Skip to content

طرز تهیه دسر پاناکوتا ایتالیایی خوشمزه و مجلسی

دسر پاناکوتا
۱۴۰ دقیقه
۲۷۲ کالری
ایتالیا

یکی از دسرهای بسیار خوشمزه و بین المللی دسر پاناکوتا است که در انواع طرح و طعم‌ها تهیه می‌گردد. این دسر خوشمزه و هیجان انگیز اصالتاً متعلق به کشور ایتالیاست که بصورت سنتی تنها با خامه تهیه می‌گردد اما امروزه با تغییر ذائقه افراد این دستور مقداری تغییر کرده و از شیر در دستورالعمل آن استفاده می‌شود. واژه پاناکوتا به معنی خامه پخته شده است و این دسر در دسته پودینگ ها قرار میگرد. خامه پاناکوتا را در انواع طعم‌های شکلاتی، زعفرانی، قهوه، وانیل و ... می‌توان طعم دار کرد اما بصورت کلی طرز تهیه یکسانی دارد. پاناکوتا جزو دسرهایی است که بهتر است بصورت تک نفره سرو گردد بنابراین برای تهیه این دسر می‌‌توانید از قالب ‌های تک نفره استفاده نمایید. تهیه این دستر خوشمزه بسیار ساده است و شما می‌توانید آن را در کمترین زمان تهیه و میل کنید. در ادامه با طرز تهیه کامل پاناکوتا ایتالیایی بیشتر آشنا خواهید شد.

مواد لازم برای تهیه دسر پاناکوتا ایتالیایی:

 • ۱. شیر: ۱ پیمانه
 • ۲. شکر: ۱/۲ پیمانه
 • ۳. خامه صبحانه: ۴۰۰ گرم
 • ۴. پودر ژلاتین: ۳ قاشق چایخوری
 • ۵. وانیل: ۱/۲ قاشق چایخوری
 • ۶. پودر قند: ۲ قاشق چایخوری
 • ۷. میوه به دلخواه جهت تهیه سس

طرز تهیه دسر پاناکوتا ایتالیایی:

 • ۱. گرم کردن شیر :

  در ابتدا قابلمه‌ای با سایز متوسط روی حرارت ملایم قرار داده و سپس زمان دهید تا شیر مقداری گرم شود. پس از ولرم شدن شیر حرارت زیر گاز را خاموش کرده و یک ملاقه از شیر را به داخل کاسه اضافه نمایید.

 • ۲. اضافه کردن پودر ژلاتین:

  حال بصورت کم کم پودر ژلاتین را به شیر اضافه کرده و هم بزنید تا بصورت کامل با یکدیگر مخلوط شوند و پودر ژلاتین در شیر گلوله‌ای نشود. برای آنکه پودر ژلاتین بطور یکدست با شیر حل شود می‌توانید از روش بن ماری استفاده نمایید و کاسه را روی قابلمه حاوی آب جوش قرار دهید. پس از آنکه محتویات داخل کاسه کاملاً سفت شد باقیمانده شیر را اضافه کرده و هم بزنید. مجدداً قابلمه را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید. لازم است بصورت مداوم شیر را هم بزنید و از جوشیدن آن جلوگیری نمایید.

 • ۳. مخلوط خامه و شکر :

  خامه صبحانه و ۱/۲ پیمانه شکر را با کمک همزن بخوبی مخلوط کرده تا کاملاً فرم یکدستی بخود بگیرد. مخلوط خامه و شکر را به قابلمه محتوی شیر اضافه نمایید و مجدداً کلیه مواد را هم بزنید تا با یکدیگر ترکیب شود. در پایان ۱/۲ قاشق چایخوری وانیل را به قابلمه اضافه کرده و بخوبی مخلوط کنید.

 • ۴. ریختن مواد در قالب :

  پس از آن که ترکیب داخل قابلمه کاملاً یکدست شد قابلمه را از روی حرارت برداشته و زمان دهید تا پاناکوتا خنک شود. پس از خنک شدن ترکیب آن را در قالب‌های مورد نظر خود ریخته و سپس به مدت ۵ الی ۶ ساعت در یخچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و سفت شود.

 • ۵. تهیه سس :

  برای تهیه سس روی پاناکوتا لازم است میوه دلخواه خود را چندین ساعت در فریزر قرار داده تا کاملاً یخ بزند. حال میوه‌های یخ زده را به همراه ۲ قاشق پودر قند در میکسر ریخته و شروع به خرد کردن کنید. پس از آنکه ترکیب کاملاً یکدست شد می‌توانید روی پاناکوتا ریخته و سرو نمایید. همچنین می‌توان میوه مورد نظر خود را برش زده و همراه با پاناکوتا سرو نمایید.

شیرجوش ۱۶۰ دسته فلزی

شیرجوش ۱۶۰ با گنجایش ۱/۹ لیتر برای گرم کردن شیر، تهیه سس، نوشیدنی‌های گرم و سایر غذاها مناسب است. بدنه ...

