Skip to content

طرز تهیه انواع چیز کیک ساده و اسفنجی در قابلمه (بدون فر)

چیزکیک یخچالی
۲۰۰ دقیقه
۳۵۰ کالری

یکی از خوشمزه‌ترین و پرطرفدارترین دسرها چیز کیک است. محبوبیت این دسر در همه جا باعث شده تا برخی از کشورها مانند ژاپن چیز کیک مخصوص و منحصر به فرد خود را تهیه کنند. قدمت این کیک خوشمزه به یونان باستان باز می‌گردد. این دسر را میتوان به دو صورت یخچالی و یا در فر تهیه کرد. کیک پنیر یخچالی بسیار ساده و راحت بوده و در هیچ یک از مراحل تهیه آن نیاز به فر نیست. طعم خاص و لذت بخش این دسر باعث شده تا تمامی سنین از کودکان تا بزرگسالان از آن استقبال کنند.

مواد لازم برای تهیه چیز کیک ساده و اسفنجی در قابلمه:

 • ۱. بیسکوییت پتی بور یا ساقه طلایی: ۲۵۰ گرم
 • ۲. خامه صبحانه: ۱ بسته
 • ۳. پنیر خامه‌ای: ۴۰۰ گرم
 • ۴. کره:۸۰ گرم
 • ۵. ژله: ۱ بسته
 • ۶. وانیل: ۱۰ گرم
 • ۷. آب: ۲/۵ لیوان
 • ۸. پودر قند: ۲ قاشق غذاخوری
 • ۹. پودر ژلاتین: ۱ قاشق مرباخوری

طرز تهیه چیز کیک ساده و اسفنجی در قابلمه:

 • ۱. خرد کردن بیسکوییت ها:

  در مرحله اول برای تهیه چیز کیک یخچالی لازم است بیسکوئیت‌ها را کاملاً خرد کنید تا پودر و یکدست شود. بهتر است که از بیسکوییت سبوس دار (ساقه طلایی) و یا پتی‌بور استفاده کنید. سپس بیسکویت‌های خرد شده را در ظرفی همراه با کره آب شده (به روش بن ماری و یا بخار کتری ذوب شده) مخلوط نمایید.

 • ۲. منسجم کردن بیسکوییت ها :

  در ادامه برای حفظ بافت کیک باید آن را داخل قالب کمربندی بریزید. در صورتی که قالب در دسترس نبود میتوانید از قابلمه نیز استفاده نمایید. فقط دقت کنید حتماً دیواره‌های قابلمه را با فویل و یا کاغذ روغنی بپوشانید. پس از اضافه کردن مخلوط بیسکویت با کره سطح آن را فشرده کرده تا کاملاً منسجم شود و سطح آن نیز صاف گردد. میتوانید از پشت لیوان و یا قاشق استفاده کنید. سپس برای انسجام بیشتر بیسکوییت آن را داخل یخچال قرار دهید.

 • ۳. مخلوط کردن خامه و پنیر :

  داخل یک ظرف با سایز مناسب خامه، پنیر، پودر قند و وانیل را با همزن بخوبی مخلوط نمایید تا کاملاً یکنواخت شوند.

  سپس در قابلمه ژلاتین و آب را مخلوط کرده و اجازه دهید تحت حرارت ملایم ژلاتین به خوبی حل شود. مرحله بعد ژلاتین آب شده را به مخلوط خامه، پنیر، پودر قند و وانیل اضافه کنید. لازم است که در این مرحله مواد به سرعت و با دقت مخلوط شوند تا کاملاً یکدست شوند.

 • ۴. قراردادن کیک در یخچال به جهت بستن ژله :

  پس از آماده شدن مواد، قالب را از یخچال خارج کرده و روی سطح آن مایع را اضافه کنید و سطح آن را با پشت قاشق صاف نمایید. اینجا لازم است قالب را مجدداً به مدت ۱/۳۰ الی ۲ ساعت داخل یخچال قرار دهید تا مایع حالت ژله‌ای پیدا کند و خودش را بگیرد.

 • ۵. اضافه کردن ژله و قراردادن مجدد مواد در یخچال :

  در مرحله بعدی پودر ژله با طعم و رنگ دلخواه را انتخاب کرده و همراه با یک لیوان و نیم آب جوش مخلوط کنید تا پودر ژله بطور کامل حل شود. لازم است مدتی صبر کنید تا خنک شود و به دمای محیط برسد، پس از خنک شدن مایع آن را روی خامه چیز کیک ریخته و مجدد داخل یخچال قرار دهید تا ژله خودش را بگیرد. برای تزئین بیشتر میتوانید از میوه‌های فصل روی ژله و یا بصورت مخلوط با خود ژله استفاده نمایید.

مواد لازم برای تهیه چیز کیک شکلاتی بدون فر:

بین چیز کیک‌ها، چیز کیک شکلاتی بسیار پرطرفدار بوده و معمولاً از آن استقبال زیادی می‌شود. برای تهیه این مدل هم نیاز به فر نیست و به راحتی می‌توانید به صورت یخچالی آن را تهیه نمایید.

