Skip to content

طرز تهیه دونات پف‌دار به روش خانگی بصورت مرحله‌ای

دونات
۸۰ دقیقه
۴ نفر
۴۵۲ کالری
آمریکا

دونات، یکی از پیراشکی‌های محبوب جهانی است که اصالتی آمریکایی دارد. محبوبیت این شیرینی بسیار بالاست و کمتر کسی است که آن را امتحان کرده و دوست نداشته باشد. این شیرینی در ایران نیز بسیار محبوب است و میتوان گفت دونات رضوی جزو دونات‌هایی می‌باشد که بسیار مورد استقبال قرار گرفته است. این شیرینی خوشمزه بافت پفکی و نرمی دارد و برای تهیه آن نیاز به فر نیست. دونات را میتوان در انواع روش‌ها مانند دونات شکم پر، ساده روکش‌دار، حلقه‌ای، لقمه‌ای و ... تهیه نمود. برای تهیه دونات شکم پر کرم، شکلات، مربا وانیلی دارچینی و ... را در قسمت داخلی دونات پر می‌کنند و برای تهیه دونات ساده نیز، پس از اتمام پخت برای روی آن از خاک قند، کرم شکلاتی و یا نوتلا و ... استفاده می‌شود. تهیه دونات خانگی بسیار آسان است و براحتی میتوان این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کنید و همراه با عزیزان خود میل کنید.

مواد لازم برای تهیه دونات پف‌دار شکلاتی :

 • ۱. آرد سفید: ۵۰۰ گرم
 • ۲. شیر: ۲۲۵ میلی لیتر
 • ۳. خمیر مایع فوری: ۱ قاشق غذاخوری
 • ۴. نمک: ۱ قاشق چایخوری
 • ۵. شکر: ۲ قاشق غذاخوری
 • ۶. وانیل: ۱/۲ قاشق چایخوری
 • ۷. تخم مرغ: ۱ عدد
 • ۸. کره: ۵۰ گرم
 • ۹. بکینگ پودر: ۸۰۰ گرم
 • ۱۰. شکلات تخته‌ای: ۲۰۰ گرم
 • ۱۱. روغن مایع: ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه دونات پف‌دار شکلاتی :

 • ۱. بعمل آمدن خمیر مایع:

  برای تهیه این پیراشکی جذاب لازم است ظرف گود و مناسبی را انتخاب کرده و سپس خمیر مایع را به همراه آب ولرم و ۱ قاشق چایخوری شکر به داخل ظرف اضافه کنید. مواد را بخوبی مخلوط کرده تا ترکیب یکدست شود. حال لازم است روی ظرف را بسته و حدوداً تا ۱۵ دقیقه زمان دهید تا خمیر مایع بعمل بیاید و حباب بزند.

 • ۲. ترکیب کره با دیگر مواد:

  در ظرف دیگری کره ذوب شده را به همراه مابقی شکر، تخم مرغ و وانیل مخلوط کرده و پس از آنکه کاملاً یکدست شد به خمیر مایع عمل آمده اضافه کنید. در ادامه شیر را در حد ولرم گرم کرده و به خمیر مایع اضافه نمایید و مجدداً کلیه مواد را ترکیب کنید.

 • ۳. الک کردن آرد:

  برای اضافه کردن آرد به ترکیب لازم است ابتدا آن را ۲ تا ۳ بار از الک عبور داده و سپس به مواد اضافه کنید. خمیر را بخوبی با همزن مخلوط نمایید تا کاملاً منسجم شود و به دست نچسبد. لازم است اضافه کردن آرد را بصورت مرحله‌ای انجام داده و در هر مرحله آن را بخوبی ورز دهید. اضافه کردن بیش از اندازه آرد در نهایت باعث سنگین شدن خمیر خواهد شد. حال بکینگ پودر را به خمیر اضافه کرده و مجدداً ورز دهید تا کاملاً بخورد یکدیگر برود.

 • ۴. ورز دادن خمیر :

  لازم است در آخرین مرحله خمیر را به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه ورز دهید تا به انسجام مورد نظر برسد. یک کاسه بزرگ تقریباً ۲ برابر حجم خمیر را انتخاب کرده و سپس خمیر را به داخل ظرف اضافه نمایید. مقداری روی سطح خمیر را چرب کرده و سپس روی کاسه را با سلفون بپوشانید. لازم است ظرف را در جای تاریک و به نسبت گرم قرار دهید و یا روی ظرف را با دستمال بپوشانید.

