Skip to content

آموزش پخت شیرینی پاپیونی خوشمزه با خمیر هزارلا

شیرینی پاپیونی
۲۰ دقیقه
۱۷۰ کالری
ایران

یکی از شیرینی‌های بسیار خوشمزه که در اکثر شیرینی فروشی‌ها نیز یافت می‌شود شیرینی پاپیونی است. این شیرینی خوشمزه از قدیم الایام نیز در اکثر مراسمات مذهبی و اعیاد استفاده می‌شد و هم اکنون نیز جزو شیرینی‌های محبوب و پرطرفدار به شمار می‌رود . تهیه این شیرینی بسیار آسان است و افرادی که علاقه به پخت کیک و شیرینی خانگی دارند براحتی می‌توانند شیرینی پاپیونی با خمیر هزارلا را در منزل تهیه کنند. تهیه خمیر هزارلایه نیز هم بصورت خانگی امکان پذیر است و همچنین برای تسریع و راحتی مراحل امکان خرید آن بصورت بصورت آماده وجود دارد. در ادامه با آموزش پخت این شیرینی خوشمزه آشنا خواهید شد و براحتی میتوانید آن را در منزل تهیه نمایید.

مواد لازم برای تهیه شیرینی پاپیونی خوشمزه با خمیر هزارلا :

 • ۱. آرد سفید: ۲۵۰ گرم
 • ۲. کره: ۲۲۵ گرم
 • ۳. نمک: ۱/۲ قاشق چایخوری
 • ۴. پودر قند: به میزان لازم

طرز تهیه شیرینی پاپیونی خوشمزه با خمیر هزارلا :

 • ۱. مخلوط آرد و کره :

  برای تهیه خمیر هزار لایه ابتدا لازم است کره به دمای محیط برسد. حال کره را در ظرف مناسب قرار داده و سپس بخوبی هم بزنید تا نرم شود. حال آرد را طی دو مرحله الک کنید و سپس با نمک مخلوط کنید. آرد را روی سطح کار خود ریخته و وسط آن را گود کنید. ۱۰۰ گرم از کره را به همراه آب در وسط آرد ریخته و به آرامی شروع به مخلوط کردن مواد کنید تا حالت خمیری پیدا کند.

 • ۲. استراحت دادن خمیر :

  خمیر شکل گرفته را در کیسه ریخته و به مدت ۲ ساعت در جای گرم قرار دهید و روی آن را بپوشانید تا در نهایت بعمل بیاید.

 • ۳. باز و بسته کردن خمیر :

  پس از گذشت زمان مشخص شده خمیر را از کیسه خارج کرده و با استفاده از چاقو خمیر را به شکل + برش بزنید و سپس با کمک وردنه به آرامی خمیر را باز کنید. ۱۲۵ گرم کره باقی مانده را در وسط خمیر قرار داده و خمیر را از کنار روی آن برگردانید. در نهایت خمیر بدست آمده را با وردنه به شکل مستطیل باز کنید. این کار را ۵ بار تکرار کنید و هر بار از طول و عرض خمیر را باز و بسته کنید.

 • ۴. استراحت دادن خمیر :

  حال میتوانید خمیر را به مدت ۳۰ دقیقه استراحت دهید و مجدداً ۴ الی ۵ بار عمل باز و بسته کردن خمیر را تکرار کنید و در نهایت خمیر را به مدت ۲۰ دقیقه در یخچال نگهداری کنید. خمیر شما آماده است و برای شیرینی میتوانید از آن استفاده نمایید.

 • ۵. برش دادن خمیر :

  خمیر آماده شده را تا ضخامت ۰/۵ سانتی متر باز کرده و سپس به شکل مربع و یا مستطیل برش بزنید. حال خمیرهای برش داده شده را از وسط پیچ دهید. در این مرحله میتوانید برای براق شدن سطح آن از رومال کردن سفید تخم مرغ و یا مخلوط گلاب و عسل استفاده کنید.

 • ۶. آماده کردن سینی فر :

  فر را با دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد روشن کرده تا بخوبی گرم شود. سینی فر را چرب کرده و انتهای آن کاغذ روغنی بیاندازید. حال شیرینی‌های را با فاصله نسبت به هم داخل سینی فر بچینید و ۲۰ دقیقه زمان دهید تا پخته شود. توجه داشته باشید لازم است در ۱۰ دقیقه اول فر روی دمای ۲۰۰ درجه و در ۱۰ دقیقه دوم روی ۱۷۵ درجه سانتیگراد قرار بگیرد.

 • ۷. تزئین شیرینی :

  پس از پایان زمان پخت شیرینی‌ها را از فر خارج کرده و سپس با استفاده از پودر قند، پودر نارگیل و یا پسته آن را تزئین کنید. در صورت دلخواه میتوانید شیرینی‌ها را داخل شربت بغلتانید تا شهد داشته باشد و سپس روی آن مغز اضافه کنید.

آموزش پخت شیرینی نارگیلی خانگی حرفه ای همراه با نکات طلایی

شیرینی نارگیلی یکی از شیرینی‌های بسیار خوشمزه، سبک و مجلسی است و معمولاً برای ایامی خاص مانند اعیاد استفاده می‌شود. ...

مواد لازم شربت شیرینی:

۱. شکر: ۲ لیوان

۲. گلاب: ۱/۴ لیوان

۳. آب: ۱ لیوان

۴. زعفران دم کرده: ۲ قاشق غذاخوری

۵. آب لیمو: ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه شربت بار:

در ابتدا در یک ظرف مناسب شکر و گلاب را مخلوط کرده و سپس روی حرارت قرار دهید. ۱۰ دقیقه زمان دهید تا شکر کاملاً حل شود و مایع به جوش بیاید. حال زعفران را به مخلوط اضافه کرده و حدوداً ۳ دقیقه زمان دهید تا کاملاً بجوش بیاید. در پایان به شربت آبلیمو اضافه کرده و ۲ دقیقه زمان دهید تا شربت آماده شود و سپس از روی حرارت بردارید.

نکات لازم زمان تهیه شرینی

برای تهیه این شیرینی خوشمزه میتوانید از خمیر هزارلا آماده استفاده کنید.

نحوه برش دادن خمیر کاملاً سلیقه‌ایست. در صورتی که تمایل دارید شرینی کشیده‌تری داشته باشید میتوانید آن را به شکل مستطیل برش بزنید در غیر اینصورت بهتر است خمیر را به شکل مربع برش بزنید.

برای کارکردن با خمیر هزارلا آماده باید دقت کنید مدت طولانی در معرض هوای آزاد قرار نگیرد زیرا در صورتی که یخ آن آب شود کار کردن با آن سخت‌تر می‌شود.

برای الک کردن پودر قند روی شیرینی باید زمان دهید تا خنک شود در غیر اینصورت پودر قند روی سطح شیرینی ذوب خواهد شد.

در صورتی که خمیر بصورت خانگی تهیه شده است میتوانید آن را چند تا زده و داخل کیسه فریزر به مدت چند روز در یخچال نگهداری کنید.

درصورت تمایل میتوانید مقداری شکر و دارچین به خمیر اضافه کرده تا شیرینی خوش طعم‌تری داشته باشید.

یکی از نکات تهیه خمیر هزارلا سرد بودن خمیر است. به هیچ عنوان خمیر نباید ورز داده شود و تمامی موادی که برای تهیه خمیر استفاده می‌شود حتی دست‌ها بهتر است خنک باشد.

برای آن که خمیر پوک‌تری داشته باشید میتوانید از ۲ لیوان آرد کتان و ۱/۴ لیوان آرد سفید معمولی استفاده کنید.

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.