Skip to content

آموزش دستور پخت انواع نان قابلمه‌ای شیرین و ساده

دستور پخت نان قابلمه ای
۷۵ دقیقه

پخت نان یکی از لذت بخش‌ترین کارها در آشپزخانه برای افرادی که فرصت کافی و علاقه به آشپزی دارند، می‌باشد. از جمله مزیت‌های پخت نان در خانه این است که میتوانید بدون خروج از منزل و قرار گرفتن در دیگر محیط‌ها بخصوص در شرایط کرونا نان مورد علاقه خود را تهیه و بصورت تازه میل کنید و از سلامت آن نیز مطمئن شوید. برای پخت نان الزامی به وجود تنور و یا فر نیست و میتوانید با روش‌های آسان براحتی روی گاز و داخل ماهیتابه و یا ساج نان پزی تهیه کنید. اگرچه ممکن پخت نان در خانه دشوار باشد، اما لذت شیرینی دارد که ارزش یکبار امتحان کردن را دارد. ممکن است پخت نان همراه با فر را امتحان کرده باشید ولی در این مطلب پیشنهاد میکنیم روش پخت نان روی گاز را هم امتحان کنید.

مواد لازم برای تهیه انواع نان قابلمه‌ای شیرین و ساده:

 • ۱. شیر: ۱/۲ پیمانه
 • ۲. آرد سفید: ۲ پیمانه
 • ۳. ماست: ۱/۲ پیمانه
 • ۴. نمک: ۱/۲ قاشق چایخوری
 • ۵. روغن مایع: ۱/۴ پیمانه
 • ۶. بکینگ پودر: ۱ قاشق چایخوری
 • ۷. خمیر مایه خشک: ۱ قاشق غذاخوری
 • ۸. شکر: یک قاشق غذاخوری (در صورتی که تمایل دارید نان مقداری شیرین شود)

طرز تهیه انواع نان قابلمه‌ای شیرین و ساده:

 • ۱. مخلوط کردن ماست، روغن و شیر :

  در ابتدا ماست، روغن و شیر را در ظرف مناسبی مخلوط نمایید و سپس خمیر مایه را به آن اضافه کنید. در صورت دلخواه می‌توانید یک قاشق شکر در این مرحله به مخلوط خود اضافه نمایید و حدوداً ۲ دقیقه اجازه دهید در همان حالت باقی بماند و سپس مخلوط آرد، نمک و بکینگ پودر را که از قبل از الک عبور داده‌اید به آن اضافه نمایید و حتماً با یک قاشق چوبی بخوبی تمامی مواد را مخلوط نمایید تا خمیر یکپارچه‌ای بدست آید.

 • ۲. ورز دادن خمیر :

  حدوداً ۱۰ دقیقه باید خمیر را ورز دهید و در صورتی که احساس کردید خمیر چسبیده است میتوانید مقداری آرد روی تخته بپاشید تا راحت‌تر مخلوط، جمع و منسجم شود.

 • ۳. زمان لازم برای پف کردن خمیر:

  در ادامه برای عمل آمدن خمیر لازم است آن را به مدت ۱ ساعت در یک ظرف که از قبل چرب کرده‌اید قرار داده و سطح آن را بپوشانید و در جای به نسبت گرمی قرار دهید.

 • ۴. چانه گیری :

  مشاهده خواهید کرد حجم خمیر دو برابر شده است. لازم است مجدداً آن را ورز دهید و پف آن را بخوابانید سپس به شکل لوله جدا کنید و با چاقو به ۱۰ تکه تقسیم کنید.

 • ۵. استراحت خمیر :

  هر کدام از خمیرهای جدا شده یک چانه هستند که لازم است به آرامی و با دست ورز دهید و گرد کنید سپس روی سطح آن‌ها مقداری آرد بپاشید و روی آن یک پارچه بکشید تا کاملا پوشیده شود. ۱۰ دقیقه زمان دهید تا خمیر استراحت کند.

 • ۶. پخت نان در ماهیتابه :

  در مرحله بعد یک ماهیتابه با سایز مناسب انتخاب کرده و سطح آن را چرب کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید. لازم است در کنار ماهیتابه یک کاسه آب و برس نیز قرار دهید چرا که در مراحل بعدی و برای پهن کردن نان به آن نیاز است.

