Skip to content

طرز تهیه خورشت اناربیج گیلانی به روش محلی

خورشت اناربیج
۹۰ دقیقه
۴ نفر
۲۶۱ کالری
ایران

یکی از خورشت‌های بسیار خوشمزه و لذیذ استان گیلان اناربیج است که شباهت بسیار زیادی به فسنجان دارد و در واقع به آن خورشت فسنجان گیلانی نیز می‌گویند. این غذای خوشمزه را معمولاً با سبزی محلی درست می‌کنند اما در ادامه در نکات خواهیم گفت که سبزی محلی را می‌توان جایگزین کرد. طعم این خورشت کاملاً به ذائقه شما بستگی دارد و معمولاً آن را بصورت ترش، ملس و یا شیرین تهیه می‌کنند. وجود سبزی محلی و رب انار باعث لذیذ شدن دوچندان این خورشت شده است. خورشت اناربیج جزو خورشت‌های رسمی گیلان است که به ثبت ملی رسیده است و علاوه بر این استان در دیگر نقاط کشور طرفداران بسیار زیادی دارد. پیشنهاد می‌کنیم حتماً این خورشت خوشمزه را یکبار امتحان کنید و از طعم آن نهایت لذت را ببرید.

مواد لازم برای تهیه خورشت اناربیج گیلانی:

 • ۱. گوشت چرخ‌کرده: ۴۰۰ گرم
 • ۲. سبزی معطر: ۵۰۰ گرم
 • ۳. پیاز: ۲ عدد
 • ۴. مغز گردو: ۲۰۰ گرم
 • ۵. رب انار: ۱/۲ لیوان
 • ۶. نمک، فلفل و زردچوبه: به میزان کافی

طرز تهیه خورشت اناربیج گیلانی:

 • ۱. چرخ کردن گوشت:

  برای تهیه خورشت اناربیج می‌توان گوشت چرخکرده را بصورت آماده تهیه کرد اما بهتر است این مرحله را نیز در منزل انجام دهید. گوشت را بصورت تکه کوچک خرد کرده و با کمک چرخ گوشت خرد کنید.

 • ۲. خرد کردن سبزی و گردو:

  حال سبزی معطر شامل چوچاق، خالواش، جعفری، گشنیز و نعنا را پاک کرده و بخوبی بشوئید. در پایان سبزی را به داخل سبد اضافه کرده تا آب اضافی آن کاملاً گرفته شود. پس از خشک شدن سبزی آن را روی تخته خرد کنید. گردوها را نیز لازم است بصورت ریز خرد کنید، برای این کار می‌توانید از چرخ گوشت استفاده نمایید.

 • ۳. سرخ کردن سبزی :

  یک تابه متناسب با حجم سبزی‌ها انتخاب کرده و سپس روی حرارت ملایم قرار دهید تا بخوبی گرم شود. حال سبزی‌های خرد شده را به تابه اضافه کرده و شروع به تفت دادن کنید تا بوی خامی آن بطور کامل از بین برود و آب اضافی سبزی گرفته شود. مقدار کمی نیز روغن به سبزی اضافه کرده و شروع به تفت دادن کنید تا سبزی سرخ شود. پس از آنکه سبزی مقداری سرخ شد می‌توانید حرارت زیر تابه را خاموش کنید.

 • ۴. طعم‌دار کردن گوشت :

  در این مرحله باید گوشت چرخ‌کرده را طعم‌دار کنید. ۱ عدد پیاز را پوست گرفته و پس از شستن با دنده ریز آن را خرد کنید و به گوشت اضافه نمایید. نمک و فلفل سیاه را نیز اضافه کرده و بخوبی گوشت را ورز دهید. برای آنکه گوشت بخوبی طعم‌دار شود می‌توانید یک سلفون روی ظرف کشیده و به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه داخل یخچال قرار دهید. پس از گذشت زمان مورد نظر مقدار کمی از گوشت را برداشته و با کف دست بصورت قلقلی به آن شکل دهید. این کار را تا پایان یافتن گوشت چرخ‌‍کرده ادامه دهید.

