Skip to content

دستور تهیه حلیم خوشمزه و کشدار با بلغور گندم همراه با نکات

حلیم
۴ نفر
۱۸۳ کالری
خاورمیانه
یکی از غذاهای بسیار مقوی و خوشمزه ایرانی حلیم است. این غذای پرملات و انرژی‌زا را معمولاً در وعده صبحانه میل می‌کنند و با توجه به زمان پخت به نسبت بالای حلیم امروزه تهیه آن بصورت روزانه به ندرت انجام می‌شود و در ایام بخصوصی مانند ماه مبارک رمضان و محرم طبخ می‌گردد. روش تهیه حلیم در هر کجای ایران و خاورمیانه به شکل خاصی است که رایج ترین آن در ایران حلیم گندم است. برای تهیه حلیم گندم از گندم پوست گرفته، پیاز، گوشت، روغن و ادویجاتی همچون دارچین و شکر استفاده می‌شود. در روش طبخ این غذا استفاده از گوشت کاملاً سلیقه‌ایست و می‌توان از گوشت مرغ، بوقلمون و گوشت گوسفندی استفاده کرد و در صورت تمایل می‌توان گوشت را از این دستور تهیه حذف نمود. از جمله حلیم‌های معروف ایرانی می‌توان به حلیم مشهدی، نیشابوری، شوشتری و تهرانی اشاره کرد. در ادامه با روش تهیه یک حلیم خوشمزه و کشدار بیشتر آشنا خواهید شد.

مواد لازم برای تهیه حلیم خوشمزه و کشدار با بلغور گندم:

 • ۱. گندم پوست کنده: ۱ کیلوگرم
 • ۲. گوشت گوسفندی و یا گوشت بوقلمون: ۵۰۰ گرم
 • ۳. روغن حیوانی و یا کره: ۱ ملاقه
 • ۴. آب: به میزان لازم
 • ۵. کنجد، شکر و دارچین (جهت تزئین): به میزان دلخواه

طرز تهیه حلیم خوشمزه و کشدار با بلغور گندم:

 • ۱. خیس کردن گندم : برای تهیه حلیم گندم لازم است از ۱۲ ساعت قبل گندم‌ها را خیس کنید. پس از گذشت این زمان آب گندم‌ها را خالی کرده و به قابلمه‌ای با حجم مناسب منتقل کنید. حدوداً ۲۰ لیوان آب اضافه کرده و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید. در زمان جوشیدن مخلوط لازم است کف‌های ایجاد شده روی سطح را با کمک قاشق بردارید. وجود کف در حلیم باعث سیاه شدن آن می‌گردد. زمان دهید تا آب بجوش بیاید و پس از آن حرارت زیر قابلمه را کم کرده و درب قابلمه را بگذارید تا گندم‌ها بخوبی پخته شود. برای تهیه حلیم لازم است در حین پخت بصورت مداوم آن را هم بزنید تا ته نگیرد. پس از گذشت ۴ ساعت می‌توانید آن را از روی حرارت بردارید.
 • ۲. پختن گوشت : حال زمان پخت گوشت است. قابلمه دیگری را انتخاب کرده و سپس گوشت را به همراه ۳ لیوان آب و پیاز خرد شده به قابلمه اضافه نمایید و سپس روی حرارت ملایم قرار داده تا پخته شود. برای بجوش آمدن آب ابتدا حرارت را زیاد کرده و سپس شعله گاز را روی حرارت ملایم تنظیم کنید.
 • ۳. اضافه کردن نمک : حدوداً ۳ ساعت زمان جهت پخت گوشت لازم است. در مراحل پایانی پخت می‌توانید مقداری نمک به گوشت ها اضافه نمایید تا طعم دار شود.
 • ۴. میکس کردن گندم : زمان دهید تا گندم‌ها خنک شود. پس از گذشت ۳۰ دقیقه با کمک گوشت کوب برقی و یا مخلوط کن گندم‌ها را میکس کنید تا کاملاً به شکل پوره شود.
 • ۵. خرد کردن گوشت : حال گوشت پخته شده را با استفاده از چنگال ریش ریش کنید. آب گوشت را نیز از صافی عبور دهید و سپس مخلوط آب گوشت را به گندم‌ها اضافه نمایید.
 • ۶. مخلوط کردن گندم و گوشت : مخلوط گندم و گوشت را مجدداً با کمک گوشتکوب برقی به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بکوبید تا کاملاً ترکیب شود.در پایان مقداری نمک به مخلوط اضافه کرده و به مدت ۳۰ دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید تا حسابی جاافتاده شود. پس از گذشت این زمان مشاهده خواهید کرد که حلیم حسابی جا افتاده و کشدار خواهد شد.
 • ۷. سرو کردن حلیم : حال حلیم را در ظرف مورد نظر خود اضافه کرده و با استفاده از دارچین، کنجد آن را تزئین نمایید.
قابلمه ۲۸۰ دسته فلزی

از آنجا که پخت غذا در ظروف استیل روشی بسیار سالم است و همچنین در طعم غذا تاثیری نخواهد گذاشت ...