  سطح مناسب و صافی را انتخاب کرده و روی آن آرد بپاشید، سپس یک چونه از زیر پارچه بیرون بیاورید و روی سطح با وردنه و یا شبیه به آن چونه را صاف کنید تا حدی که به اندازه ۲ میلی متر ضخامت داشته باشد. میتوانید باز کردن خمیر را با دست هم انجام دهید.

  نان باز شده را داخل ماهیتابه قرار دهید و روی آن را با دست و یا برس خیس کنید و سپس روی آن کنجد و یا سیاه دانه بپاشید.

  در تابه را ببندید و بعد از گذشت حدوداً ۵ دقیقه متوجه حباب‌هایی روی سطح نان خواهید شد. و سطح آن نیز تیره‌تر خواهد شد، در این زمان نان را برگردانید تا پشت آن نیز پخته و تیره‌تر شود.

  تقریباً در هر ماهیتابه میتوان ۲ نان را جای داد و در صورتی که شعله گاز داری سایز مناسب باشد و کف ماهیتابه را پوشش دهد میتوانید برای داشتن نان بزرگ‌تر سایز چونه‌ها را بزرگتر بگیرید و تقریباً خمیر را بجای ۱۰ قسمت به ۵ قسمت تقسیم نمایید.

 مواد لازم برای تهیه نان قابلمه‌ای بدون خمیر مایه:

در صورتی که برای پخت نان خانگی دسترسی به خمیر مایه ندارید میتوانید به راحتی از این روش پخت استفاده کنید.

۱. آرد سفید گندم: ۲ لیوان

۲. بکینگ پودر تازه: ۱ قاشق چایخوری

۳. نمک: ۱ قاشق چایخوری

۴. آب: ۱/۲ لیوان

۵. روغن: ۱/۳ لیوان

طرز تهیه آسان نان جزغاله در قابلمه با روغن دنبه

در گذشته مردم برای پخت و پز غذاها عموماً از روغن دنبه گوسفند استفاده می‌کردند. به این ترتیب که دنبه‌ها ...

روش تهیه نان قابلمه‌ای بدون خمیر مایه:

۱. مخلوط کردن مواد:

در مرحله اول لازم است آرد، نمک و بکینگ پودر را با هم مخلوط کرده و از الک عبور دهید. سپس در یک ظرف مناسبی قرار دهید و وسط ظرف را خالی کرده تا مخلوط آب و روغن را اضافه نمایید. تمامی مواد را داخل ظرف به خوبی مخلوط کنید و شروع کنید به ورز دادن آن، دقت کنید تمامی مراحل ورز دادن را تقریباً تا ۱۰۰ مرتبه انجام دهید. بخوبی خمیر را بکشید و سپس در دستان خود مشت کرده و آن را روی سطح بکوبید. اگر تمامی مراحل را بخوبی انجام دهید تقریباً یک خمیر نرم و لطیفی به عمل می‌آید.

۲. استراحت دادن به خمیر مایع:

پس از بدست آمدن خمیر روی سطح آن را بپوشانید و حدوداً ۳۰ دقیقه زمان دهید تا خمیر استراحت کند.

۳. عمل آمدن خمیر مایع:

یک سطح مناسب را انتخاب کرده و روی آن را آرد بپاشید، پس از گذشت ۳۰ دقیقه و عمل آمدن خمیر به اندازه یک چانه از خمیر جدا کنید و با وردنه روی سطح صاف پهن کنید.

۴. پخت نان:

سپس خمیر پهن شده را روی تابه نسوز پهن کرده و اجازه دهید روی حرارت ملایم بپزد و پس از حباب زدن نان آن را برگردانید تا سمت دیگر نان بپزد.

پس از پایان پخت هر نان آن را داخل پارچه قرار دهید تا خشک نشود.

نکات لازم برای تهیه نان قابلمه ای

 • در صورتی که خمیر چسندگی دارد هرگز از آرد بیشتر استفاده نکنید. تنها کافیست به مدت ۱۰ دقیقه خمیر را ورز دهید و اگر خمیر خیلی چسبنده بود مقداری آرد روی تخته بریزید تا خمیر جمع شود.
 • قبل از پهن کردن خمیر روی سطح تخت آرد بپاشید.
 • پس از پخت هر نان مجدداً سطح آن را چرب نمایید تا نان بعدی را بتوانید بپزید.
 • برای شیرین شدن نان میتوانید از ۳ قاشق شکر استفاده کنید.
امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.