Skip to content
نکات خرید و نگهداری برنج

آشنایی با برنج و نکات خرید و نگهداری آن

روش های نگهداری از برنج در خانه برای حفظ کیفیت این ماده غذایی بسیار حائز اهمیت هستند. رنگ اصلی برنج، زمانی که هنوز در پوسته خود قرار دارد، قهوه ای رنگ است و برنج قهوه ای نامیده می شود و به دلیل سبوس دار بودن، دیر هضم است.

انتخاب برنج

برنج اعلا برنجی است انباری، خشک، نیمه بلوری، بلند، باریک، سفت و بدون خرده برنج که به آسانی زیر دندان خرد نمی شود و رنگ آن متمایل به زرد است. برای تشخیص عطر و طعم برنج، مقداری از آن را بین کف دو دست، خوب به یکدیگر مالیده و با دهان روی آن بدمید، در این لحظه، باید عطر برنج اعلا به مشام برسد.

نگهداری برنج

برنج را در مکانی خشک، بالاتر از سطح زمین و دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. زیر رطوبت برنج را خراب می کند و نور خورشید باعث می شود برنج خرد شود. برای انبارکردن آن مقداری نمک روی برنج بریزید و آن را زیر و رو کنید؛ بدین ترتیب لایه ای از نمک روی دانه های برنج را می پوشاند و موجب می شود برنج آسیب نبیند.

دور نگه داشتن برنج از حشرات

از آنجا که برنج در مزرع کشت می‌شود، یکی از نگرانی‌ها در نگهداری طولانی مدت آن، آفات است. برای ذخیره سازی کوتاه یا بلند مدت برنج، باید آن را در معرض هوا قرار داد، زیرا برخلاف سایر خوراکی‌ها، برنج به مقداری تهویه نیاز دارد تا از فساد آن جلوگیری شود. توجه داشته باشید که اگر برنج را در ظروف دربسته و مهر و موم شده انبار کنید، محیط بهتری برای تولید مثل آفات و حشرات ایجاد کرده‌اید. هوای گرم، اصلی‌ترین دلیل آفت زدن برنج است، این ماده غذایی اگر در معرض هوای گرم قرار بگیرد، «عرق می‌کند» و حشرات و آفات ناخواسته در محیط مرطوب آن شروع به رشد می‌کنند.

قابلمه ۲۸۰ دسته فلزی

از آنجا که پخت غذا در ظروف استیل روشی بسیار سالم است و همچنین در طعم غذا تاثیری نخواهد گذاشت ...

مشاهده محصول

طول عمر برنج

برنج را می‌توان در شرایط مناسب تا دو سال در منزل نگهداری کرد. برنج قهوه‌ای عمر زیادی ندارد و نسبت به برنج سفید زودتر خراب می‌شود. برنج قهوه‌ای را فقط چند سال می‌توان نگهداری کرد، اما در شرایط کاملا مناسب، برنج سفید را  تا ۳۰ سال می‌توان در انبار نگهداری کرد.

دمای ایده‌آل برای نگهداری برنج، ۴/۵ درجه سانتیگراد یا کمتر است. برنج تا ۲۵ یا ۳۰ سال، در چنین شرایطی می‌ماند. همچنین می‌توان آن را در دمای ۲۱ درجه نیز نگهداری کرد، اما در این صورت به جذب کننده‌ اکسیژن نیاز است. به علاوه در این شرایط طول عمر برنج حدود ۱۰ سال خواهد بود.

غذا یکی از نیازهای ضروری انسان است. در طول اتفاقات طبیعی یا شرایط بد اقتصادی، برنج می‌تواند یکی از مقرون به صرفه‌ترین خوراک‌ها باشد، به خصوص اینکه در مقایسه با میوه، سبزیجات و گوشت، مدت زمان بیشتری می‌توان آن را ذخیره کرد. البته برای این منظور باید از روش های نگهداری برنج در خانه استفاده کنید و همینطور از ظروف مناسب جهت پخت استفاده نمایید تا کیفیت آن همچنان حفظ شود.