Skip to content

طرز تهیه خورشت قیمه بادمجان و سیب زمینی با زودپز

خورشت قیمه در زودپز
۶۵ دقیقه
۴ نفر
۱۵۱ کالری
ایران

یکی از خورشت‌های بسیار خوشمزه و مجلسی ایرانی، خورشت قیمه است که رنگ و لعاب خاصی به سفره‌ها میبخشد و یک پیشنهاد عالی برای سرو در میهمانی‌ها است. بعضی وقت ها برخی از غذاها برای شما تکراری میشود و دوست دارید تنوعی در پخت آن ایجاد کنید و به روش دیگری آن را طبخ کنید بطور مثال همین خورشت قیمه که براحتی میتوانید آن را همراه با بادمجان و گوجه تهیه کنید. تنها تفاوت این خورشت با قیمه وجود بادمجان و گوجه بجای سیب زمینی است. حتماً لازم است زمان پخت نکات لازم را رعایت کنید تا یک غذای بسیار جا افتاده و خوشرنگ داشته باشید. همچنین برای کاهش زمان پخت آن میتوانید از زودپزهای گازی یا برقی استفاده نمایید.

مواد لازم برای تهیه خورشت قیمه سیب زمینی با زودپز:

 • ۱. گوشت خورشتی: ۴۰۰ گرم
 • ۲. لپه: ۲۰۰ گرم
 • ۳. پیاز متوسط: ۲عدد
 • ۴. زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری
 • ۵. روغن مایع: به میزان کافی
 • ۶. لیمو عمانی: ۲ الی ۳ عدد
 • ۷. رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری سر پر
 • ۸. نمک، فلفل سیاه و زردچوبه: به میزان کافی

طرز تهیه خورشت قیمه سیب زمینی با زودپز:

 • ۱. خیس کردن لپه ها:

  ابتدا لازم است برای از بین بردن نفخ و نرم شدن لپه، از ۲ ساعت قبل آن را خیس کنید و سپس در قابلمه ریخته و اجازه دهید چند جوش بخورد تا بوی بد آن نیز رفع شود. لیموعمانی ها را هم با چنگال سوراخ کرده و در آب ولرم قرار دهید تا تلخی آن گرفته شود.

 • ۲. پخت گوشت :

  سپس پیازها را در سایز دلخواه به صورت نگینی خرد کرده و در دیگ زودپز با مقدار مناسب روغن تفت دهید. پس از طلایی شدن پیازها به آن زردچوبه اضافه نمایید و خوب مخلوط کنید تا یکدست شود.

  مرحله ی بعد گوشت را به مخلوط اضافه کنید. پس از تغییر رنگ گوشت در قسمتی دیگری از زودپز، رب گوجه فرنگی را تفت دهید تا حرارت ببیند و بوی خامی آن از بین برود. تمامی مواد را بصورت کامل با هم هم زده و سپس چند لیوان آب ولرم به دیگ زودپز اضافه نمایید. زردچوبه و فلفل را به همراه لیمو عمانی به خورشت اضافه نمایید.

 • ۳. اضافه کردن لپه به خورشت:

  به دلیل اینکه زمان پخت لپه در زودپز نسبت به گوشت متفاوت است بنابراین بهتر است لپه را بصورت جداگانه بپزید و یا اینکه در ۲۰دقیقه پایانی از پخت خورشت حرارت را خاموش کنید و زمان دهید تا فشار زودپز خارج شود و یا برای سرعت در کار آن را زیر آب سرد قرار دهید. پس از خارج شدن فشار زودپز میتوانید لپه‌ها را به خورشت اضافه نمایید.

 • ۴. پخت نهایی خورشت :

  پس از پایان پخت گوشت و لپه میتوانید حرارت را خاموش کرده و اجازه دهید فشار داخل آن خارج شود. درب زودپز را برداشته و مقدار مناسب زعفران را به آن اضافه نمایید. برای جا افتادن بهتر و به اصطلاح روغن انداختن خورشت میتوانید در این مرحله از درب پیرکس همراه با زودپز در صورت موجود بودن استفاده کنید.

  سیب زمینی ها را بصورت جدا سرخ کرده و زمان سرو آن‌ها را به خورشت اضافه کنید.