 • ۵. سرخ کردن پیاز :

  قابلمه مورد نظر برای پخت خورشت را انتخاب کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید. در ادامه مقداری روغن اضافه کرده و زمان دهید تا داغ شود.۱‍ عدد پیاز دیگر را پوست گرفته و پس از شستن بصورت خلالی و نازک خرد کنید. حال پیاز را به داخل تابه اضافه نمایید و شروع به تفت دادن کنید تا زمانی که پیازها سبک و طلایی رنگ شود.

 • ۶. اضافه کردن گردو:

  پس از سرخ شدن پیازها گردو آسیاب شده را اضافه کرده و مقداری تفت دهید تا بوی خامی آن از بین برود. در ادامه می‌توانید زردچوبه، نمک و فلفل سیاه را اضافه کرده و مجدداً شروع به مخلوط کردن مواد کنید. ۴ لیوان آب به مواد اضافه کرده و زمان دهید تا گردوها بخوبی روغن بیاندازد. در مرحله بعدی سبزی خرد شده را به خورشت اضافه نمایید و زمان دهید تا بخوبی پخته شود.

 • ۷. اضافه کردن سبزی به خورشت :

  زمانی که سبزی‌ها پخته و خورشت در حال جوشیدن بود کوفته‌ها را به خورشت اضافه نمایید. برای جلوگیری از باز شدن کوفته‌ها می‌توانید قبل از اضافه کردن به خورشت، کوفته‌ها را داخل تابه یک تفت کوتاهی بدهید تا مقداری تغییر رنگ پیدا کند و منسجم‌تر گردد.

 • ۸. مرحله نهایی و افزودن رب انار :

  حال رب انار را نیز به خورشت اضافه کرده و به آرامی خورشت را مخلوط کنید تا کاملاً رب داخل خورشت حل شود. حرارت زیر قابلمه را روی درجه ملایم رو به کم تنظیم نمایید و زمان دهید تا خورشت کاملاً جا افتاده شود. در پایان خورشت را در ظرف مخصوص خود سرو کرده و همراه با برنج میل کنید.

قابلمه ۲۸۰ دسته فلزی

از آنجا که پخت غذا در ظروف استیل روشی بسیار سالم است و همچنین در طعم غذا تاثیری نخواهد گذاشت ...

مشاهده محصول

نکات لازم زمان تهیه خورشت محلی انار بیج:

دقت کنید سبزی را به میزان زیاد تفت ندهید تا در نهایت تلخ نشود.

یکی از تکنیک‌ها برای روغن پس دادن بیشتر گردو تفت دادن آن در تابه قبل از اضافه کردن به خورشت است. همچنین می‌توان در اواخر پخت از یک قالب یخ کوچک استفاده کرد.

در صورت عدم دسترسی به سبزی محلی خالواش می‌توانید مقداری سبزی نعنا را بیشتر استفاده کنید.

در صورتی که طعم ترش را می‌پسندید می‌توانید مقداری رب آلو به خورشت اضافه نمایید.

برای جلوگیری از وا رفتن کوفته‌ها از هم زدن زیاد خورشت جلوگیری کنید.

می‌توانید گوشت مرغابی، گوشت گوسفندی به شکل خورشتی و مرغ را جایگرین گوشت چرخ‌کرده کنید.

نسبت استفاده از سبزیجات این خورشت بصورت ۵۰ گرم تره، ۸۰ گرم جعفری، ۵۰ گرم خالواش، چند برگ نعنا و چوچاق است و در صورت عدم دسترسی به این دو سبزی محلی می‌توان از ترکیب نعنا، ریحان، گشنیز و جعفری استفاده کرد.

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم خورشت اناربیج:

انرژی: ۲۶۱ کیلو کالری

کربوهیدرات: ۸/۹۹ گرم

پروتئین: ۱۷/۱۱ گرم

چربی: ۱۸/۳۷ گرم

آب: ۵۲/۰۵ گرم

فیبر: ۲/۲۷ گرم

قند: ۲/۹۴ گرم

کلسترول: ۵۸/۹۴ گرم

مراحل و دستور پخت خورشت آلو اسفناج مجلسی و حرفه ای در زودپز

خورشت آلو اسفناج یکی از خوشمزه ترین خورشت های اصیل ایرانی که دارای ظاهر و طعم عالی است و آن ...

امتیاز ۰ از ۵، تعداد امتیازات ۱.