Skip to content
انواع دیگ زودپز چگونه کار می کند؟

انواع دیگ زودپز چگونه کار می کند؟

از جمله سوالاتی که پس از پخت غذا ممکن است فکر شما را درگیر کند، این است که چگونه این وسیله می‌تواند غذا را در کوتاه‌ترین زمان ممکن با چنین کیفیتی بپزد. در این مطلب علاوه بر آشنایی با عملکرد زودپز اطلاعات کاملی در مورد کار با زودپزهای پارس استیل و روش نگهداری از آن در اختیار شما قرار می‌دهم. تا تمامی ابهامات در مورد این وسیله محبوب از بین برود و شما با اطلاعات کافی از این وسیله استفاده کنید.

عملکرد زودپزها جهت پخت غذا

تمامی دیگ‌های زودپز گازی و برقی تحت فشار بخار آب عمل می کنند. در زودپزهای گازی زمانی که شما موادغذایی همراه با آب، داخل دیگ قرار می‌دهید پس از این که درب آن به درستی بسته شد و روی حرارت قرار گرفت، بخار آب داخل دیگ جمع می‌شود و مواد غذایی تحت فشار این بخار شروع به پخت می‌کند. بنابراین پس از این که بخار به میزان کافی داخل دیگ جمع شد دیگر نیازی نیست که شعله گاز را روی حرارت زیاد قرار دهید چرا که این حرارت تاثیر در پخت غذای شما نخواهد داشت و فقط خطر آفرین خواهد بود.

طرز استفاده از زودپزهای پارس استیل

دیگ های پارس استیل دارای ۴ مدل اصلی هستند ولی از آن جا که نحوه عملکرد دیگ زودپز پارس و پرشیا مشابه یکدیگر است این دو محصول را همراه با هم در یک دسته بندی قرار دادیم.

ديگ زودپز ۶ ليتري پارس (کف سه لایه)

دیگ زودپز ۶ لیتری پارس جزو اولین محصولات تولید شده پارس استیل است. طراحی زیبا، گنجایش مناسب و ماندگاری بالا ...

مشاهده محصول

زودپز های پارس و پرشیا:

 • در مرحله اول دو سوم از دیگ زودپز را از آب و غذا پر کنید. (زمان طبخ غذاهایی مثل سوپ و آش دقت کنید دیگ را تا نیمه پر کنید)
 • در مرحله بعدی درب دیگ را طوری قرار بدهید که علامت فلش روی درب مطابق با فلش روی دسته باشد.
 • درب را به آرامی فشار داده و به طرف چپ بچرخانید تا جائیکه دستگیره ها کاملاً روی هم قرار بگیرند. دقت کنید در صورتی که دستگیرها منطبق هم باشند پخت غذا بصورت سریع اتفاق خواهد افتاد.
 • در مرحله بعدی برای طبخ، اول شعله گاز را تا جایی که از کناره‌های زودپز بالا نزند زیاد کرده و بعد از این که فشار بخار به میزان لازم داخل دیگ جمع شد و میله سوپاپ کار به خط دوم رسید شعله گاز را کم کنید. توجه کنید شعله گاز باید نزدیک‌ترین نقطه به خاموشی باشد تا میله سوپاپ کار از خط دوم بالاتر نرود.
 • بعد از پایان یافتن زمان پخت باید زمان بدهید که حرارت دیگ کمتر شود. سریع ترین راه خنک کردن دیگ قرار دادن آن زیر شیر آب است. بعد از چند دقیقه از خاموش کردن زودپز، دیگ را اول زیر آب ولرم قرار دهید، سپس آرام آرام آب را سرد کنید. این عمل باعث می‌شود فشار داخل دیگ‌ زودپز کم شده و میله سوپاپ کار به جای اولیه خود برگردد. وقتی میله سوپاپ کار به محل اولیه خود بازگشت نشانه این است که هیچ فشاری داخل دیگ نیست، بنابراین درب زودپز را به طرف راست بچرخانید تا فلش روی آن با فلش روی دستگیره دیگ مقابل هم قرار بگیرند. سپس درب را به آرامی بردارید. نکته ای که در این بخش وجود دارد وجود دکمه روی درب پرشیا، که باعث راحتی در باز کردن درب زودپز خواهد شد و شما می توانید این دکمه که مانند قفل عمل می کند را فشار داده و سپس درب را به سمت راست بچرخانید و باز کنید.
 • برای باز کردن درب دیگ هرگز متوسل به زور نشوید. زمانی که درب زودپز به آسانی نچرخد نشانه این است که هنوز داخل زودپز فشار وجود دارد و (سوپاپ کار) به محل اولیه قبل از پخت بازنگشته است. در چنین حالتی زودپز را به کمک شیر آب خنک کنید.

زودپز های شف:

