Skip to content
آیا قابلمه های استیل نچسب است؟

آیا قابلمه های استیل نچسب است؟

از جمله ظروف پرکاربرد در هر آشپزخانه قابلمه‌ها هستند که در بازارهای امروزی و با توجه به نیاز مصرف کننده از انواع گوناگونی برخورداراند.

 قابلمه های استیل از گذشته تا به امروز بسیار پرطرفدار بوده و طرفداران زیادی دارد. شاید عده‌ای بر این باور هستند که در قابلمه‌های استیل فقط میتوان غذاهای آبکی مانند انواع خورشت‌ها و سوپ‌ها و … تهیه کرد در صورتی که طبخ برنج و یا ماکارونی بدون هیچ گونه ته گرفتگی و سوختگی در این قابلمه‌ها انجام می‌شود.

چسبندگی قابلمه استیل

شاید بسیاری از شما دغدغه آشپزی با ظروف استیل به علت چسبندگی آن را دارید، ظروف استیل مانند دیگر ظروف نچسب موجود در بازار دارای لایه محافظتی نچسب نیست. برخلاف قابلمه‌های تفلون که دارای پوششی از ترکیبات نچسب هستند از چسبندگی مواد غذایی جلوگیری می‌کند، قابلمه‌های استیل جزوه قابلمه‌های نچسب نیستند و روکشی ندارد تا از چسبندگی غذاها جلوگیری کند و همین عامل از مزایای استیل نیز محسوب می‌شود چرا که باعث می‌شود پخت غذا سالم‌تر باشد. در صورتی که اصول آشپزی با این ظروف را رعایت کنید میتوان به راحتی و بدون چسبندگی از آن ها استفاده کرد.

نکات آشپزی

پخت غذا در ظروف پخت و پز مناسب بسیار مهم است و بخشی از کیفیت و سلامت غذا به آن بستگی دارد، قبل  از استفاده از ظروف استیل حتماً نکات زیر را رعایت کنید:

 • توجه کنید برای جلوگیری از چسبیدن غذا، در مرحله اول قبل از پخت مقدار کمی روغن یا کره به تابه سرد اضافه کنید و اجازه دهید با حرارت ملایم داغ شود و پس از آن مواد غذایی را اضافه کنید.
 • حتماً زمان خرید به کفه آلومینیومی در انتهای ظرف توجه کنید چرا که این کفه باعث پخش حرارت یکسان و پخت یکنواخت خواهد شد.
 • یکی دیگر از مواردی که جهت پخت یکنواخت باید در نظر بگیرید تراز بودن سطح گاز شما می‌باشد. در صورتی که سطح شما تراز نباشد، بخشی از روغن در قسمتی از ماهیتابه جمع می‌شود و بخش دیگر فاقد روغن خواهد بود همین عامل باعث سوختگی و عدم پخت یکنواخت مواد غذایی شما خواهد شد.
 • حتماً زمان پخت حرارت شعله گاز را در حالت ملایم قرار دهید زیرا چسبندگی میتواند به علت داغ شدن بیش از حد ظرف شما باشد.
 • برای جلوگیری از بوجود آمدن لکه و تغییر رنگ در ظرف استیل بهتر است نمک را زمانی که آب در حال جوشیدن است اضافه کنید و غذا را هم بزنید.
چرا باید در زودپز شیر بجوشانیم؟

ظروف پخت و پز استیل جزو سالم‌ترین و با کیفیت‌ترین ظروفی است که در سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند. ...

