Skip to content

دستور پخت بریانی اصفهان خوشمزه و مجلسی با گوشت چرخکرده

بریونی اصفهان
۷۹ دقیقه
۴ نفر
۱۴۰ کالری
ایران

یکی از غذاهای بسیار خوشمزه و پرطرفدار ایرانی بریانی اصفهان است و همانطور که از نام آن پیداست این غذا متعلق به شهر اصفهان می‌باشد. معمولاً افرادی که به شهر اصفهان سفر می‌کنند فرصت چشیدن یک بریانی خوشمزه و اصیل را از دست نمی‌دهند. بهترین گوشت برای پخت بریانی، گوشت گوسفندی است ولی امروزه از گوشت مرغ نیز برای تهیه آن استفاده می‌شود. در طبخ سنتی و رستورانی این غذا در کنار گوشت گوسفندی از شش و یا همان جگر سفید به همراه مقداری زیادی دنبه استفاده می‌شود. اما برای تهیه آن بصورت خانگی توصیه می‌شود از میزان چربی کمتری استفاده نمایید چرا که برخی از افراد این غذا را با میزان چربی کمتری می‌پسندند. در ادامه با روش پخت این غذای محبوب و خوشمزه بیشتر آشنا خواهید شد.

مواد لازم برای تهیه بریانی اصفهان با گوشت چرخ‌کرده:

 • ۱. گوشت گوسفندی: ۶۰۰ گرم
 • ۲. زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری
 • ۳. جگر سفید: ۱/۲ جگر متوسط
 • ۴. پیاز: ۱ عدد
 • ۵. زردچوبه و دارچین: به میزان لازم
 • ۶. نمک و فلفل: به میزان لازم
 • ۷. چوب دارچین: ۱ تکه

طرز تهیه بریانی اصفهان با گوشت چرخ‌کرده:

 • ۱. پخت گوشت:

  برای تهیه بریانی در اولین مرحله لازم است اقدام به پخت گوشت نمایید. حال گوشت گوسفندی را به همراه جگر سفید خرد نمایید. می‌توانید برای سرعت بخشیدن به کار از زودپز استفاده نمایید در غیر اینصورت از قابلمه با سایز مناسب استفاده کنید. حال نمک، فلفل سیاه، زردچوبه و چوب دارچین راه به گوشت اضافه کرده و سپس پیاز را به چند قسمت خرد کرده و به گوشت اضافه نمایید. در این مرحله آب را به میزانی که یک بند انگشت بالاتر از مواد باشد اضافه کرده و سپس قابلمه را روی حرارت قرار دهید و زمان دهید تا گوشت بخوبی مغز پخت شود. در صورتی که از زودپزهای پارس استیل استفاده می‌نمایید بین ۳۵ الی ۴۰ دقیقه جهت پخت گوشت زمان نیاز دارید. در صورتی که مراحل پخت را در قابلمه انجام می‌دهید بین ۲ الی ۳ ساعت زمان برای پخت کامل گوشت کافی است.

 • ۲. چرخ کردن گوشت :

  پس از پخت گوشت و جگر هر یک را بصورت مجزا از داخل چرخ گوشت عبور دهید تا کاملاً چرخ شود. می‌توانید این کار را با استفاده از مخلوط کن نیز انجام دهید. حال آب گوشت را نیز از صافی عبور داده و روی حرارت کم قرار دهید تا گرم باقی بماند. زعفران دم کرده را به آب گوشت اضافه نمایید تا عطر و طعم آن افزایش یابد.

 • ۳. پختن بریانی :

  گوشت چرخ شده را مقداری ورز دهید تا کاملاً منسجم شود. در این مرحله برای پخت گوشت در صورتی که کفگیر مخصوص بریانی دارید روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود در غیر اینصورت میتوانید از ماهیتابه‌های کوچک استفاده نمایید. مقداری روغن را به همراه پودر دارچین روی سطح ماهیتابه ریخته و زمان دهید تا روغن داغ شود. حال میتوانید گوشت را به داخل تابه اضافه کرده و با پشت قاشق سطح آن را صاف کنید. زمان دهید تا سطح بریانی پخته و سرخ شود.

 • ۴. مرحله نهایی و سرو بریانی:

  حال نان مورد نظر جهت سرو بریانی را روی آب گوشت زده و سپس بریانی آماده شده را روی نان قرار دهید و مقداری جگر سفید چرخ شده در کنار آن قرار دهید. زمان سرو می‌توانید از مقداری مغز گردو، زرشک و یا مغز بادام جهت تزئین بریانی استفاده نمایید.

کباب تابه- طرز تهیه کباب کوبیده تابه‌ای با گوجه و سیب زمینی

یکی از غذاهای بسیار محبوب و دلچسب ایرانی که کمتر کسی حاضر است از آن بگذرد کباب است. حتماً برای ...

نکات لازم زمان تهیه بریانی

زمان سرو بریانی اصفهان بهتر است از نان سنگک و یا نان خانگی استفاده نمایید.

می‌توانید در کنار بریانی، آبگوشت کشک را نیز سرو نمایید. در اصفهان زمان پخت گوشت آب آن را بیشتر در نظر میگیرند و زمان سرو نان خشک را در آب گوشت ترید می‌کنند و مقداری کشک نیز روی آن اضافه می‌نمایند.

سرو کردن شش گوسفندی در کنار بریانی کاملاً سلیقه‌ایست. اما وجود آن باعث خوشمزه‌تر شدن آب گوشت خواهد شد.

برای درست کردن بریانی نوع کفگیر باید روحی باشد. استفاده از کفگیر مسی باعث سوختن بریانی خواهد شد.

برای جلوگیری از چسبیدن بریانی باید قبل از اضافه کردن گوشت زمان دهید تا کفگیر بخوبی داغ شود. در صورتی که بریانی به کفگیر چسبید با پشت قاشق مرباخوری کمی زیر کفگیر بزنید تا راحت‌تر جدا شود.

برای پخت بریانی به تعداد ۱۰ نفر لازم است از ۱ کیلوگرم گوشت گوسفندی سردست و ۲ الی ۳ تکه چربی گوسفندی استفاده شود.

معمولاً بریانی را با دوغ، لیموترش و سبزی و ریحان سرو می‌کنند.

گوشت مورد استفاده برای بریانی اصل اصفهان سردست و دنده گوسفند در کنار جگر سفید است.

عطر و بوی خاصی که در اکثر بریونی فروشی‌های اصیل اصفهان به مشام می‌خورد بدلیل وجود دارچین است. به همین دلیل قبل از سرخ کردن گوشت از پودر دارچین استفاده نمایید.

پس از چرخ کردن گوشت و جگر حتماً میزان نمک آن را اندازه‌گیری نمایید.

امتیاز ۰ از ۵، تعداد امتیازات ۱.