مشاهده محصول

تاریخچه حلیم

ریشه واژه حلیم به حلم و بردباری برمی‌گردد. در زمان‌های گذشته پخت حلیم در میان ایرانیان بسیار رواج داشته ولی بدلیل عدم وجود امکانات امروزی مانند بوشکوب برقی آشپزان باید زمان زیادی را جهت جا افتادن بهتر غذا و رسیدن و کیفیت و مرغوبیت مورد نظر سپری کنند.

تفاوتی که حلیم گذشته نسبت به امروز داشته استفاده از نخود و گندم پوست کنده برای تهیه آن بوده ولی امروزه از گندم و شکر استفاده می‌شود.

نکات لازم زمان تهیه حلیم

برای آنکه زمان پخت حلیم را کاهش دهید می‌توانید از بلغور گندم استفاده نمایید.

برخی افراد حلیم را شور و بعضی شیرین دوست دارند. انتخاب شکر و یا نمک زمان تهیه حلیم کاملاً سلیقه‌ای و بسته به ذائقه افراد دارد.

برای آنکه میزان کشدار شدن حلیم بیشتر شود باید زمان بیشتری را جهت کوبیدن آن اختصاص دهید.

انتخاب نوع گوشت نیز در کشدار شدن حلیم تاثیر گذار است. معمولاً استفاده از گوشت دنده گوسفندی و سردست بسیار مناسب است.

در حین تهیه گوشت حلیم به هیچ عنوان آن را خرد نکنید. هرچه رشته‌های گوشت بلندتر باشد در کش آمدن حلیم تاثیر گذار است.

در زمان پخت برای خوش عطر شدن حلیم می‌توانید یک چوب دارچین را اضافه کرده و در پایان پخت آن را از داخل حلیم خارج کنید.

برای طعم بهتر حلیم وهمچنین ظاهر زیبای آن بهتر است زمان بیشتری را روی شعله تحت حرارت ملایم قرار دهید.

زمان در نظر گرفته شده برای پخت مناسب این مقدار گندم است و در صورت افزایش حجم لازم است زمان پخت را افزایش دهید.

برای داشتن حلیم شیر تنها کافیست پس از پخت گندم‌ها و قبل از اضافه کردن گوشت زمان دهید تا آب آن کشیده شود و سپس شیر را اضافه کنید.

برای تهیه حلیم کودک کافیست در پایان پخت آن را از صافی عبور دهید.

در صورتی که از گندم پوست‌دار استفاده می‌کنید لازم است مقدار گندم بیشتری استفاده نمایید چون در نهایت پوست آن دو ریز خواهد بود.

انواع حلیم

همانطور که در ابتدا متن گفته شد حلیم انواع مختلفی دارد و در هر اقلیمی با روش مخصوص خود آن را تهیه می کنند. حلیم شیر، حلیم گوشت، حلیم بوقلمون، حلیم بادمجان، حلیم عدس و حلیم شله قلم کار را می‌توان جزو معروف ترین حلیم‌ها دانست.

دستور پخت حلیم بادمجان مجلسی خوشمزه (با و بدون عدس)

حلیم بادمجان یکی از غذاهای سنتی و بسیار مقوی است که در اکثر نقاط کشور و بیشتر در استان شیراز، ...

طرز تهیه حلیم با گندم پرک

در این روش نیز مانند دستور گفته شده باید عمل کرد و تنها کافیست  بجای گندم پوست کنده، پرک را بصورت جداگانه بپزید و سپس با گوشت میکس کنید.

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم حلیم

انرژی: ۱۸۴ کیلو کالری

کربوهیدارت: ۱۲/۳۵ گرم

پروتئین: ۴/۶۳ گرم

چربی: ۱۳/۴۷ گرم

آب: ۱۳/۵۶ گرم

فیبر: ۲/۱۳ گرم

قند: ۰/۰۸ گرم

کلسترول: ۳۹/۲۶ گرم

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۳.