 • ۵. قالب زدن خمیر :

  حدوداً یک ساعت به خمیر استراحت دهید. پس از گذشت این زمان درب ظرف را باز نمایید. متوجه خواهید شد حجم خمیر تقریباً دو برابر شده است. حال خمیر را از داخل ظرف خارج کرده و شروع به ورز دادن کنید تا زمانی که پف آن بخوابد و سپس به ۲ قسمت تقسیم کرده و با کمک وردنه پهن کنید. پس از آنکه خمیر با ضخامت ۱ سانت روی سطح کار باز شد می توانید با قالب‌های مخصوص دونات، آن را برش دهید. لازم است برای هر خمیر قالب زده نیز کاغذ روغنی به همان ابعاد برش داده و زیر خمیر قرار دهید.

 • ۶. استراحت دادن خمیر :

  حال خمیرها را در کنار یکدیگر بگذارید و مجدداً روی آن را با دستمال بپوشانید. ۱۰ الی ۱۵ دقیقه برای استراحت خمیر زمان دهید. پس از گذشت این زمان متوجه خواهید شد خمیر مقداری حجیم شده است.

 • ۷. سرخ کردن دونات‌ها : دونات

  یک تابه گود و یا شیرجوش را انتخاب کرده و به میزانی که دونات داخل ظرف زمان سرخ شدن شناور باشد و روغن اضافه نمایید. ظرف را روی حرارت قرار داده و زمان دهید تا حسابی روغن داغ شود. حال دونات‌ها را به داخل ظرف اضافه کرده و دو طرف آن را سرخ کنید. پس از سرخ شدن دونات‌ها آن را روی دستمال تمیز و یا توری قرار داده تا روغن اضافی آن کشیده شود.

 • ۸. تزئین دونات :

  برای روی دونات بنا به ذائقه خود میتوانید از خاک قند، ترافل شنی، شکلات و ... استفاده نمایید. در این روش شکلات را به روش بن ماری ذوب نمایید و برای رقیق شدن آن مقدار کمی روغن اضافه کنید. وجود روغن باعث براقیت بیشتر شکلات خواهد شد. حال از شکلات ذوب شده برای سطح پیراشکی‌‌ها استفاده نمایید. همچنیی می‌توانید مقداری ترافل رنگی روی شکلات‌ها اضافه نمایید.

ماهیتابه ۲۸۰ دسته فلزی کوتاه

یکی از محصولات بسیار مقاوم و با کیفیت ماهیتابه‌های دسته فلزی می‌باشد. ماهیتابه ۲۸۰ پارس استیل دارای دسته‌های کوتاه و ...

مشاهده محصول

نکات لازم زمان تهیه دونات خوشمزه خانگی:

دقت کنید زمان تزئین، دونات در حالت ولرم باشد.

زمان سرخ کردن نیز دقت کنید روغن به میزان مناسب داغ شده باشد. در صورتی که روغن داغ نشده باشد خمیر باز خواهد شد و اگر بیش از اندازه داغ باشد سطح دونات می‌سوزد و داخل آن خام باقی خواهد ماند.

در صورتی که خمیر دونات خشک شد می‌توانید مقداری شیر ولرم اضافه نمایید.

برای تست کردن دمای روغن لازم است تکه‌ای از خمیر تهیه شده را داخل روغن بیاندازید و در صورتی که به میزان مناسب پف کرد یعنی خمیر آماده است.

در صورتی که به قالب مخصوص دونات دسترسی ندارید می‌توانید با کمک وسیله‌ای با دهانه همان ابعاد مانند دبه اطراف دونات را برش داده و وسط آن را با کمک درب نوشابه برش دهید.

در صورتی که روغن بخوبی گرم شده باشد زمان مورد نیاز برای سرخ شدن هر قسمت دونات یک دقیقه است.

می‌توانید علاوه بر دونات شکلاتی نیمی از دونات‌ها را بصورت شکری تهیه کنید. تنها کافیست پس از پخت دونات آن را در کاسه حاوی شکر بغلتانید.

برای داشتن دونات‌های رنگی لازم است از شکلات‌های رنگ استفاده نمایید و یا از ترکیب پودر قند، شیر و شکر به همراه رنگ خوراکی دلخواه استفاده نمایید.

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم دونات با روکش شکلات:

انرژی: ۴۵۲ کیلو کالری

کربوهیدرات: ۵۱/۳۳ گرم

پروتئین: ۴/۹۳ گرم

چربی: ۲۵/۲۵ گرم

آب: ۱۶/۷۶ گرم

فیبر: ۱/۹۰ گرم

قند: ۲۶/۶۵ گرم

کلسترول: ۱۹ میلی گرم

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.