Skip to content

آموزش مرحله به مرحله تهیه حلوا مجلسی زعفرانی با آرد گندم برای نذری

حلوا
۶۵ دقیقه
۴ نفر
۳۰۳ کالری
ایران

یکی از دسرهای بسیار مقوی و سنتی ایرانی حلواست که امروزه در مراسمات مذهبی و سوگواری تهیه می‌شود. حلوا تنها در یک نوع ساده نیست بلکه به روش‌های گوناگونی تهیه می‌گردد. حلوای هویج، حلوای سوهانی، حلوای شیره انگور، حلوای شیر از جمله این موارد است. حلوای عربی نیز نوع دیگری از حلواست که برای تهیه آن از شیرخشک و شربت مخصوص استفاده می‌شود و در کشورهای عرب همراه با قهوه سرو می‌گردد. معمولاً برای مراسمات خاص و نذری حلوای ساده زعفرانی تهیه می‌شود و روش پخت آن نیز راحت است و نیاز به رعایت نکاتی دارد که در ادامه آموزش به آن پرداخته خواهد شد.

مواد لازم برای تهیه حلوا مجلسی زعفرانی:

 • ۱. آرد: ۱ پیمانه
 • ۲. گلاب: ۱/۴ پیمانه
 • ۳. آب: ‍۱ پیمانه
 • ۴. عرق هل: ۱ قاشق چایخوری
 • ۵. شکر: ۱ پیمانه
 • ۶. زعفران دم کرده: ۲ قاشق غذاخوری
 • ۷. روغن مخصوص سرخ کردنی: ۱/۴ لیوان
 • ۸. کره: ۱۲۵ گرم

طرز تهیه حلوا مجلسی زعفرانی:

 • ۱. تهیه شربت حلوا :

  برای تهیه حلوای زعفرانی لازم است در ابتدا شربت را تهیه نمایید. قابلمه‌ای با سایز مناسب انتخاب کرده و سپس آب را همراه با شکر اضافه نمایید. حرارت زیر قابلمه را روی سطح ملایم قرار داده و به آرامی مایع را هم بزنید تا زمانی که شکر در آب حل شود.

 • ۲. اضافه کردن دیگر مواد به شربت:

  پس از حل شدن شکر می‌توانید هل را به همراه گلاب و زعفران اضافه نمایید. حتماً به میزان استفاده از زعفران دقت نمایید تا در نهایت حلوای خوش رنگی داشته باشید. زمان دهید تا شربت بجوش بیاید. پس از آن حرارت را خاموش کرده و شربت را کنار بگذارید.

 • ۳. تفت دادن آرد :

  تابه‌ای مناسب حجم آرد انتخاب کرده و سپس آرد را داخل تابه الک نمایید. در ادامه شروع به تفت دادن آرد تحت حرارت ملایم کنید. حتماً بصورت مداوم آرد را هم بزنید تا تغییر رنگ دهد و بوی خامی آن از بین برود. حدوداً ۴۵ الی ۵۰ دقیقه بصورت مداوم آرد را هم بزنید.

 • ۴. سرخ کردن آرد با روغن:

  پس از تغییر رنگ آرد بار دیگر آن را الک نمایید و داخل ماهیتابه بریزید. حال روغن و کره را به آرد اضافه کرده و آرد را مجدداً تفت دهید تا زمانی که کره بخوبی ذوب شود و با آرد ترکیب شود. در این مرحله ممکن است آرد مقداری گلوله‌ای شود که با هم زدن مداوم باز خواهد شد. حدوداً ۱۰ دقیقه به تفت دادن آرد ادامه دهید و سپس شربت را کم کم به تابه اضافه نمایید و حلوا را بصورت مداوم هم بزنید. هم زدن حلوا را تا زمانی که از حالت شل و آبکی خارج شود ادامه دهید.

 • ۵. سرو کردن حلوا :

  زمانی که حلوا به حالت یکپارچه شد و امکان تکان دادن آن بصورت گهواره‌ای وجود داشت حلوا آماده است. نکته‌ای که زمان تهیه حلوا وجود دارد این است که وقتی حلوا حالت خمیری به خود گرفت قابلمه و یا تابه را از روی حرارت برداشته و به دو طرف تکان دهید این کار باعث می‌شود حلوا جا افتاده شده و روغن بیاندازد.

