Skip to content

آموزش پخت مربای سیب خوشمزه و خوش رنگ و لعاب خانگی

آموزش پخت مربای سیب خوشمزه و خوش رنگ و لعاب خانگی
۹۰ دقیقه
۱۴۶ کالری

مربای سیب یکی از مرباهای بسیار خوشمزه و پرطرفدار در جهان بشمار می‌رود. علاوه بر مصرف این مربای خوشمزه در وعده صبحانه از آن برای تهیه کیک، تارت و شیرینی نیز استفاده می‌شود. معمولاً برای تهیه مربای سیب از روش‌های متنوعی استفاده می‌شود هم میتوان سیب‌ها را رنده کرد و یا به قطعات کوچک برش داد، علاوه بر این میتوان از قالب‌های مخصوص برای برش سیب‌ها استفاده کرد. باتوجه به خواص فراوانی که سیب دارد استفاده از مربای سیب برای وعده صبحانه انتخاب بسیار مناسبی است. در این بخش با روش آسان تهیه آن آشنا خواهید شد تا بصورت خانگی آن را تهیه نمایید، همچنین در ادامه با نکات نگهداری مربا نیز بیشتر آشنا خواهید شد تا این مربای خوشمزه را در مدت طولانی‌تری نگهداری نمایید.

مواد لازم برای تهیه مربای سیب خوشمزه و خوش رنگ خانگی:

 • ۱. سیب: ۱ کیلوگرم
 • ۲. شکر: ۱ کیلوگرم
 • ۳. گلاب: ۴ قاشق غذاخوری
 • ۴. زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری
 • ۵. آب لیمو ترش: ۳ قاشق غذاخوری

طرز تهیه مربای سیب خوشمزه و خوش رنگ خانگی:

 • ۱. آماده کردن سیب :

  برای تهیه مربای محبوب سیب ابتدا لازم است سیب‌ها را بشویید و سپس پوست آنها را جدا کنید. سیب‌ها را از وسط نصف کرده و هسته آنها را خارج کنید. حال با توجه به انتخاب خود میتوانید سیب‌ها را بصورت مکعبی و یا با استفاده از قالب به قطعات کوچک برش دهید. سیب‌های خرد شده را در کاسه ریخته و ۱ لیوان آب را همراه با لیمو ترش به آن اضافه نمایید و زمان دهید تا در مایع استراحت کند.

 • ۲. تهیه شربت مربا :

  با توجه به حجم سیب‌ها، قابلمه‌ای با سایز مناسب انتخاب کرده و تا نیمی از آن را آب کنید. پس از بجوش آمدن آب، شکر را کم کم داخل قابلمه اضافه کرده و شروع به هم زدن آن کنید تا بصورت کامل در آب حل شود.

 • ۳. اضافه کردن سیب‌ به شربت :

  در این زمان سیب‌ها را در آبکش ریخته تا آب اضافی آن گرفته شود و سپس سیب‌ها را داخل شربت در حال جوش اضافه نمایید. حال میتوانید زعفران دم شده را نیز به مخلوط اضافه کرده و مواد را بخوبی با هم ترکیب نمایید تا کاملاً یکدست شود و زعفران در کل مایع پخش شود. حرارت را روی شعله متوسط قرار داده و به مدت ۳۰ الی ۴۵ دقیقه زمان دهید تا شربت غلیظ شود.

 • ۴. مرحله نهایی و تست مربا :

  پس از گذشت زمان مورد نظر سیب‌ها را تست نمایید. در صورتی که سیب‌ها کاملاً نرم شده بود و شربت مربا نیز غلظت مورد نظر را داشت می‌توانید شعله زیر قابلمه را خاموش کنید. در مرحله آخر گلاب را به مربا اضافه کرده و به آرامی آن را مخلوط کنید تا مربای شما خوش عطر شود.

طرز تهیه مربای سیب سبز

برای تهیه مربا با سیب سبز لازم است نکاتی رعایت شود و روش تهیه آن نیز مقداری متفاوت خواهد بود. در ادامه با روش تهیه مربای سیب سبز آشنا خواهید شد.