 • در مرحله اول برای بازکردن درب، انگشت خود را روی دکمه روی دسته درب فشار دهید. لبه درب زودپز همراه با صدا باز خواهد شد و شما می توانید درب را بردارید.
 • مرحله بعدی توجه کنید، همیشه زودپز را با حداقل مقدار برابر با ۲ فنجان آب پر کنید. زمان پخت غذاهایی مثل سوپ و آش، نیمی از زودپز باید خالی بماند. برای پخت غذاهای دیگر هم حتماً توجه کنید که بیش از دو سوم زودپز از آب و غذا پر نشود.
 • در مرحله بعد درب را مستقیم روی زودپز قرار دهید. دقت کنید لبه‌های درب در وضعیت باز باشد. کناره‌ های درب زودپز همراه با صدا دور ظرف بسته خواهد شد.
 • در این دیگ با توجه به نوع غذا و طبخ آن، درجه فشار بخار به دو حالت ۱ (پخت آرام) و ۲ (پخت سریع) تنظیم کنید.
 • در این مرحله شعله گاز را زیاد کنید (تا جایی که از کفه خارج نشود) تا فشار داخل دیگ تجمع پیدا کند. با افزایش فشار سوپاپ اطمینان قابل مشاهده می‌شود. زمانی که بخار از سوپاپ خارج می‌شود شعله گاز را در کمترین سطح پخت تنظیم کنید.
 • پس از پایان پخت شعله گاز را خاموش کنید، متوجه می‌شوید که بخار به آرامی و به صورت مرحله‌ای خارج می‌شود. صبر کنید تا فشار بخار کم شود و سپس درجه تنظیم فشار بخار را از ۲ به وضعیت خروج بخار تنظیم کنید. (تغییر وضعیت از ۲ به وضعیت خروج بخار مستقیم نباید انجام شود و ابتدا باید از حالت ۲ به ۱ رفته و سپس به مرحله خروج بخار تنظیم کنید)
 • زمانی که تمام بخار درون دیگ خارج شد می توانید قفل درب را باز کرده و درب دیگ را بردارید.

زودپز های شایا:

 • در مرحله اول برای باز کردن درب، دکمه بازکننده درب زودپز را چرخانده و سپس درب را بردارید.
 • حداقل میزان مصرف آب در این دیگ نیز ۲ فنجان آب می باشد. هنگام طبخ غذاهایی مثل سوپ و آش نیز سطح غذا حداکثر نصف حجم زودپز را اشغال کند. برای دیگر غذاها یک سوم از حجم زودپز باید خالی بماند.
 • زمان بستن درب حتما توجه داشته باشید که دسته درب با دسته بدنه روی هم قرار بگیرند، سپس دکمه درب را بچرخانید تا بسته شود.
 • در دیگ های زودپز شایا نیز مانند شف، تنظیم فشار بخار در دو حالت ۱ و ۲ جهت پخت آرام و سریع در نظر گرفته شده که شما با توجه به نوع غذا و طبخ مورد نیاز درجه فشار را تنظیم می کنید. پس از تنظیم فشار شعله گاز را زیاد نمایید (تا حدی که از کفه خارج نشود).
 • با افزایش فشار داخل دیگ، سوپاپ اطمینان را می توانید مشاهده کنید. بعد از خروج بخار از داخل سوپاپ کار حرارت را کم کنید. از این زمان به بعد پخت غذای شما شروع می شود.
 •  بعد از پایان یافتن پخت، سوپاپ کار را از وضعیت ۲ به وضعیت ۱ و سپس وضعیت خروج بخار تنظیم کنید. مدتی صبر کنید تا بخار درون دیگ خارج شود، پس از این که سوپاپ اطمینان پایین آمد شما می‌توانید درب زودپز را بردارید.

راه اندازی و استفاده از زودپزها برای اولین بار

قبل از اینکه دیگ زودپز را برای اولین بار مورد استفاده قرار دهید، دستورالعملهای زیر را با دقت بخوانید:

-دستورالعمل استفاده از زودپز را با دقت مطالعه کنید.

-جهت براق ماندن ظروف استیل توصیه می کنیم، قبل از استفاده برای اولین بار ۱ لیوان شیر و ۲ لیوان آب را داخل دیگ بجوشانید.

-قبل از هر بار استفاده از زودپز، از تمیز بودن سوپاپ ها، اطمینان حاصل کنید.

-در فرآیند پخت، فشار درون دیگ افزایش پیدا می کند، بنابراین جهت جلوگیری از آسیب دیدگی لازم است ابتدا درب زودپز را کامل و محکم ببندید.

-هیچ وقت دیگ را بیشتر از حجم مشخص شده در بدنه زودپز پر نکنید.

-قبل از بازکردن درب دیگ، چند لحظه دیگ را زیر آب خنک قرار دهید تا فشار داخل دیگ تمام شود.

-هیچ گاه از زودپز درون فر استفاده نکنید.

-همواره و فقط از قطعات یدکی اصلی استفاده کنید.

طرز استفاده از دیگ زودپز قدیمی

قدیمی ترین دیگ زودپز تولید شده پارس استیل، ۶ لیتری پارس می باشد. روش استفاده از دیگ های پارس همانطور که در بخش قبل (به صورت کامل و مرحله ای) گفته شد بسیار راحت است، به شرط این که شما به همه‌ی موارد ذکر شده توجه داشته باشید.

چه نوع زودپزی بخریم

زودپزها با مدل های بسیار متنوعی از جمله زودپزهای دوقلو، همراه با درب پیرکس یا سبد بخار پز و کلیپسو بسته به نیاز شما وجود دارد. در ابتدا باید ببینید چه زودپزی، با چه حجم و امکاناتی بیشتر مورد استفاده شما قرار می‌گیرد. امروزه برندهای مختلف داخلی و خارجی در تولید زودپز فعالیت می‌کنند. از میان آنها می‌توان به زودپزهای دسینی، زودپزهای تفال و یونیک اشاره کرد که از برندهای خارجی هستند که با توجه به مارک بودنشان طرفداران خاص خود را دارند. در میان افرادی نیز به دنبال کیفیت کالا هستند و تولید داخل یا خارج برای آنها اهمیت ندارد، بنابراین اولین انتخاب آنها بدون اغراق پارس استیل خواهد بود چرا که با گذشت بیش از ۳۵ سال دارای اعتبار بالایی در میان مصرف‌کنندگان می‌باشد و همچنین در کنار کیفیت قیمت پایین تری نسبت به رقبای خارجی دارد.