مواد لازم برای تهیه قیمه بادمجان:

۱. بادمجان قلمی: ۶ عدد

۲. گوشت خورشتی: ۴۰۰ گرم

۳. گوجه فرنگی: ۲ عدد

۴. لپه: ۲۰۰ گرم

۵. پیاز متوسط: ۲ عدد

۶. زعفران دم کرده: ۱ قاشق غذاخوری

۷. روغن مایع: به میزان کافی

۸. رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری سر پر

۹. غوره: ۱ قاشق غذاخوری

۱۰. نمک، فلفل سیاه و زردچوبه: به میزان کافی

خورشت بامیه در زودپز
طرز تهیه خورشت بامیه غلیظ خوزستانی در زودپز (با گوشت و مرغ)

خورشت بامیه یکی از خورشت‌های بسیار خوشمزه ایرانیست که اصالتاً متعلق به جنوب کشور و استان خوزستان است. به دلیل ...

طرز تهیه برای تهیه قیمه بادمجان:

۱. آماده کردن بادمجان:

در ابتدا بادمجان‌ها را پوست بگیرید و از وسط به دو نیم تقسیم کنید. روی سطح آنها نمک بزنید تا آب و تلخی آن گرفته شود و زمان سرخ شدن روغن کمتری جذب بادمجان‌ها شود. پس از گذشت ۳۰ دقیقه می توانید سطح آن را بشویید، خشک کنید و شروع به سرخ کردن بادمجان‌ها کنید.

۲. مراحل پخت:

برای تهیه خورشت قیمه بادمجان با استفاده از زودپز کافیست مانند مراحل قبل عمل نمایید. به همین منظور ابتدا خورشت قیمه را در زودپز پخته و در انتهای پخت، زمان برداشتن درب زودپز زعفران و غوره را هم به خورشت اضافه نمایید. بادمجان و گوجه های سرخ شده را در این مرحله به خورشت اضافه کنید.

در صورتی که خورشت آبدار بود برای جا افتادن بهتر آن میتوانید پس از برداشتن درب زودپز اجازه دهید روی حرارت ملایم چند قل بزنید تا حسابی جا افتاده شود.

نکات کلیدی در پخت خورشت قیمه

 • در صورتی که دوست ندارید از خود غوره در خورشت استفاده نمایید میتوانید از آبغوره و یا گرد لیمو عمانی در انتهای زمان پخت اضافه کنید.
 • در صورتی که برای پخت خورشت از دیگ زودپز استفاده می کنید حتماً به زمان پخت گوشت و لپه توجه کنید. بطور مثال زمان پخت گوشت گاو در زودپزهای پارس استیل بین ۵۰ – ۴۵ دقیقه است. گوشت گوسفند بین ۴۰ – ۳۵ دقیقه، گوشت مرغ بین ۳۰ – ۲۵ دقیقه است. زمان پخت لپه نیز بین ۲۰ – ۱۵ دقیقه است.
 • برای جذب روغن کمتر توسط بادمجان‌ها مقداری از ماست روی سطح آن بریزید این کار تاثیری در طعم بادمجان‌ها نخواهد داشت. همچنین می‌توانید کمی سرکه روی سطح بادمجان‌ها بمالید و سپس سرخ کنید. پس از پایان پخت طعم و بوی سرکه باقی نخواهد ماند.
 • استفاده از گوشت کاملاً اختیاری است و شما میتوانید آن را به صورت گیاهی تهیه نمایید.
 • در صورتی که دوست دارید میتوانید از مقدار کمی رب انار به عنوان چاشنی استفاده کنید.
 • برای طعم خوش خورشت قیمه میتوانید طی مراحل پخت از یک تکه چوب دارچین استفاده کنید.
 • از آنجا که این خورشت باید در انتهای پخت جا افتاده و کم آب باشد بهتر است پس از پایان زمان پخت در زودپز، از درب پیرکس استفاده کنید تا مقداری آب آن تبخیر شود.
 • نمک را در انتهای پخت به خورشت اضافه نمایید تا تاثیری در زمان پخت گوشت نگذارد و باعث دیرپز بودن آن نشود.
 • برای خورشت قیمه سیب زمینی و یا بادمجان میتوانید از گوشت قلقلی چرخ کرده و یا گوشت تکه‌ای هم استفاده کنید. در صورتی که از گوشت تکه‌ای در خورشت قیمه بادمجان استفاده می‌کنید بهتر است گوشت را در سایز بزرگتر نسبت به خورشت قیمه سیب زمینی خرد نمایید.

ارزش غذایی هر ۱۰۰ گرم خورشت قیمه بادمجان

انرژی: ۱۵۱ کیلو کالری

کربوهیدارت: ۱۰/۱۰ گرم

پروتئین: ۷/۹۸ گرم

چربی: ۹/۳۲ گرم

آب: ۷۸/۷۹ گرم

فیبر: ۳/۲۸ گرم

قند: ۲/۶۷ گرم

کلسترول: ۲۷/۷۴ میلی گرم

امتیاز ۵ از ۵، تعداد امتیازات ۶.