازاری:

برای تهیه بامیه لازم است کلیه مواد به دمای محیط برسد. بنابراین کره و تخم مرغ را از یخچال خارج نمایید. حال قابلمه‌ای را روی حرارت ملایم قرار داده و آب را به میزان مناسب اضافه نمایید. حال کره را به آن اضافه کرده و زمان دهید تا آب بجوش بیاید.

بکینگ پودر و آرد را با یکدیگر مخلوط کرده و از الک عبور دهید. حال مخلوط آرد را به آب در حال جوش اضافه کرده و شروع به مخلوط کردن مواد کنید تا زمانی که حالت خمیری بگیرد.

لازم است خمیر تهیه شده را داخل قابلمه با کمک قاشق باز و بسته کنید تا هواگیری انجام شود. خمیر منسجم شده را کنار بگذارید تا خنک شود. پس از آن که خمیر مقداری ولرم بود تخم مرغ را اضافه نمایید و مجدداً شروع به ترکیب کردن مواد کنید.

پس از گذشت ۱۰ دقیقه از ترکیب کردن خمیر با کمک همزن، اگر خمیر همچنان سفت بود می‌توانید یک عدد دیگر تخم مرغ اضافه نمایید.

حال مایع خمیر را داخل قیف ریخته و قیف را بالای ظرف حاوی روغن داغ قرار دهید. به میزان دلخواه مایع از قیف خارج کرده و سپس با کمک قیچی آن را برش دهید.

به میزانی که قابلمه گنجایش داشته باشد این عمل را تکرار کنید. فقط دقت کنید تعداد زیاد نشود تا بامیه‌ها به یکدیگر نچسبد.

لازم است در حین پخت بامیه‌ها را بخوبی زیر و رو کنید تا تمامی قسمت‌های آن سرخ شود.

حال بامیه‌های سرخ شده را داخل شربت آماده شده قرار دهید. پس از گذشت ۱ دقیقه از شربت خارج کرده و داخل توری قرار دهید تا شهد اضافی آن گرفته شود.

نکات لازم زمان تهیه زولبیا و بامیه:

زمان برش دادن بامیه برای جلوگیری از چسبیدن آن به تیغه قیچی، تیغه را یکبار داخل روغن قرار دهید.

برای نگهداری زولبیا و بامیه، ۷ الی ۸ ساعت اول روی سطح آن را نپوشانید.

لازم است بامیه مدت بیشتری سرخ شود تا کاملاً سطح آن قهوه ای روشن شود.

نوع ماسوره انتخابی برای بامیه آچاری است.

طرز تهیه گوش فیل نازک و خوشمزه به روش اصلی اصفهان

یکی از شیرینی‌های بسیار خوشمزه و با اصالت ایرانی گوشفیل است که شباهت زیادی به زولبیا و بامیه دارد. این ...

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم زولبیا:

انرژی: ۲۸۲ کیلو کالری

کربوهیدرات: ۲۶/۷۹ گرم

پروتئین: ۱/۱۸ گرم

چربی: ۱۹/۵۵ گرم

آب: ۵/۴۹ گرم

فیبر: ۰/۴۲ گرم

قند: ۱۷/۹۳ گرم

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.