Skip to content
زودپز برقی بهتر است یا گازی

زودپز برقی بهتر یا گازی (مقایسه کامل انواع زودپزها)

انتخاب بین زودپز برقی و یا گازی کاملاً سلیقه‌ای و بستگی به خود افراد دارد. هرکدام از این نوع زودپزها دارای ویژگی‌هایی است که در انتخاب افراد کار را راحت‌تر می‌کند. کار با زودپزهای برقی به نسبت راحت‌تر است و تنها نیاز است که تنظیمات اولیه آن را انجام دهید و اجازه دهید غذا فرآیند پخت خود را انجام دهد و دیگر نیازی به نظارت در طی مراحل پخت نیست و در آخر نیز زودپز بطور اتوماتیک خاموش خواهد شد و احتمال ایجاد حوادث به حداقل خواهد رسید. و اما اگر می‌خواهید غذایی را طبق سلیقه خودتان آماده کنید و در تمامی مراحل پخت دخالت داشته باشید می‌توانید از زودپزهای گازی استفاده نمایید. این نوع زودپزها به نسبت دوام بالاتری نیز دارند و در گنجایش‌های متنوعی تولید می‌شوند. همچنین مصرف انرژی آن نیز به نسبت پایین‌تر است.

ویژگی‌های هریک از زودپزها

زودپز برقی: این مدل زودپزها قیمت نسبتاً بالایی دارند، اما کار کردن با آنها راحت‌تر است چرا که مجبور نیستند در حین پخت نظارتی داشته باشید. امکانات اتوماتیک این نوع زودپز باعث می‌شود دیگر نگران سوختن غذا نباشید. همچنین می‌توانید به راحتی میزان فشار و زمان لازم جهت پخت را تنظیم کنید و به دیگر کارهای خود بپردازید. توجه داشته باشید زودپزهای برقی به نسبت گازی حجیم‌تر بوده و فضای بیشتری را اشغال می‌کنند همچنین نگهداری از آنها نسبتاً سخت است. معمولاً افرادی که فرصت زیادی برای وقت گذاشتن کنار اجاق گاز ندارند و یا افراد سالخورده که تمایل دارند در پایان پخت زودپز بصورت اتوماتیک خاموش شود از این نوع زودپز استقبال می‌کنند.

زودپز گازی: زودپزهای گازی به نسبت زودپزهای برقی مقرون به صرفه و قابل اعتمادتر هستند. در مقایسه با زودپزهای برقی نمی‌توان زمان پخت را اندازه گیری کرد و تنها میزان فشار داخل زودپز را می‌توان در دو حالت کم و زیاد تنظیم نمود. از لحاظ تمیزی نیز شستشوی زودپزهای گازی راحت‌تر است و حجم آن نیز به صورتی است که فضای زیادی را اشغال نمی‌کند. از دیگر مزایای زودپز گازی این است که قبل از بستن درب زودپز می‌توان مواد اولیه لازم جهت پخت را در آن سرخ کرد ولی این امکان در زودپز برقی وجود ندارد و انجام آن دردسر ساز خواهد بود. سرعت پخت در زودپزهای گازی بدلیل اینکه میزان فشار بخار گسترده‌تر از زودپز برقی است در زودپز گازی بیشتر خواهد بود و سرعت عمل در آشپزی را افزایش می‌دهد. جابجایی این نوع زودپز‌ها نیز به نسبت راحت‌تر است. زودپزهای پارس استیل هم در این دسته قرار می‌گیرند. معمولاً افرادی که نیاز به سرعت و نیروی بیشتر نسبت به زودپز برقی دارند و همچنین افرادی که دوام محصول بسیار برایشان اهمیت دارد و آشپزانی که تمایل دارند تکنیک پیشرفته پخت و پز را امتحان کنند از زودپز گازی استفاده می‌کنند.

