Skip to content
دیگ زودپز 7 لیتری پارس

آیا ظروف و قابلمه استیل سرب دارد؟

علاوه بر آلودگی هوا ،آب آشامیدنی ، مواد شیمیایی خانگی که بر سلامت انسان تاثیرگذار هستند، ظروف پخت و پز نیز بر سلامت انسان اثر می‌گذارند. برای انتخاب ظروف باید ویژگی‌های هریک را به خوبی در نظر گرفت. با مطالعات انجام شده محققان به این نتیجه رسیده‌اند که علاوه بر مواد غذایی، ظروفی که در آنها غذا تهیه می‌شود نیز در حفظ سلامت انسان بسیار اهمیت دارد. در میان ظروف چدنی، ظروف مسی، تفلون، آلومینیوم و برنج به بررسی ظروف پخت و پز استیل و ساختار آن می‎پردازیم.

با توجه به اینکه امروزه ظروف استیل بسیار پرطرفدار بوده و بسیاری از مردم از پخت و پز در این ظروف استقبال می کنند این الزام را ایجاد می‌کند که ترکیباب بکار رفته جهت تولید ظروف استیل و مزایا و معایب آن را بشناسیم. سرب یکی از مضرترین انواع فلز است که ممکن است در تولید ظروف استیل بکار رفته باشد. در صورتی که ظروف استیل حاوی سرب باشند، پخت غذا در این ظروف و راه یافتن آن به غذا سلامت انسان را به خطر می‌اندازد و باعث ایجاد بیماری در بدن انسان خواهد شد.

ظروف آشپزی استیل

ظروف استیل درجات مختلفی دارد و کیفیت آنها متفاوت است. ظروف متفرقه‌ای که در بازار و بصورت پراکنده مشاهده می‌کنید عمدتاً ترکیبی از آهن و نیکل، تیتانیوم و … تولید می‌شود. علاوه بر این برخی از این ظروف متفرقه ممکن است از آلیاژهایی مانند آهن قراضه ساخته شود. ممکن است در برخی از تولیدی‌های ظروف علاوه بر موارد گفته شده از سرب نیز در ترکیبات استفاده شود. وجود سرب در ظروف استیل باعث سنگین شدن ظروف و درخشندگی بیشتر آن خواهد شد. از آنجا که ترکیبات سرب ممکن است در حین پخت غذا و خراشیدگی روی سطح ظروف وارد غذا شود، بهتر است قبل از خرید حتماً از ترکیبات آن مطلع شوید. ظروف استیل بی‌کیفیت و فاقد استاندارد در زمان پخت و ارتباط با نمک و مواد اسیدی موجود در غذا ترکیبات مضری مانند نیکل و کروم را وارد غذا می‌کنند. بهترین کار این است که این ظروف را از برندهای معتبری خریداری نمایید که طبق استانداردهای جهانی و در جهت بهداشت و سلامت انسان محصولات خود را تولید می‌کنند. تمامی ظروف پخت و پز پارس استیل از جمله انواع زودپزها دارای علامت استاندارد و از باکیفیت ترین نوع استیل ۱۸/۱۰ تولید می‌شود. بطور کلی ظروف استیل با‌کیفیت در برابر خراشیدگی و سایش بسیار مقاوم بوده و تا حدودی نسبت به ظروف آهنی سبک‌تر هستند. مواد غذایی حتماً باید در ظروف استیلی پخته شود که در برابر نمک و اسیدها همچنین خوردگی و زنگ زدگی مقاوم باشد.

با بی ضررترین انواع قابلمه‌ها آشنا شوید

از چه قابلمه هایی استفاده کنیم؟بدون شک غذایی سالم است که در تهیه آن تمامی موارد را در نظر بگیریم، ...

مزایا و معایب ظروف استیل

ظروف استیل نیز همانند دیگر ظروف دارای مزایا و معایبی است که با بررسی آن میتوان انتخاب درست و مناسبی داشت. در ابتدا به بررسی مزایای ظروف استیل می‌پردازیم:

 • یکی از مزایای ظروف استیل حفظ طعم مواد غذایی می‌باشد. بدلیل اینکه ظروف استیل هیچگونه لایه محافظتی برای نچسبیدن مواد غذایی ندارد بنابراین مواد مضر وارد غذا نخواهد شد و غذا طعم طبیعی خود را خواهد داشت.
 • ظروف استیل به خوبی با مواد شوینده تمیز می‌شوند و هیچگونه آلودگی، رنگ، بو و تغییر رنگی برجای نخواهد ماند.
 • به دلیل دوام بالایی که محصولات استیل دارند امکان پخت هر نوع غذایی در این ظروف وجود دارد و هیچگونه واکنش شیمیایی با مواد غذایی اسیدی نخواهد داشت. همچنین نگهداری و شست و شوی استیل بدون هیچگونه محدودیتی انجام می‌شود.
 • از دیگر مزایای این ظروف به صرفه بودن آن است. به دلیل مقاومت بالایی که ظروف استیل دارند در طول استفاده دچار آسیب نخواهد شد و در طول سالها استفاده همواره با ظاهر و کیفیت اولیه باقی خواهد ماند.
 • ظاهر براق و آینه مانند این ظروف و تاثیر آن بر ظاهر آشپزخانه از دیگر مزایای این ظروف می‌باشد.

