Skip to content

دستور تهیه اکبر جوجه خوشمزه و زعفرانی اصل بصورت مرحله‌ای

اکبر جوجه
۴۹ دقیقه
۲ نفر
۲۳۱ کالری
ایران
یکی دیگر از غذاهای بسیار خوشمزه و پرطرفدار شمالی اکبرجوجه است. دستور اصلی تهیه این غذا مربوط به گلوگاه استان مازندران است و تاریخچه آن به کمتر از صدسال گذشته برمی‌گردد. اکبر جوجه در واقع جوجه مرغ سرخ شده است اما روش پخت متفاوت آن همراه با کره و سس مخصوص باعث طعم جذاب و پرطرفدار آن شده است. این غذا توسط شخصی به نام علی اکبر کلبادی نژاد ابداع گردید که نام اکبر جوجه نیز برگرفته از نام رستوران این شخص است. امروزه محبوبیت اکبر جوجه به حدی رسیده که اکثر رستوران‌ها در سراسر کشور آن را تهیه می‌کنند. در ادامه با روش تهیه اصلی اکبر جوجه بیشتر آشنا خواهید شد.

مواد لازم برای تهیه کبر جوجه خوشمزه و زعفرانی:

 • ۱. مرغ کوچک: ۱ عدد
 • ۲. زعفران دم کرده: ۱/۴ فنجان
 • ۳. کره: ۱۰۰ گرم
 • ۴. پیاز: ۱ عدد
 • ۵. سیر: ۲ حبه
 • ۶. رب انار: ۱/۲ لیوان
 • ۷. نمک و فلفل سیاه: به میزان کافی
 • ۸. روغن مایع: ۱ لیوان
 • ۹. لیمو ترش: ۳ عدد
 • ۱۰. فلفل دلمه: ۱ عدد

طرز تهیه کبر جوجه خوشمزه و زعفرانی:

 • ۱. آماده کردن مرغ: برای تهیه اکبر جوجه با روش اصلی در ابتدا نیاز به جوجه‌هایی با وزن کمتر از ۱ کیلوگرم است تا در نهایت طعم اکبر جوجه اصیل را حس کنید. در صورتی که دسترسی به جوجه نداشتید می‌توانید از مرغ کوچک استفاده نمایید. پس از تهیه جوجه بدون آنکه پوست آن را جدا نمایید بخوبی آن را شسته و زیر بال و داخل شکم را بخوبی تمیز کنید. در پایان لازم است جوجه‌ها را از وسط برش بزنید.
 • ۲. طعم دار کردن مرغ: در مرحله بعدی برای طعم‌دار کردن مرغ لازم است آن را در ظرف مخصوص قرار دهید. حال لیموها را از وسط برش زده و هسته‌های آن را جدا کنید. در ادامه پیاز حلقه شده و سیر خرد شده را به همراه نمک و فلفل سیاه به مرغ‌ها اضافه نمایید و در پایان نیمی از زعفران دم شده را اضافه کنید. دقت کنید تمامی قسمت‌های مرغ آغشته به مواد شود. در نهایت مرغ‌ها را به مدت ۱۰ الی ۱۲ ساعت در یخچال قرار دهید تا طعم‌دار گردد. هرچه مدت نگهداری مرغ‌ها بیشتر شود در نهایت طعم مرغ لذیذتر خواهد بود.
 • ۳. سرخ کردن مرغ: پس از گذشت زمان مشخص شده قابلمه و یا تابه‌ای با دیوارهای بلند را روی حرارت ملایم قرار دهید. حال روغن را اضافه کرده و زمان دهید تا تحت حرارت ملایم بخوبی گرم شود.مرغ‌های طعم‌دار شده را به قابلمه اضافه نمایید و دو طرف آن را سرخ کنید. پس از آنکه سطح مرغ طلایی رنگ شد می‌توانید آن را از قابلمه خارج کنید. برای آنکه جوجه‌ها طعم لذیذتری داشته باشند مقداری در کره ذوب شده نیز آنها را تفت دهید. در پایان مقداری نمک و فلفل سیاه نیز به مرغ‌ها اضافه نمایید.
 • ۴. سرو کردن اکبر جوجه: اکبر جوجه آماده شده را قبل از سرو روی دستمال تمیز و یا توری قرار دهید تا روغن اضافی آن گرفته شود و سپس همراه با کته زعفرانی و سس مخصوص و یا رب انار ترش سرو نمایید.
قابلمه ۲۴۰ دسته فلزی

قابلمه سایز ۲۴ درب پیرکس یکی دیگر از محصولات در دسته قابلمه‌ها می‌باشد و به دلیل سایز متوسط خود برای ...

مشاهده محصول

روش تهیه سس مخصوص

وجود سس مخصوص در متمایز شدن این غذا بسیار تاثیرگذار است. برای تهیه سس مخصوص ابتدا لازم است رب انار جنگلی را همراه با سیر و گردوی آسیاب شده و مقداری زرشک و یا آلو مخلوط کرده و سپس در ظرف مجزا همراه با مقداری کره تفت دهید. حال به میزان ۱ ملاقه آب مرغ نیز به سس اضافه نمایید و پس از غلیظ شدن همراه با اکبر جوجه سرو نمایید.

نکات لازم زمان تهیه اکبر جوجه

در ابتدا برای سرخ کردن مرغ طعم‌دار شده هرگونه پیاز و یا سیر را از سطح مرغ جدا کنید زیرا در زمان سرخ شدن مرغ می‌سوزد و در طعم غذا تاثیر خواهد گذاشت.

می‌توانید برای سرخ کردن راحت‌تر جوجه از سرخ کن استفاده نمایید. در ابتدا مخلوط روغن و کره را اضافه کرده و پس از گرم شدن مرغ را اضافه نمایید.

برای ترد شدن مرغ می‌توانید یک قاشق ماست و سس مایونز را مخلوط نمایید و همراه با دیگر مواد جهت طعم‌دار کردن مرغ استفاده کنید.

بهتر است در کنار اکبر جوجه برنج را بصورت کته سرو کنید.

برای سرخ شدن بهتر اکبر جوجه بهتر است از روغن سرخ کردنی استفاده نمایید تا در حین سرخ شدن روغن کمتری جذب مرغ گردد.

در زمان پاک کردن اکبر جوجه دقت کنید پوست آن جدا نشود تا در نهایت زمان سرخ شدن، اکبر جوجه خشک شود.

در صورتی که تمایل دارید در نهایت سس ترش مزه باشد می‌توانید مقداری رب آلوچه را با رب انار ترکیب کنید.

در صورت دلخواه می‌توانید جوجه خود را بصور کم کالری تهیه و سرو نمایید. بنابراین مقداری کره ذوب شده را روی سطح مرغ بمالید و سپس آن را داخل فر با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد قرار دهید. پس از گذشت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه می‌توانید مرغ خود را سرو نمایید.

طرز تهیه مرغ شکم‌پر رستورانی با فوت و فن مخصوص

یکی از غذاهای بسیار خوش خوراک و مجلسی مرغ شکم‌ پر است که در اکثر میهمانی‌های خاص آن را تهیه ...

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم اکبر جوجه

انرژی: ۲۳۱ کیلو کالری

کربوهیدارت: ۲/۹۱ گرم

پروتئین: ۲۳/۶۵ گرم

چربی: ۱۳/۴۸ گرم

آب: ۸۲/۰۲ گرم

فیبر: ۰/۵۹ گرم

قند: ۱/۰۲

کلسترول: ۷۴/۹۵

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۳.