مشاهده محصول

مواد لازم پاناکوتا سه رنگ:

شیر: ۴ لیوان

شکر: ۵ قاشق غذاخوری

پودر ژلاتین: ۴ قاشق غذاخوری

آب سرد: ۱/۲ لیوان

خامه صبحانه: ۲۰۰ گرم

وانیل: نوک قاشق مرباخوری

پودر کاکائو: ۲ قاشق غذاخوری

پودر نسکافه: ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه دسر پاناکوتا سه رنگ:

برای تهیه این مدل پاناکوتا مجلسی ابتدا قابلمه را روی حرارت ملایم قرار داده و سپس شیر را به همراه شکر اضافه نمایید. لازم است ترکیب شیر و شکر را بصورت مداوم مخلوط کنید تا کاملاً ترکیب یکدستی ایجاد شود و ذرات شکر در شیر حل شود.

در کاسه‌ای مجزا پودر ژلاتین را به همراه آب سرد بصورت کامل ترکیب کنید و سپس کاسه را روی بخار آب و کتری یا سماور قرار دهید تا حل شود.

در این مرحله لازم است خامه بصورت کاملاً روان و یکدست باشد بنابراین می‌توانید تابه کوچکی را انتخاب کرده و پس از افزودن خامه روی حرارت ملایم قرار دهید تا حالت مایع بخود بگیرد.

خامه و مایع ژلاتین را به مخلوط شیر اضافه کرده و مجدداً کلیه مواد را با یکدیگر ترکیب نمایید تا کاملاً یکدست شود.

برای تهیه پاناکوتا سه رنگ لازم است در این مرحله مایع پاناکوتا را به دسته تقسیم نمایید و به هریک به دلخواه خود یک طعم دهنده اضافه نمایید.

برای این دستور تهیه پودر کاکائو را با مقدار کمی آبجوش حل کرده و سپس به یک قسمت از مایع پودینگ اضافه نمایید و بخوبی مخلوط کنید تا یکدست شود.

برای باقی مانده مایع پودینگ نیز لازم است به یک قسمت جدا شده وانیل و به قسمت دیگر پودر نسکافه اضافه نموده و بصورت مجزا هر دو ترکیب را بخوبی مخلوط کنید تا مایع کاملاً یکدست شود.

پس از آن که ترکیب‌ها کاملاً یکدست شد زمان دهید تا هر سه مایع پودینگ کاملاً خنک شود.

پس از خنک شدن مایع پاناکوتا لازم است قالب مناسبی را انتخاب کرده و ابتدا پاناکوتا شکلاتی را اضافه نمایید. قالب را داخل یخچال قرار داده تا مایع خودش را بگیرد. در مرحله بعدی مایع پاناکوتا نسکافه‌ای را اضافه کرده و مجدداً داخل یخچال قرار دهید تا سفت شود و در پایان نیز لازم است مایع وانیلی را اضافه نمایید.

به مدت ۶ الی ۷ ساعت قالب‌ها را داخل یخچال قرار داده تا بصورت کامل خودش را بگیرد و سپس سرو نمایید.

نکات لازم زمان تهیه پاناکوتا:

برای آنکه دسر بافت لطیف‌تری داشته باشد می‌توان بجای استفاده از پودر ژلاتین از ورق آن استفاده کرد. هر ورق ژلاتین با یک قاشق پودر آن برابر است.

میزان استفاده از شکر کاملاً به ذائقه شما بستگی دارد.

برای تهیه پاناکوتا چند رنگ دقت کنید حتماً لایه زیرین خودش را گرفته باشد.

هرگز برای روان شدن پودر ژلاتین آن را روی حرارت مستقیم قرار ندهید و از روش بنماری استفاده کنید.

برای آنکه زمان سرو براحتی بتوانید دسر را از داخل قالب خارج کنید لازم است مدتی داخل آب گرم قرار دهید.

زمان مخلوط شدن مایع ژلاتینی و شیر و خامه دقت کنید هر دو مخلوط کاملاً گرم و هم دما باشند تا بخوبی با یکدیگر ترکیب گردند.

طرز تهیه پودینگ شکلاتی قالبی فوری با فوت و فن مخصوص

یکی از دسرهای بسیار خوشمزه و جهانی پودینگ است. ماده اصلی برای تهیه پودینگ شیر وشکر می‌باشد که برای تهیه ...

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم پاناکوتا:

کالری: ۲۷۲

چربی: ۲۲ گرم

کلسترول: ۵۴ میلی گرم

چربی اشباع: ۱۳ گرم

کربوهیدرات: ۲۱ گرم

چربی اشباع نشده: ۴ گرم

سدیم: ۱۹ میلی گرم

پتاسیم: ۴۰ میلی گرم

فیبر: ۱ گرم

قند: ۱۷ گرم

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۲.