طرز تهیه حلوای زرد زعفرانی:

برای آنکه حلوای روشن‌تر و زرد رنگی داشته باشید آرد را به میزان کمتری تفت دهید. تفت دادن آرد در حدی باشد که رنگ آن روشن باشد. حال برای آنکه رنگ حلوا خوش رنگ‌تر شده و عطر و طعم بهتری داشته باشد لازم است ۲ الی ۳ برابر زعفران گفته شده در مواد اولیه را استفاده نمایید.

طرز تهیه حلوای هویج خوشمزه و خوشرنگ مجلسی

یکی از حلواهای بسیار خوش طعم و خوش رنگ ایرانی حلوای هویج است. بدلیل عطر و طعم فوق العاده این ...

حلوای قهوه‌ای تیره و یا سیاه:

برای داشتن حلوای تیره لازم است مدت بیشتری آن را تفت دهید. دقت کنید میزان تفت دادن آرد در حدی باشد که آرد نسوزد چرا که عطر و طعم حلوا را خراب خواهد کرد. همچنین میتوانید از پودر کاکائو و یا شکلات تخته‌ای استفاده نمایید. در مرحله‌ای که آرد و روغن را مخلوط کردید مقداری از شکلات آب شد و یا پودر کاکائو را اضافه نمایید تا در نهایت رنگ حلوا رو به تیرگی برود.

حلوای آرد برنج:

برای تهیه حلوا با آرد برنج لازم است تنها ۱ لیوان آرد برنج را جایگزین آرد گندم کنید و از دیگر مواد گفته شده نیز به همان میزان استفاده نمایید.

برای تفت دادن آرد ابتدا مقداری روغن در تابه ۲۴۰ دسته کوتاه پارس ریخته و پس از داغ شدن آرد برنج را اضافه نمایید و بخوبی مخلوط کنید تا آرد تفت بخورد و بوی آرد بلند شود و سپس مانند مراحل قبلی عمل کرده و شهد آماده شده را اضافه نمایید. در نهایت میتوانید حلوا را بصورت لوزی برش داده و حلوای لوزی خود را سرو نمایید.

 نکات لازم زمان تهیه حلوا:

در صورتی که روغن زیادی به حلوا اضافه نمودید می‌توانید مقداری آرد به حلوا اضافه نمایید تا از حالت شل بودن خارج شود.

اگر شربت حلوا سرد شده باشد ترکیب آن با حلوا سخت خواهد بود و حلوا بخوبی منسجم نمی‌شود.

برای دو رنگ شدن حلوا لازم است در انتها نصف حلوا را جدا کرده و به آن پودر کاکائو اضافه نمایید.

اضافه کردن کره زمان تهیه حلوا عطر خوشی به حلوا میدهد.

در حین پخت دقت کنید آرد را بخوبی تفت دهید. رها کردن آرد باعث سوختن آن خواهد شد و در نهایت روی عطر و طعم آن تاثیر خواهد گذاشت.

در صورتی که از میزان زیادی شربت استفاده کرده اید میتوانید حلوا را روی حرارت قرار دهید تا کم کم آب آن ذوب شده و حلوا منسجم شود.

برای قوی شدن حلوا می‌توانید آرد سنگک را جایگزین آرد سفید کنید.

برای براق شدن و روغن انداختن حلوا میتوانید روغن مایع استفاده نمایید و برای پوک شدن حلوا نیز می‌توانید از روغن جامد استفاده نمایید.

سرویس قابلمه نوزاد ۴ پارچه دسته فلزی

سرویس نوزاد ۴ پارچه پارس استیل از محصولاتی است که با توجه به حجم مناسب و سایز کاربردی آن را ...

مشاهده محصول

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم حلوا

انرژی: ۳۰۴ گرم

چربی: ۱۱/۸۴ گرم

قند: ۲۴/۱۰ گرم

کربوهیدارت: ۴۶/۶۲ گرم

آب: ۲/۲۸ گرم

کلسترول: ۳۱/۰۲ میلی گرم

پروتئین: ۳/۵۳ گرم

فیبر: ۰/۰۵ گرم

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.