Skip to content
انواع قهوه

آشنایی با انواع قهوه و تفاوت اسپرسو، کاپوچینو و لاته

دراین پست با انواع قهوه ها، تفاوت بین آن ها و همچنین خواص این نوشیدنی محبوب آشنا می‌شویم. بیشتر در شب هاي قبل از امتحان و یا مواقع خستگی یا خواب آلودگی قهوه مصرف می‌کنیم، اما مصرف قهوه فقط بـه این موارد محدود نمیشود، قهوه سرشار از آنتی اکسیدان اسـت و کافئین موجود در قهوه خاصیت چربی سوزی بالایی دارد، در ادامه بـه بررسی انواع قهوه و خواص آن میپردازیم.

 قهوه اسپرسو «Espresso»

این تصور غلط وجوددارد کـه اسپرسو یک دانه اسـت. در واقع کلمه اسپرسو بـه روش خاصی از دم کردن قهوه گفته می شود. اسپرسو نوعی قهوه اسـت کـه در دستگاه اسپرسو دم می شود.

دانه ها قبلاً خوب آسیاب می شوند و سپس دوز سریعی از فشار زیاد و آب گرم دریافت می کنند. این ترکیب فشار و آب، مقدار کمی قهوه متراکم با طعم غنی استخراج می کند. یک جرعه اسپرسو حدود ۷ تا ۹ گرم قهوه آسیاب شده می برد کـه حدود ۲ اونس «۵۶ گرم» قهوه اسپرسو تولید می کند. دو جرعه دوبرابر قهوه آسیاب شده می برد و دو برابر قهوه اسپرسو تولید می کند.

شیرجوش ۱۶۰ دسته فلزی

شیرجوش ۱۶۰ با گنجایش ۱/۹ لیتر برای گرم کردن شیر، تهیه سس، نوشیدنی‌های گرم و سایر غذاها مناسب است. بدنه ...

مشاهده محصول

قهوه کاپوچینو «Cappuccino»

این نوشیدنی مرسوم در ایتالیا یک بخش اسپرسو، یک بخش شیر جوشیده و یک بخش کف شیر دارد. اگر بـه درستی دم شود، هر جرعه اي کـه می‌نوشید باید بـه مقدار مساوی قهوه، شیر و کف داشته باشد.

ولی در بیشتر کافی شاپ هاي کشور آمریکا، آنرا در فنجان هاي ۸ اونسی «۲۲۶ گرمی» سرو می کنند. در حالیکه کاپوچینوی اصلی در فنجان ۵ اونسی «۱۴۰ گرمی» سرو می شود. کاپوچینو بـه معنای “کلاه کوچک” اسـت و بـه لایه باریک کف در بالای قهوه اطلاق می شود. در ایتالیا هرگز پس از وعده غذایی یا بعد از ۱۱ صبح، کاپوچینو نوشیده نمیشود.

قهوه لاته «Latte»

لاته محبوب و مشهور یک نوشیدنی اسپرسوی ایتالیایی اسـت کـه دو بخش شیر جوشیده و یک بخش قهوه دارد. طبق معمولً از کاپوچینو بزرگ تر اسـت و شیر بیشتری دارد ودر فنجان ۷ اونسی «۱۹۸ گرمی» سرو می شود.

از آنجائیکه شیر فقط جوشانده می شود و کف زیادی ندارد، سطح مناسبی برای ایجاد طرح هاي هنری فراهم می کند. شیر بیشتر بـه معنای طعم رقیق تر اسـت و برای افرادی کـه تازه با طعم قهوه آشنا شده اند مناسب تر اسـت.

 قهوه آمریکانو «Americano»

آمریکانو یک جرعه اسپرسو و آب اضافی برای بیشتر کردن آن اسـت. این طعم رقیقی ایجاد می کند کـه بیشتر شبیه قهوه صاف شده آمریکایی اسـت تا یک جرعه اسپرسو. می‌توان ۶ تا ۸ اونس آب «۱۷۰ تا ۲۲۰ گرم آب» اضافه کرد و البته مقدار آن بـه دلخواه متغیر اسـت. این قهوه بدون شیر و بـه صورت قهوه سیاه سرو می شود.

قهوه کورتادو/جیبرالتار «Cortado/Gibraltar»

علیرغم اسامی مختلف، تنها چیزی کـه کورتادو را از جیبرالتار «جبل الطارق» متمایز می کند کافی شاپی اسـت کـه این قهوه را در آن سفارش می‌دهید. کورتادو یک اسپرسوی اسپانیایی اسـت کـه با شیر جوشیده بریده می شود «کورتادو بـه اسپانیایی می شود “بریدن”.

این نوشیدنی کوچکی اسـت کـه فقط کمی بزرگ تر از ماکیاتو اسـت ودر لیوان ۴ اونسی «۱۱۰ گرمی» سرو می شود. نام جیبرالتار یا جبل الطارق درسال ۲۰۰۵ توسط کافی شاپی واقع در سانفرانسیسکو اختراع شد و بـه نوعی لیوان شیشه اي اطلاق می شود.

قهوه ماکیاتو «Macchiato»

در حالیکه این استارباکس بود کـه ماکیاتو را مشهور کرد، ولی ماکیاتوی استارباکس شباهت کمی بـه ماکیاتوی واقعی دارد. ماکیاتوی سنتی یک جرعه اسپرسو و بخش کوچکی از شیر کف دار در بالای آن اسـت.

این نوشیدنی کوچک خیلی قوی اسـت زیرا غلیظ ترین طعم اسپرسو را دارد و شیر اضافه شده بـه آن، از شدت این طعم می کاهد. ماکیاتو بـه معنای “طرحدار” اسـت و بـه طرح هایي کـه روی کف شیر داده می شود اطلاق می‌گردد.

