Skip to content

دستور تهیه شیرینی نخودچی ترد و خانگی با طعم اصیل

شیرینی نخودچی
۸۸ دقیقه
ایران

شیرینی نخودچی جزو شیرینی‌های خوشمزه و بسیار پرطرفداری است که اصالتاً متعلق به شهر قزوین است. نگهداری آسان و حجم مناسب شیرینی نخودچی از عوامل اصلی محبوبیت آن و استفاده در عید نوروز شده است. ماده اصلی برای تهیه این شیرینی خوشمزه همانطور که از نامش مشخص است آرد نخودچی بوده و بدلیل قند مناسبی که دارد جایگزین مناسبی برای قند زمان مصرف چای است. این شیرینی نه تنها در قزوین بلکه در اصفهان، گیلان و ... تهیه شده و بسیار معروف است. این شیرینی خوشمزه تنها در یک مدل تهیه نمی‌شود و دستورهای مختلفی از جمله شیرینی نخودچی شکلاتی، زنجبیلی، رژیمی، لاته‌ای، دارچینی و میوه‌ای وجود دارد. در ادامه با دستور تهیه این شرینی خوشمزه و نکات لازم آن بیشتر آشنا خواهید شد.

مواد لازم برای تهیه شیرینی نخودچی ترد و خانگی:

 • ۱. پودر قند: ۱۰۰ گرم
 • ۲. روغن جامد: ۱۰۰ گرم
 • ۳. آرد نخودچی: ۲۰۰ گرم
 • ۴. وانیل: ۱/۴ قاشق چایخوری
 • ۵. زعفران: به میزان دلخواه
 • ۶. هل: ۱/۲ قاشق چایخوری

طرز تهیه شیرینی نخودچی ترد و خانگی:

 • ۱. تهیه خمیر شیرینی :

  برای تهیه این شیرینی خوشمزه ابتدا ظرف مناسبی را انتخاب کرده و داخل آن شروع به الک کردن پودر قند نمایید. حال روغن جامد را اضافه کرده و شروع به ورز دادن مواد کنید تا کاملاً یکدست شود. حال آرد نخودچی را بصورت کم کم به مخلوط اضافه نمایید و بصورت مرتب مواد را ورز دهید تا کاملاً یکدست شده و آرد گلوله نشود و حالت شکنندگی نداشته باشد. پس از آنکه مواد کاملاً منسجم شد هل را همراه وانیل و زعفران اضافه کرده و مجدداً شروع به ورز دادن مواد کنید تا مجدداً تمامی مواد ترکیب و یکدست شود.

 • ۲. استراحت دادن به خمیر :

  خمیر آماده شده را داخل یک پلاستیک قرار داده و داخل یخچال قرار دهید تا استراحت کند. در صورتی که عجله دارید پس از ۶ ساعت می توانید از خمیر استفاده کنید ولی بهتر است به مدت ۲۴ ساعت خمیر در یخچال استراحت کند.

 • ۳. قالب زدن خمیر :

  برای قرار دادن شیرینی‌ها در فر از یک ربع قبل فر را روشن کرده تا فضای داخلی آن گرم شود. خمیر تهیه شده را روی سطح صاف قرار داده و با کمک وردنه آن را صاف و یکدست کنید. حال قالب‌های مخصوص را روی خمیر قرار دهید. در صورتی که ضخامت خمیر بزرگ‌تر از قالب بود مجدداً روی سطح خمیر را با وردنه می‌کشیم.

 • ۴. پخت شیرینی در فر :

  حال خمیرهای قالب زده شده را روی سینی فر بچینید و از مقداری خلال پسته و یا بادام برای تزئین آن استفاده کنید. حال سینی فر را در طبقه وسط قرار داده و به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه زمان دهید تا تحت دمای ۱۷۰ درجه سانتیگراد بخوبی پخته شود.

 • ۵. مرحله نهایی و سرو شیرینی :

  پس از گذشت این زمان سینی را از فر خارج کرده و برای جلوگیری از خرد شدن شیرینی‌ها تا سرد شدن کامل آن صبر کنید. حال می‌توانید شیرینی نخودچی خانگی خود را در ظرف مخصوص سرو کنید.