مواد لازم برای تهیه مربای سیب سبز خوشمزه:

۱. سیب سبز: ۱ کیلوگرم

۲. شکر: ۷۰۰ الی ۸۰۰ گرم

۳. سرکه سفید: ۱/۲ لیوان

۴. چوب دارچین: ۱ تکه

۵. آب: ۲ لیوان

۶. پودر ژله سیب: ۱/۳ بسته

دستور تهیه مربای سیب سبز خوشمزه:

۱. آماده کردن سیب‌ها:

در ابتدا سیب‌ها را بصورت مکعب خرد نمایید و در ظرف مورد نظر اضافه نمایید. در این مرحله آب را در حدی که روی سطح سیب‌ها را بپوشاند اضافه نمایید. سرکه را نیز در این مرحله اضافه کرده و به مدت 1 ساعت زمان دهید تا سیب‌ها در مخلوط آب و سرکه قرار بگیرد.

۲. شربت مربا:

قابلمه با سایز مناسب را انتخاب کرده و 2 لیوان آب و شکر را نیز به آن اضافه کنید و زمان دهید تا شکر در آب حل شود. تا زمانی که شکر به قوام مورد نظر برسد لازم است شربت روی حرارت باقی بماند. حال در این مرحله سیب‌ها را از صافی عبور داده و به شهد اضافه نمایید و زمان دهید تا سیب ها نرم شود.

۳. نگهداری مربا:

پس از نرم شدن سیب‌ها و به قوام رسیدن شربت میتوانید حرارت زیر قابلمه را خاموش کرده و چوب دارچین را از داخل مربا خارج کنید. زمان دهید تا مربا خنک شود و سپس در شیشه درب دار ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

آیدی پست اشتباه است

نکات لازم زمان تهیه مربای سیب:

 • میتوانید جوهر لیمو را جایگزین آب لیمو کنید و زمان خیس کردن سیب از نوک قاشق چایخوری جوهر لیمو استفاده کنید.
 • برای تهیه مربا دقت کنید تا به میزان مناسب شکر اضافه شود. بطور کلی برای یک کیلو میوه لازم است تا از ۱ کیلو شکر استفاده شود. برخی از میوه جات که شیرین هستند میتوان زمان تهیه مربا میزان شکر را کاهش داد و بجای ۱ کیلو از ۷۰۰ گرم شکر استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از تغییر رنگ مربا در زمان پخت درب ظرف را نگذارید.
 • برای آنکه مربا خوش عطر شود میتوان از گلاب و یا دیگر اسانس‌ها استفاده کرد. دقت داشته باشید باید آن‌ها را در پایان پخت اضافه نمایید تا عطر مورد نظر را به مربا بدهد.
 • برای پخت مربای سیب میتوانید از قابلمه لعابی و تفلون استفاده نمایید.
 • به جهت جلوگیری از شکرک مربا میتوان مقداری آب جوش در مربا بریزید و پس از ۱ الی ۲ جوش مربا کاملاً یکدست و شکرک رفع خواهد شد.
 • حتماً دقت کنید شربت مربا به میزان مناسب به غلظت برسد در غیر اینصورت در طولانی مدت کپک خواهد زد.
 • برای چک کردن قوام شربت میتوان مقداری از آن را با قاشق برداشته و زمان دهید تا سرو شود.
 • در صورتی که شربت کشدار و حالت عسل باشد و به سختی از قاشق بریزد مربا به قوام مورد نظر رسیده است.

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم شربت سیب:

انرژی (کالری): ۱۴۶ کیلو

کربوهیدارت: ۳۷/۵۹ گرم

پروتئین: ۰/۰۸ گرم

چربی: ۰/۱۱ گرم

آب: ۲۶/۷۱ گرم

فیبر: ۰/۷۵ گرم

قند: ۳۶/۷۱ گرم

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۴.