Skip to content
تمیز کردن ظروف سوخته

بهترین روش ها برای از بین بردن سوختگی و ته گرفتگی انواع قابلمه

ممکن است بعضی زمان‌ها که سرتان شلوغ است و یا سرگرم کار دیگری هستید متوجه زمان پخت غذا نشوید و همین عامل باعث شود غذا به کف ظرف بچسبد و بسوزد. یکی از عوامل اصلی در طول عمر بیشتر ظروف نگهداری از آنهاست و تمیز کردن ظروف خصوصاً ظروفی که دچار سوختگی شده اند بسیار اهمیت دارد. حتماً توجه داشته باشید که مهم نیست ظروفی که استفاده میکنید از چه جنسی باشد، دشمن اصلی ظروف قاشق و سیم ظرفشویی است چرا که باعث ایجاد خط و خش و از بین رفتن لایه نسوز می‌شود. برای از بین بردن سوختگی‌ها راه حل‌های بسیار ساده‌ای وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

از بین بردن سوختگی ته انواع قابلمه‌ها

نحوه تمیز کردن ظروف استیل

جهت از بین بردن سوختگی ظروف استیل چندین روش را پیشنهاد میکنیم. زمانی که غذا در قابلمه استیل سوخته و مقداری غذا روی سطح آن چسبیده، اولین کار به منظور جلوگیری از  ایجاد خط و خش این است که سعی نکنید با قاشق این سوختگی‌ها را بتراشید. بهتر است از قاشق چوبی، باقی مانده غذای سوخته را از روی سطح ظروف جدا کنید. سپس ظرف را پر از آب داغ کرده و مایع ظرفشویی در آن بریزید و در صورتی که میزان سوختگی زیاد باشد میتوانید از پودر یا قرص ظرفشویی استفاده کنید. پس از چند دقیقه ظرف را بوسیله اسفنج نرم و آب گرم بشویید و خشک کنید.

 روش دیگری که برای از بین بردن سوختگی‌ها پیشنهاد می‌شود استفاده از سرکه در آب جوش است. در این روش ظرف را پر از آب و روی اجاق گاز قرار دهید. زمانی که آب به نقطه جوش رسید یک فنجان سرکه سفید را به آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید داخل قابلمه و یا دیگ بجوشد، سپس اجاق را خاموش کرده و همراه آب گرم و اسکاچ نرم آن را بشویید.

میتوانید از سرکه و جوش شیرین نیز استفاده نمایید و مانند دیگر مراحل عمل کنید. در آخر نیز برای برق انداختن ظروف استیل از گاز پاک کن و شیشه شوی استفاده کنید.

آیا ظروف و قابلمه استیل سرب دارد؟

علاوه بر آلودگی هوا ،آب آشامیدنی ، مواد شیمیایی خانگی که بر سلامت انسان تاثیرگذار هستند، ظروف پخت و پز ...

شستن قابلمه تفلون سوخته

زمانی که ظروف تفلون دچار سوختگی شده باشند برای از بین بردن آن‌ها باید نهایت دقت را داشته باشید، چون داخل ظروف تفلون دارای لایه نچسب هست و زمانی که شما با قاشق و یا سیم ظرفشویی بخواهید آن را برطرف کنید باعث از بین رفتن لایه نسوز خواهد شد. برای از بین بردن سوختگی‌ها ابتدا لازم است اجازه دهید ظروف به دمای محیط برسد، سپس آن را در سینک ظرفشویی قرار داده و روی آن آب داغ بریزید و به وسیله قاشق چوبی به آرامی سعی کنید باقیمانده غذاهای سوخته را از تابه جدا کنید. زمانی که تمامی مواد از سطح ظرف جدا شد سعی کنید با اسفنج نرم و مایع ظرفشویی به خوبی قابلمه و یا تابه را بشویید و آن را تمیز کنید، هیچ گونه چربی و سوختگی روی سطح نباید باقی بماند، در غیر اینصورت لازم است قابلمه و یا تابه تفلون را روی اجاق گاز بگذارید و سطح آن را پر از آب کنید و به آن نصف استکان سرکه سفید اضافه کنید و اجازه دهید محلول با حرارت ملایم بجوشد. پس از جوشیدن یک دستمال و یا حوله خشک را روی سطح قابلمه قرار دهید و متوجه خواهید شد تمامی سوختگی‌ها به سطح دستمال خواهد چسبید و پس از آن میتوانید مجدداً ظرف را شسته و خشک نمایید.