دیگ زودپز ۶ لیتری پارس مدل شف با درب پیرکس

زودپز ۶ لیتری مدل شف با درب پیرکس از جمله محصولات بروز پارس استیل می‌باشد. طراحی خاص این محصول، سهولت ...

مشاهده محصول

پخت شیرینی نخودچی بدون فر:

برای پخت شیرینی نخودچی در ماهیتابه و یا قابلمه کلیه مراحل تهیه خمیر را مانند روش قبلی پیش ببرید.

حال خمیرهای قالب زده را در دیس مورد نظر بچینید. داخل قابلمه و یا تابه یک عدد پایه قرار داده و دیس را روی پایه قرار دهید. حال درب تابه و یا قابلمه را همراه با دمکنی بگذارید تا شیرینی‌ها به مدت ۲۵ الی ۳۰ دقیقه بخوبی پخته شود.

برشتوک و یا شیرینی نخودچی شکلاتی:

یکی از میان وعده‌های بسیار خوشمزه، شیرینی نخودچی شکلاتی و یا همان برشتوک است که می‌توانید با دستور پخت زیر براحتی در خانه تهیه نمایید.

مواد لازم برای تهیه برشتوک خوشمزه شکلاتی:

آرد نخودچی: ۱۵۰ گرم

کره: ۷۵ گرم

پودر قند: ۸۰ گرم

شکلات تخته‌ای: ۱۰۰ گرم

هل و یا دارچین: ۱ قاشق چایخوری

طرز تهیه برشتوک شکلاتی:

ابتدا شکلات تخته‌ای را خرد کرده و آن را روی کتری و یا بخار غیر مستقیم قرار دهید تا کامل ذوب شود. حال شکلات‌های ذوب شده را داخل قالب‌های مخصوص ریخته بطوری که ۱/۳ فضای قالب را پر کند. حال قالب‌ها را داخل یخچال قرار داده تا بخوبی خودش را بگیرد.

تابه مناسبی را انتخاب کرده و آرد نخودچی را حدوداً ۱۰ دقیقه الک کنید. آرد را تفت دهید تا بوی خامی آن از بین برود. حال کره و یا روغن جامد را اضافه کرده و بخوبی آرد را مخلوط کنید تا کره بصورت کامل بخورد آرد برود. خمیر را از روی حرارت برداشته و پودر هل را به همراه پودر قند اضافه کنید و مجدداً مواد را بخوبی هم بزنید.

قالب‌های شکلات را از یخچال خارج کرده و مخلوط آرد را بصورت گرم داخل قالب‌ها بریزید و با پشت قاشق فشار دهید تا سطح آن صاف و بخوبی منسجم شود. مجدداً قالب‌ها را به مدت ۱ ساعت داخل یخچال قرار دهید و در نهایت با پودر پسته آن را تزئین کرده و در ظرف مخصوص سرو کنید.

آموزش پخت شیرینی دانمارکی خوشمزه خانگی همراه با نکات طلایی

شیرینی دانمارکی که در ایران به نام گل محمدی معروف است از جمله شیرینی‌های خشک و خوشمزه‌ایست که اصالتاً متعلق ...

نکات لازم زمان تهیه شیرینی نخودچی:

قبل از قالب زدن در صورتی که خمیر شیرینی به انسجام کافی نرسیده بود بهتر است آن را یک دور از چرخ گوشت عبور دهید.

برای ترد شدن بیشتر شیرینی میتوانید ۱۰۰ گرم از آرد نخودچی کم کرده و آرد برنج را جایگزین کنید.

برای پخته بهتر شیرینی لازم است مواد آن مدت زمان بیشتری استراحت کند.

برای تهیه این شیرینی می‌توانید روغن جامد را جایگزین کره کنید.

با توجه به اینکه خمیر این شیرینی انسجام کمتری دارد قالب زدن آن مقداری مشکل‌تر خواهد بود.

در نهایت برای زیباتر شدن این شیرینی میتوانید مقداری زعفران دم شده برای تزئین استفاده کنید.

در صورت استفاده بیش از اندازه از روغن، خمیر شل خواهد شد که لازم است مقداری آرد نخودچی اضافه کنید.

بهتر است برای پخت بهتر شیرینی و جلوگیری از ترک خوردن آن سینی آلومینیومی را جایگزین سینی فر کنید.

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.