چرا زودپز می‌ترکد؟ (راه‌های پیشگیری از ترکیدن زودپز)

زودپز یکی از وسایل محبوب جهت پختن غذاست چرا که علاوه بر صرفه‌جویی در زمان آشپزی، غذای خوش طعم‌تری نسبت ...

هزینه مورد نیاز جهت تامین زودپز برقی و گازی

با توجه به بررسی قیمت زودپزهای موجود در بازار، معمولاً قیمت زودپز برقی نسبت به نمونه زودپز گازی بیشتر است و آن هم به دلیل امکانات و تجهیزات بکار رفته در آن است. قیمت زودپزهای گازی نیز به عوامل مختلفی از جمله نوع برند، استیل بکار رفته و امکانات آن بستگی دارد و برخی از نمونه های آن تفاوت اندکی با قیمت زودپزهای برقی دارند.

نکات لازم زمان خرید زودپز گازی یا برقی

 • از جمله موارد در نظر گرفته شده زمان خرید زودپز قیمت آن است. پیش از خرید حتماً ویژگی‌های هر زودپز را مورد بررسی قرار دهید. هر مدل زودپز با توجه به ویژگی و برند آن قیمت گذاری خواهد شد و با توجه به نیاز خود و بودجه در نظر گرفته شده بهترین انتخاب را داشته باشید.
 • با توجه به ساختار زودپز و فرآیند پخت غذا در آن حتما زمان پخت به امنیت آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. بنابراین محصول مورد نظر باید کیفیت لازم را داشته باشد و از زمان پخت درب آن بسته شود. دسته‌های محصول هم به گونه‌ای طراحی شده باشد که جابجایی آن راحت باشد و به نسبت حجم محصول استحکام دسته نیز باید بالاتر باشد. مکانیزم زودپز باید به گونه‌ای باشد که در صورت افزایش فشار درون زودپز فشار اضافی بصورت خودکار از داخل دیگ خارج گردد.
 • زمان خرید زودپز حتما به جنس دسته‌ها توجه داشته باشید، کیفیت دسته‌ها باید به گونه‌ای باشد که پس از استفاده و در گذر زمان از بین نرود و با کیفیت باقی بماند.
 • از دیگر مواردی که باید زمان خرید زودپز حتماً به آن توجه داشت تا از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کرد سوپاپ اطمینان و قفل خودکار بر روی زودپز است که وجود آنها بسیار اهمیت دارد.
 • با توجه به تعداد افراد مورد نظر جهت طبخ غذا در زودپز حتماً به گنجایش آن توجه داشته باشید. همچنین به سایز آن نیز با توجه به فضای در نظر گرفته شده در آشپزخانه دقت نمایید.
 • در صورتی که از غذاهای بخارپز شده استفاد می‌نمایید در زمان خرید محصول حتماً به سبد بخارپز همراه با آن توجه کنید.
 • و در پایان حتماً دقت کنید دفترچه راهنما همراه با محصول باشد تا نحوه درست استفاده از محصول را مطالعه نمایید.

با توجه به سایز چه نوع زودپزی بیشتر مناسب شما است؟

با توجه به نوع فرآیند پخت در زودپز باید توجه داشته باشید که تقریباً یک سوم از حجم زودپز باید خالی بماند و تنها می‌توان از دو سوم ظرفیت آن استفاده نمود. معمولاً زودپزها در حجم‌های مختلف تولید خواهند شد و هریک برای پخت غذا برای تعداد مشخصی است. در نظر داشته باشید این میزان کاملاً تقریبی است چرا که حجم غذای مصرفی هر فرد متفاوت می باشد.

 • زیر ۵ لیتر برای خانواده های ۲ الی ۳ نفره
 • ۵ الی ۷ لیتر برای خانواده های ۳ الی ۶ نفره
 • ۷/۵ الی ۱۰ لیتر برای خانواده های ۶ نفره و یا خانواده هایی که قصد پخت غذا در حجم بیشتری را دارند.
 • حجم بیشتر از ۱۰ لیتر معمولاً برای تعداد بالای ۱۵ نفر مناسب است.