شستن قابلمه چدن

در صورتی که قابلمه چدن دچار سوختگی شد و غذا به سطح آن چسبید، ابتدا زمان دهید تا ظروف سرد شده و به دمای محیط برسد و سپس قسمت‌های سوخته‌ای که روی سطح آن که قابل جدا شدن هست را بکنید و دور بریزید. درون ظرف مقداری آب همراه با مایع ظرفشویی بریزید. در روی آن یک حوله کاغذی پهن کنید، پس از چند دقیقه مشاهده خواهید کرد تمامی غذاهای سوخته از سطح جدا می‌شوند. پس از جدا شدن تمامی سوختگی‌ها قابلمه و یا ماهیتابه چدن را با مایع ظرفشویی و اسفنج نرم بشویید.

روش تمیز کردن قابلمه لعابی

قابلمه لعابی از جمله ظروفی بودند که از قدیم نیز مورد استفاده قرار میگرفت و با رنگ‌های زرد و سبز طرفداران بسیار زیادی داشت. زمان استفاده از این جنس قابلمه حتما دقت کنید دچار سوختگی و یا ته گرفتگی نشود. بهرحال برای از بین بردن این سوختگی‌ها میتوان از ترکیب جوش شیرین در آب استفاده کنید. در این روش لازم است قابلمه که دچار سوختگی شده را پر از آب کرده و اجازه دهید در حرارت ملایم به نقطه جوش برسد، سپس دو قاشق جوش شیرین را اضافه نمایید و برای چند دقیقه زمان دهید تا در قابلمه بجوشد. پس از این مرحله می‌توانید با یک قاشق چوبی سطح آن را خراش دهید تا سوختگی‌ها از قابلمه جدا شود. حال حرارت را خاموش کرده و پس از خنک شدن ظروف آن را بشویید.

تمیز کردن قابلمه مسی سوخته

برای از بین بردن سیاهی، سوختگی و کدر شدن ظروف مسی راه‌های بسیار مختلفی وجود دارد که شما میتوانید در مطلب برق انداختن ظروف مسی بطور کامل تمامی موارد را مطالعه نمایید.

تمیز کردن ظروف گرانیتی سوخته

ابتدا برای از بین بردن سوختگی‌ها لازم است اجازه دهید قابلمه سرد شود و سپس با استفاد از یک قاشق چوبی محتویات سوخته را خارج کنید. درون ظرف را پر از آب کرده و اجازه دهید به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه بماند. سپس با اسکاچ نرم و مایع ظرفشویی قابلمه خود را بشویید. مجددا ظرف را پر از آب کرده و نصف پیمانه به آن سرکه اضافه کنید و زمان دهید تا به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه بجوش بیاید. بعد از شستن ظرف مشاهده خواهید کرد تمامی سوختگی‌ها از بین رفته‌اند.

در روش دیگر میتوانید از جوش شیرین استفاده کنید. به این صورت که اجازه دهید قابلمه خنک شود و آن را بشویید و خشک کنید. مقدار مناسبی از جوش شیرین را با چند قطره آب مخلوط کرده تا بصورت خمیری شود. این خمیر باید به مدت ۶ الی ۸ ساعت روی مواد سوخته باقی بماند و پس از آن قابلمه خود را با اسکاچ نرم بشویید و خشک نمایید.

همچنین برای از بین بردن سوختگی‌ها از نوشابه گازدار نیز میتوان استفاده کرد. به این صورت که مخلوط آب و نوشابه را به مدت ۱۵ دقیقه داخل ظرف بجوشانید و یا اجازه دهید مخلوط به مدت ۲ الی ۳ ساعت داخل قابلمه بماند. هر دو این روش‌ها تاثیر گذار خواهد بود و باعث از بین رفتن سوختگی‌ها خواهد شد.

نحوه شستن قابلمه سرامیکی

برای از بین بردن سوختگی‌های قابلمه سرامیکی لازم است قابلمه را پر از آب کرده و دو قاشق جوش شیرین را به آن اضافه نمایید و روی حرارت قرار دهید. از یک کفگیر چوبی برای هم زدن محلول استفاده کنید و اجازه دهید محلول به مدت 5 دقیقه داخل قابلمه بجوشد و پس از آن حرارت را خاموش کرده تا ظرف خنک شود. حال ظرف را با آب گرم شسته و خشک نمایید.