 قهوه کافه او له «Café au Lait»

این یک نوشیدنی فرانسوی اسـت کـه از قهوه صاف شده قوی و شیر حرارت داده شده «نه شیر جوشیده یا کف دار» درست می شود. نسبت قهوه و شیر یک بـه یک اسـت. اگر در استارباکس دنبال این نوع قهوه می‌گردید باید میستو بخواهید. میستو کلمه ایتالیایی برای این نوع قهوه اسـت.

 قهوه فلت وایت «Flat White»

فلت وایت یک اسپرسوی استرالیایی اسـت کـه در انگلستان و کشور آمریکا محبوبیت یافته اسـت. فلت وایت چیزی بین کاپوچینو و لاته اسـت کـه در لیوان ۶ اونسی «۱۷۰ گرمی» سرو می شود. سایز آن تقریبا اندازه کاپوچینو اسـت، ولی شیر آن مانند لاته، کاملاً جوشانده می شود.

قهوه کولد برو «Cold Brew»

کولد برو بـه روش دم کردن آیسد کافی گفته می شود کـه شامل خیساندن قهوه آسیاب شده در آب بـه مدت ۸ ساعت می شود تا طعم کامل آن دربیاید. با این روش عصاره اي بدست می آید کـه میتوان بـه میزان دلخواه بـه آن آب اضافه کرد.

این روش آزاد درسال هاي اخیر در کافی شاپ ها مرسوم شده اسـت و درست کردن این نوع قهوه در منزل نیز آسان اسـت. تعداد زیادی از کافی شاپ ها عصاره ها را داخل بطری می‌فروشند و بدین ترتیب میتوان در منزل بـه میزان دلخواه آنرا رقیق کرد.

 قهوه آیسد کافی ژاپنی «Japanese Iced Coffee»

این یک روش برای درست کردن فوری آیسد کافی اسـت کـه شـما قهوه را روی یخ دم می‌کنید. قهوه با قوت دوبرابر روی یخ دم می شود تا یخ آب شود و قهوه را رقیق و دم کند. چراباید آیسد کافی ژاپنی رابه کولد برو ترجیح دهید؟ بعضی افراد می گویند کـه این روش منجر بـه تأکید بیشتر بر روی طعم قهوه می شود. و همچنین خیلی سریع تر از روش درست کردن کولد برو اسـت.

قهوه آیسد کافی «Iced Coffee»

آیسد کافی معمولی را میتوان بـه دو روش تهیه کرد: قهوه معمولی را بگذارید بماند تا سرد شود، یا قهوه داغ قوی را مستقیماً روی یخ بریزید. در هردو صورت طعم رقیقی درست می شود کـه باعث شده روشهای جدید دم کردن آیسد کافی اخیراً محبوب و مرسوم شوند.

قهوه پور اُور «Pour Over»

این روش دم کردن قهوه عبارتست از ریختن آب داغ روی قهوه کاملاً آسیاب نشده و دانه درشت و صاف کردن آن قهوه. با آنکه روشهای زیادی برای دم کردن قهوه وجوددارد، ولی همه ی آن ها از روند یکسان خیساندن دانه هاي آسیاب شده در آب داغ پیروی می کنند. با آنکه این یک روش سنتی برای دم کردن قهوه اسـت، ولی طعمی غیرعادی دارد.

 قهوه موکا «Mocha»

موکا یک قهوه محبوب و دسری با شکلات اسـت. عموماً آن رابا ترکیب یک جرعه اسپرسو و پودر کاکائوی مخلوط با شیر درست می کنند. شیر را می جوشانند و نوشیدنی رابا هنر لاته تزئین می کنند. یکی از انواع آن بیچرین اسـت کـه نوشیدنی مخصوص شهر تورین در ایتالیا اسـت و ترکیبی از قهوه، خامه شکلاتی با طعم فندق و خامه غلیظ اسـت.

 قهوه فراپوچینو «Frappucino»

این نوشیدنی در کشور آمریکا بسیار مشهور شده اسـت. با آنکه تعداد زیادی از مردم تصور می کنند کـه این قهوه شبیه بستنی برای نخستین بار در استارباکس درست شده، ولی در واقع ریشه آن جای دیگری اسـت. فراپوچینو زاده ذهنی جرج هاول از کافی شاپ Coffee Connection  در بوستون اسـت کـه در دهه نود استارباکس این کافی شاپ را خرید. هاول در مورد فراپوچینو می‌گوید کـه او هم عاشق آن اسـت و هم ازآن متنفر اسـت.

او می‌گوید: «وقتی استارباکس با پیشنهاد خوبی برای خریدن کافی کانکشن پیش مـا آمد، خیالمان آسان شد. مـن قهوه اصلی و ساده را دوست داشتم، ولی بیشتر وقتم صرف چیزهایی مثل فراپوچینو می شد.» بنابر این فراپوچینو یک نوشیدنی آمریکایی اسـت و آدم را یاد گرانیتای ایتالیایی می اندازد کـه یک قهوه یخی با بافت نرم و روان اسـت کـه چیزی بین یخ در بهشت ایتالیایی و شربت اسـت.

معمولاً برای تهیه قهوه به وسیله‌ای به نام ایبریک نیاز داریم چرا که تاثیر بیشتری در عطر و طعم قهوه خواهد داشت. ولی در صورتی که به این وسیله دسترسی نداشتید می‌توانید از شیرجوش هم برای تهیه قهوه خوشمزه استفاده کنید و از مراحله تهیه آن لذت ببرید.