توجه داشته باشید تمامی موارد ذکر شده در رابطه با مزایای استیل مربوط به محصولات باکیفیت و دارای آرم استاندارد است، محصولات متفرقه موجود در بازار ممکن است دارای معایب بالایی باشد و استفاده از آنها بسیار مضر و خطر آفرین خواهد بود.

در کنار مزایایی این ظروف به چند نمونه از معایب آن نیز اشاره می کنیم:

 • برخی از ظروف استیل غیر استاندارد ممکن است دارای استیل نوع ضد زنگ نباشد، در این صورت پس از استفاده از ظروف در کوتاه‌ترین زمان ممکن دچار زنگ زدگی می‌شوند. 
 • از دیگر معایب ظروف پخت استیل انتقال حرارت کم است و علاوه بر آن توزیع غیر یکنواخت حرارت در تمامی قسمت های بدنه است. برای رفع این مشکل تولید کنندگان معتبر از کفه آلومینیومی و یا دیگر کفه‌های رسانای حرارت استفاده می‌کنند و به همین دلیل انتقال حرارت و پخش یکنواخت آن به درستی انجام خواهد شد.
 • یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشت چسبندگی ظروف استیل است. بدلیل اینکه این ظروف فاقد لایه نچسب است بهمین دلیل چسبندگی آن به نسبت بیشتر خواهد بود ولی در صورتی که نکات لازم زمان آشپزی با ظروف رعایت شود این مشکل به راحتی قابل حل خواهد بود.

در نهایت با توجه به موارد گفته شده باید گفت ظروف استیل جزو سالم ترین ظروف پخت و پز است ولی زمان خرید حتماً باید به کیفیت و اصالت محصولات توجه داشته باشید.

نکات لازم زمان خرید ظروف استیل

زمان خرید ظروف استیل با توجه به موارد گفته شده لازم است به چندین مورد توجه داشته باشید تا از سلامت محصول اطمینان حاصل نمایید.

 • حتماً از برند شناخته شده خریداری نمایید: مهمترین اصل در ظروف استیل سلامت و کیفیت آن است بنابراین ممکن است ظروف باکیفیت دارای قیمت بالاتری نسبت به ظروف متفرقه داشته باشند، ولی بهتر است با صرف هزینه بیشتری ظروف باکیفیت و با اصالت را خریداری نمایید چرا که علاوه بر حفظ سلامت خود و خانواده میتوانید مادام العمر این ظروف را بدون کاهش کیفیت داشته باشید.
 • گارانتی و سلامت فیزیکی محصول: زمان خرید حتماً به صاف و صیقلی بودن ظروف توجه کنید، زیرا هر چه میزان آسیب‌های روی سطح کمتر باشد از نظر بهداشتی و ایمنی بهتر است. به گارانتی محصول نیز توجه داشته باشید تا در صورت خرید و مواجه شدن با هر نوع ایرادی آن را رفع نمایید.
 • شکل ظاهری محصول: علاوه بر موارد گفته شده زمان خرید محصول به دسته‌ها و روش اتصال آنها نیز توجه داشته باشید. دسته‌ها باید دارای کیفیت و سایز مناسب باشند و به راحتی بتوان ظروف را جابجا کرد. همچنین به خوبی باید به بدنه محصول جوش و یا پیچ شده باشد تا زمان استفاده به مشکل برنخورید.

روش استفاده از ظروف استیل دارای سرب

در صورتی که از ظروف استیل استفاده می‌کنید و احتمال می‌دهید کیفیت لازم را نداشت باشد بهتر است زمان استفاده نکات زیر را رعایت نمایید:

 • در زمان استفاده از قاشق و کفگیرهای چوبی استفاده نمایید تا خراشیدگی سطح آن به حداقل برسد.
 • گرم شدن ظروف استیل نیاز به زمان بیشتری دارد بنابراین از حرارت دادن بالا به ظروف استیل خودداری نمایید.
 • جهت شستشو ظروف استیل میتوانید از آب سرد و ولرم استفاده کنید و از شست و شوی آن با آب جوش خودداری نمایید.
 • در صورت سوختگی و چسبیدن مواد غذایی به سطح ظروف استیل به هیچ عنوان از اسکاچ سیمی استفاده ننمایید چرا که باعث آسیب و خراش در سطح استیل خواهد شد.
 • از طبخ و نگهداری مواد غذایی که دارای خاصیت اسیدی هستند در این ظروف خودداری نمایید.