مراقبت و تمیز کردن ظروف استیل

 • طی استفاده روزمره از ظروف استیل امکان دارد که روی سطح آن خراش‌های ریزی بوجود بیاید ولی ایجاد خراش روی ظروف استیل برخلاف دیگر ظروف نگران کننده نبوده و بدلیل اینکه هیچ‌گونه روکش شیمیایی ندارد تاثیر در کیفیت غذای شما نخواهد داشت و سلامت آن را حفظ می‌کند و همچنین روی عملکرد این ظروف نیز تاثیرگذار نخواهد بود. شما می‌توانید جهت جلوگیری از ایجاد خط و خش از قاشق‌های چدنی و یا سیلیکونی استفاده کنید.
 • برای شستشوی ظروف استیل با خیال راحت از ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
 • با وجود اینکه ظروف استیل بسیار مقاوم هستند و با هر نوع ماده شوینده‌ای تمیز می‌شود ولی پیشنهاد ما و بهترین راه شستشوی ظروف استیل استفاده از آب گرم و مایع شوینده می‌باشد. بطوریکه برای مدت کوتاهی ظرف‌تان را درون آب گرم خیس کنید و سپس بشویید.
 • برای از بین رفتن لکه‌های آب روی ظرف از حوله خشک استفاده کنید. یکی از بهترین پاک کننده‌ها برای ظروف استیل، سرکه است. کافیست مقداری سرکه سفید را به صورت اسپری روی وسیله مورد نظر بپاشید و با پارچه نرم آن را پاک کنید. اسید استیک موجود در سرکه به تمیز شدن ظرف‌های استیل کمک می‌کند. همچنین از آبلیمو هم میتوان برای این کار استفاده نمود. کافیست این مواد را روی ظرف ریخته و با دستمال نرم بشورید. در مقایسه با دیگر ظروف پخت، مراقبت از استیل بسیار ساده و راحت است. هیچگونه محدودیت و ممنوعیتی در مورد این ظروف وجود ندارد، و راههای متنوع بسیاری برای نگهداری این ظروف وجود دارد.
 • بعد از شستشو دقت کنید که ظرف بخوبی تمیز شده باشد. اگر مواد غذایی به ماهیتابه چسبیده باشد و دوباره شروع به پخت کنیم، باعث سوختگی مواد باقیمانده و تغییر رنگ ظروف خواهد شد.

استفاده از ظروف استیل

 • پس از خرید جهت براق ماندن سطح ظروف استیل حتماً برای اولین بار ۱ لیوان شیر و ۲ لیوان آب را بجوشانید و سپس با شوینده و آب گرم بشویید.
 • برای طبخ غذا در ظروف استیل حتماً باید شعله گاز را روی حرارت ملایم قرار دهید، چرا که حرارت بالا باعث سوختگی و چسبندگی مواد غذایی خواهد شد.
 • برای حفظ زیبایی استیل حتما دقت کنید حرارت بیشتر از کفه نباشد و با بدنه در تماس نباشد، پیشنهاد می‌کنیم از شعله‌های کوچک‌تر نسبت به کفه محصول استفاده کنید.
 • قابلمه‌های استیل با دسته‌های فلزی از جمله ظروفی هستند که برای پخت غذا می‌توانید از فر نیز استفاده کنید.
 • زمان استفاده حتماً دقت کنید تا دمای آب موجود در ظرف بخار نشود. چرا که دمای شدید باعث خسارت به ظرف شما از هر نوع جنسی ( ظروف چدنی، تفلون، استیل) می‌شود.

قابلمه های استیل نچسب

با توجه به تنوع بالا در تولید قابلمه‌ها، امروزه قابلمه‌هایی با پوشش نچسب وارد بازار شدند که بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند. در این ظروف روکشی که روی سطح آن قرار دارد باعث شده است که درصد چسبندگی آن به حداقل برسد. قابلمه‌های استیل از نظر سلامتی جزو سالم‌ترین ظروف پخت و پز هستند و با هیچگونه ماده شیمیایی وارد واکنش نمی‌شوند، در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاوم بوده و طعم واقعی غذا را حفظ می‌کند. برای استفاده از گازهای القایی توجه داشته باشید که از ظروف پخت و پز استیل که از نوع مغناطیسی هستند استفاده کنید. قابلمه‌های استیل قادر به پخش حرارت یکنواخت در کل ظرف نیست به همین علت در انتهای قابلمه از فلز آلومینیوم و یا هر نوع رسانای گرمایی استفاده می‌شود تا پخش حرارت بصورت یکنواخت انجام شود.