۱. بیسکوییت پتی بور: ۲۰۰ گرم

۲. پودر کاکائو: ۲۰ قاشق غذاخوری

۳. کره آب شده: ۱۰۰ گرم

۴. پنیر ماسکارپونه: ۲۰۰ گرم

۵. خامه: ۴۰۰ گرم

۶. شکر: ۵۰ گرم

۷. وانیل: ۱ قاشق چایخوری

۸. شکلات: ۲۵۰ گرم

۹. پودر ژلاتین: ۱ قاشق غذاخوری

۱۰. آب سرد: ۵ قاشق غذاخوری

کیک قابلمه ای-طرز تهیه انواع کیک های ساده و اسفنجی بدون فر

روش پخت کیک در قابلمه پیشنهاد مناسبی است برای افرادی که علاقه دارند کیک و شیرینی‌های دلخواه خود را در ...

دستور تهیه چیز کیک کاکائویی:

۱. آماده سازی مواد اولیه:

در ابتدا بیسکوییت‌ها را همراه با گوشت‌کوب و یا مخلوط کن بخوبی خرد کرده تا پودر یکدست شود. سپس پودر کاکائو و کره ذوب شده را به آن اضافه نمایید و خوب مخلوط کنید تا ترکیبی یکدست تهیه شود.

۲. چرب کردن قالب:

یک عدد قالب کمربندی را انتخاب کرده و سطح آن را چرب نمایید و مخلوط را به آن اضافه کنید. با پشت قاشق و یا انتهای لیوان سطح مواد را فشار دهید تا صاف و منسجم شود. به مدت ۲۰ دقیقه قالب را داخل فریزر قرار دهید تا خمیر خودش را ببندد.

۳. ذوب کردن ژلاتین و مخلوط با دیگر مواد:

در مرحله بعدی ۱ قاشق پودر ژلاتین را با ۵ قاشق آب مخلوط کرده و روی حرارت مخلوط نمایید تا زمانی که دانه‌های ژلاتین حل شود.

۱۰۰ گرم شکلات مورد نظر را روی بخار آب کرده و با نصف خامه، وانیل و پنیر ماسکارپونه مخلوط نمایید.

ژلاتین حل شده را به مخلوط خامه و شکلات اضافه نمایید تا کاملاً یکدست شود.

۴. اضافه کردن دیگر مواد داخل قالب:

سپس قالب را از فریزر بیرون آورده و مخلوط شکلات و خامه را روی سطح آن بریزید و با قاشق سطح آن را صاف نمایید و به مدت ۲ ساعت قالب را در یخچال قرار دهید تا بافت آن منسجم شود.

۵. اضافه کردن شکلات به داخل قالب:

در مرحله بعدی ۲۰۰ گرم خامه را داخل قابلمه و روی حرارت قرار دهید و مرتب هم بزنید تا گرم شود و سپس حرارت را خاموش کرده و ۱۵۰ گرم شکلات باقی مانده را به آن اضافه نمایید تا شکلات‌ها آب شود. مواد آماده شده را روی چیز کیک ریخته و مجدداً به مدت ۲ ساعت داخل یخچال قرار دهید.

۶. سرو چیز کیک:

پس از گذشت ۲ ساعت چیزکیک را میتوانید سرو کنید. از پودر کاکائو جهت تزیین آن میتوانید استفاده کنید.

 نکات کلیدی برای تهیه چیز کیک یخچالی

 • بهتر است برای تهیه این مدل چیز کیک از قالب کمربندی استفاده نمایید.
 • قبل از ریختن لایه‌ای از ژله بر روی خامه می‌توانید میوه‌های مورد علاقه خود را روی آن بچینید و سپس روی آن لایه‌ای از ژله بریزید و یا در انتها روی چیز کیک را با میوه مورد علاقه خود تزیین کنید.
 • در صورت استفاده کردن از قابلمه به جای قالب دقت کنید که حتماً باید قطر بالا و پایین آن یکسان باشد تا چیز‌کیک نرم و یکنواختی داشته باشید.
 • در صورتی که از ظرف مشخص دیگری بجای قالب و قابلمه استفاده میکنید دقت کنید که امکان قرار دادن آن در فریزر وجود داشته باشد، معمولاً میتوان از ظروف پیرکس نیز استفاده کرد.
 • حتماً پنیر خامه‌ای را از چند ساعت قبل از یخچال خارج کنید تا به دمای محیط برسد. پنیر خامه‌ای که تازه از یخچال خارج شده است سفت است و در نهایت باعث می‌شود مایع یکدستی ایجاد نشود.
 • معمولاً زمان لازم برای قرار گرفتن چیز کیک قبل از سرو ۴ ساعت است تا خودش را بگیرد و نسبتاً سفت شود و تا ۳ روز میتوان آن را که در ظرف در بسته که در یخچال نگهداری میشود نگه داشت.

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم چیز کیک

انرژی: ۳۲۱ تا ۳۵۰ کالری (بستگی به نوع پنیر و خامه‌ای که استفاده میکنید دارد)

چربی: ۲۲/۵ تا ۳۲ گرم

کربوهیدرات: ۲۲/۵ گرم

پروتئین: ۵/۵ گرم

کلسترول: ۱۰۱ میلی گرم

پتاسیم: ۱۳۲ میلی گرم

امتیاز ۴ از ۵، تعداد امتیازات ۵.